Danske fonde og dansk virksomhed støtter krigens børn i Ukraine
Nu får krigens ofre støtte af dansk virksomhed og en række danske fonde gennem almennyttige donationer, som kommer til at gøre en forskel for menneskene i det hårdt prøvede land.
Den russiske invasion af Ukraine har store konsekvenser for civilbefolkningen. Derfor har Danmark støttet ukrainerne massivt med forskellig humanitær hjælp. Her er danske fonde ingen undtagelse. En lang række fonde og en virksomhed fortsætter indsatsen med donationer i samarbejde med den ukrainske førstedame, Olena Zelenskas, fond.
For at hjælpe de mange forældreløse ukrainske børn, støtter Den A.P. Møllerske Støttefond op om Olena Zelenska Fondens arbejde med at bygge nye og sikre hjem til såkaldte storplejefamilier. Behovet for plejefamilier i Ukraine er stort. Og oveni er mange af plejefamiliernes eksisterende boliger tæt på fronten blevet ødelagt under krigen.
Hver ny bolig får plads til op mod ti børn og deres plejeforældre. Her får plejefamilierne, i tidssvarende rammer og under tilsyn, mulighed for at skabe et trygt hjem for de børn, som har mistet alt. Den A.P. Møllerske Støttefond forventer, at der kan opføres op mod ti nye hjem til storplejefamilierne.
Den danske indsats i Ukraine støttes endvidere af en række andre fonde og virksomheder; LEGO fonden, Lundbeckfonden, Tuborgfondet, Aktieselskabet Dampskibsselskabet Orient’s Fond, DSV A/S og Lauritzen Fonden støtter således Olena Zelenska Fondens arbejde med reetablering af et kreativitets- og sportscenter uden for Kyiv. De eksisterende faciliteter blev ødelagt i 2022, og børn og unge har siden da ikke haft et sted at dyrke sportslige og kreative aktiviteter.
Samarbejdet sker inden for rammen af det Memorandum of Understanding om dansk-ukrainsk samarbejde om langsigtet genopbygning af Ukraine, som erhvervsminister Morten Bødskov indgik med den ukrainske økonomiminister i april 2024.
Erhvervsminister Morten Bødskov siger:
”Danmarks støtte til Ukraines kamp for frihed stopper ikke. Krigen har enorme konsekvenser for civilbefolkningen, hvor især børn er særligt udsatte. Jeg har selv fået muligheden for at se, hvor stor forskel humanitær støtte gør. Her har de forskellige danske fonde taget et stort ansvar, og rakt hånden frem for at hjælpe især de ukrainske børn, hvis hverdag er revet fra hinanden. Tak til Olena Zelenska for hendes store arbejde og tak til alle fondene for være en del af det vigtige arbejde og understrege Danmarks vilje til forsat at hjælpe, hvor vi kan.”
Ukraines førstedame Olena Zelenska siger:
”It was pleasing to hear from the Minister that, following our trip to Denmark in April this year and the presentation of the Foundation's initiatives, more and more Danish companies and foundations are willing to support Ukrainians through the Foundation’s projects. We carried out extensive preparatory work, and now we have tangible results: several Danish organizations are joining the implementation of two large-scale, long-term construction projects."
Også blandt de deltagende fonde er der stor tilfredshed med at tage del i den samlede danske indsats:
CEO i LEGO Fonden, Sidsel Marie Kristensen, siger:
”Fra LEGO Fondens side har vi i tæt samarbejde med det ukrainske undervisningsministerium været engageret i Ukraine i snart 15 år. Det samarbejde har vi fortsat efter Ruslands invasion af Ukraine, og vi er særdeles glade for sammen med andre danske fonde at styrke indsatsen yderligere for at hjælpe Ukraines børn og unge gennem krigen og ruste dem til at bidrage til genopbygningen af Ukraine på den lange bane.”
CEO i Lundbeckfonden, Lene Skole, siger:
”Vi står i en helt ekstraordinær situation med krig i Europa. Vi er i Lundbeckfonden derfor glade for - sammen med andre danske fonde at kunne støtte en indsats, hvor ukrainske børn får en hverdag med mulighed for at være kreative og dyrke sport. Donationen ligger ved siden af vores akutte hjælp til Ukraine ved krigens start og indsatsen for at forbedre den mentale sundhed for voksne ukrainere her i Danmark.”
Virksomheden DSV har også doneret en række midler til projektet om etableringen af kreativitets- og sportscenter:
CEO for DSV, Jens Lund, siger:
“Ruslands invasion af Ukraine har haft alvorlige konsekvenser for millioner af mennesker. Derfor er vi glade for at kunne støtte Olena Zelenska Fondens arbejde, der gør en enorm forskel for udsatte ukrainske børn, og som bidrager til genopbygningen af landet.”
Kontakter
Pressekontakt
Tlf:+45 91 33 70 07Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Erhvervsministeren: En trist dag for den grønne omstilling17.10.2025 17:11:34 CEST | Pressemeddelelse
Der var ikke tilstrækkelig opbakning fra medlemslandene i FN’s Søfartsorganisation IMO, da de i dag skulle stemme om endeligt at vedtage global klimaregulering for international skibsfart. Aftalen blev udsat med et år.
Erhvervsministeren vil give kniven til bøvl og bureaukrati i restaurationsbranchen10.10.2025 10:00:03 CEST | Pressemeddelelse
Byrderne for restaurationsbranchen, kommunerne og politiet skal lettes. Derfor har erhvervsministeren igangsat et servicetjek af restaurationslovens regler.
Dansk donation skal hjælpe med at genopbygge Mykolaivs kritiske infrastruktur8.10.2025 16:00:08 CEST | Pressemeddelelse
De første specialkøretøjer er nu afleveret til Mykolaivs energiselskaber som en del af Danmarks civile støtte til Ukraine – et stærkt bevis på solidariteten og det tætte partnerskab mellem Danmark og den hårdt ramte region.
Dansk donation skal genopbygge Buchas vandforsyning8.10.2025 09:00:05 CEST | Pressemeddelelse
Den ukrainske by Bucha blev i foråret 2022 angrebet af russiske styrker. Siden befrielsen har byen kæmpet for genopretning og genopbygning. Nu gør en dansk finansiering på knap 26 mio. kr. fra EIFO (Danmarks Eksport- og Investeringsfond) og Grundfos Fonden det muligt at genopbygge byens vandforsyning.
Første milliongaranti til dansk investering i ukrainsk forsvarsvirksomhed7.10.2025 12:00:26 CEST | Pressemeddelelse
Den ukrainske forsvarsindustri har brug for investeringer. Derfor lavede regeringen i foråret en ny milliardordning, så investeringer kan hjælpe Ukraines industri med helt nødvendige kapaciteter til det ukrainske forsvar. I dag er den første garanti givet til en dansk virksomhed, der investerer i ukrainsk produktion af udstyr til elektronisk krigsførelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum