Too Good To Go vælger Columbus som strategisk implementeringspartner af Infor M3 Cloud Suite
29.11.2024 11:45:26 CET | Columbus | Pressemeddelelse
Columbus har indgået en aftale med Too Good To Go om at implementere Infor M3 Cloud Suite som deres nye globale ERP-platform. Aftalen markerer en vigtig milepæl i Too Good To Go’s vækstrejse og understøtter deres ekspanderende forretningsmodel.

Columbus har indgået en aftale med Too Good To Go om at implementere Infor M3 Cloud Suite som deres nye globale ERP-platform. Aftalen markerer en vigtig milepæl i Too Good To Go’s vækstrejse og understøtter deres ekspanderende forretningsmodel.
Too Good To Go har valgt Columbus som deres strategiske samarbejdspartner til at implementere Infor M3 Cloud Suite som deres fremtidige ERP-platform. Med Infor M3 Cloud Suite får Too Good To Go en skalerbar cloud-baseret platform, der understøtter deres digitale transformation for at optimere forsyningskæden, forbedre lagerstyring og reagere hurtigt på ændringer i markedet.
VP for Global Operations hos Too Good To Go, Sam Kashani, udtaler: ”Med tilstedeværelse i 19 lande og ambitiøse vækstplaner er det afgørende, at vi har en stærk og fleksibel digital infrastruktur, der understøtter vores strategi og kan tilpasses vores fremtidige behov. Vi har valgt Columbus som implementeringspartner, da de med omfattende ekspertise og dybe procesviden skal sikre en problemfri overgang til Infor M3 Cloud Suite”.
Infor M3 Cloud Suite tilbyder en række prækonfigurerede industrispecifikke løsninger. Too Good To Go har valgt en M3 Food and Beverage løsning, som indeholder alle relevante industribaserede behov for en fødevarevirksomhed. Too Good To Go implementerer i første fase supply chain management, inventory tracking og vendor relationship, som er essentielle for Too Good To Go’s ekspanderende forretningsmodel. Ved at vælge en cloud-baseret ERP løsning kan de udnytte realtidsdataindsigt, forbedrede rapporteringsmuligheder og strømline integrationer med andre systemer, hvilket sikrer, at deres ERP-infrastruktur forbliver fleksibel og tilpasningsdygtig til både nutidige og fremtidige krav.
CEO, Søren Krogh Knudsen fra Columbus tilføjer: ”Vi er stolte af at blive valgt som Too Good To Go’s strategiske implementeringspartner i deres digitale transformationsrejse, og vi ser frem til at understøtte deres vækstplaner og mission om at reducere madspild og skabe en mere bæredygtig fremtid”.
Columbus’ markedsledende erfaring inden for ERP-implementering og branchespecifik viden er afgørende for at kunne tilpasse løsningen til Too Good To Go’s unikke operationelle behov. Her er Infor M3 Cloud Suite for Food and Beverage et optimalt udgangspunkt.
At være en strategisk sparringspartner i det evige behov for vedligeholdelse og modernisering af en virksomheds IT-løsninger og digitale setup, er kernen i Columbus’ forretning.
Nøgleord
Kontakter
Tine RasmussenCorporate Communication Director
Tlf:29690677Tlf:29690677tra@columbusglobal.comColumbus A/S
Columbus er en global IT-konsulentvirksomhed, der er specialiseret i at løse komplekse digitale udfordringer for kunder inden for fremstilling, detail & distribution, fødevarer og life science industrierne. Med over 1.600 medarbejdere i mere end ti lande leverer vi forretningskritiske løsninger inden for bl.a. CloudERP, Data & AI, Digital Commerce, Customer Experience & Engagement, Cybersecurity og ESG. Med hovedkontor i Danmark og tilstedeværelse over hele verden sikrer vi lokal levering af vores services på globalt plan. www.columbusglobal.com
Følg pressemeddelelser fra Columbus
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Columbus
Columbus Q1 2026: forsigtig start på året – forbedret momentum gennem kvartalet7.5.2026 09:09:42 CEST | Pressemeddelelse
Columbus styrkede sin pipeline i første kvartal 2026 på trods af det fortsat afventende marked og står nu bedre positioneret til øget aktivitet gennem året. “Første kvartal var præget af en forsigtig start, men aktivitetsniveauet steg gradvist gennem kvartalet, og vi styrkede både pipeline og ordreindgang med flere større projekter. Det giver os et bedre udgangspunkt for at skabe profitabel vækst i Q2”, siger CEO Søren Krogh Knudsen. Markedsaktiviteten er fortsat afdæmpet Omsætningen i Q1 2026 udgjorde DKK 418 mio. (Q1 2025: DKK 434 mio.), svarende til et fald på 4%, primært drevet af lavere aktivitet i Danmark og Sverige, delvist opvejet af vækst i Norge og USA. EBITDA udgjorde DKK 26 mio. (Q1 2025: DKK 46 mio.), svarende til en EBITDA-margin på 6,3% (Q1 2025: 10,7%). Udviklingen afspejler det lavere aktivitetsniveau, delvist opvejet af fortsat omkostningsdisciplin og fokus på lønsomme engagementer. Styrket eksekvering og pipeline Columbus fastholdt et stærkt fokus på eksekvering og r
Stadium vælger Infor og Columbus til at etablere en moderne, samlet Unified Commerce- og Supply Chain-platform5.5.2026 08:33:35 CEST | Pressemeddelelse
Stadium, en af Nordens største sportsdetailhandlere, har valgt Infor CloudSuite Fashion og Infor Warehouse Management System (WMS) som fundament for moderniseringen af koncernens ERP- og lagerprocesser. Beslutningen er et vigtigt skridt i Stadiums videre arbejde med at etablere en samlet, skalerbar digital kerne, som understøtter vækst, robusthed og innovation på tværs af detail- og sourcingaktiviteter i Norden og Asien.
Columbus: Øget AI-fokus i 2025 styrker grundlaget for vækst i 202612.3.2026 09:24:19 CET | Pressemeddelelse
Efter et år med øget fokus på effektivitet og eksekvering accelererer Columbus sin AI-indsats og går ind i 2026 med et styrket fundament og fokus på forbedret indtjening.
Columbus styrker deres AI-forretning og udnævner ny VP Group AI27.1.2026 10:35:45 CET | Pressemeddelelse
Columbus etablerer et nyt Center of Excellence for AI som led i selskabets fortsatte vækst på området. Samtidig udnævnes AI-leder Magnus Oxenwaldt til VP Group AI.
Columbus ansætter Kasper Søndergaard Andersen som global Senior Vice President for Dynamics 36516.1.2026 11:28:06 CET | Pressemeddelelse
Columbus styrker organisationen med ansættelse af Kasper Søndergaard Andersen som ny Senior Vice President for det globale Dynamics 365-forretningsområde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum