Ny undersøgelse: Forældre bekymrede over børns høje skærmforbrug
Danske børns skærmforbrug er højt, og det gør flere af børnenes forældre bekymrede. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har lavet for Gjensidige.

Spil på iPad, fjernsyn, gaming og sociale medier. Skærmen er underholdende for børn, spændende for teenagere og vanedannende for de fleste. En ny undersøgelse sætter tal på børnenes høje skærmforbrug, og det får forældre til at blive bekymrede.
Her svarer hver tredje forældre med børn mellem 2 og 17 år svaret, at deres børn har skærmtid på op til fem timer i deres fritid hver dag. Mette Glad, fagchef i sundhed hos Gjensidige, er ikke overrasket og kommer med en lille opsang:
”Det kommer desværre ikke bag på mig, men det er stadig bekymrende. Op til fem timer er lang tid i løbet af en dag at kigge ind i en skærm - især når man trækker de timer i løbet af dagen fra, hvor barnet er i institution eller skole. Så begynder det til at være mange aftener, hvor tiden går med skærmforbrug i fritiden for børn og unge. Det er forældrenes ansvar, at børnene ikke sidder for meget ved skærmen.”
Undersøgelsen er lavet af YouGov for Gjensidige.
Bekymring og gode råd
Mette Glad, fagchef i sundhed hos Gjensidige, er ikke den eneste med de tanker. Forældrene har i undersøgelsen også givet udtryk for netop bekymring, når det kommer til skærmtid hos deres børn. Næsten 40 procent af forældrene er bekymrede for, hvor meget tid børnene bruger ved en skærm, og det er der egentlig også god grund til at være.
Sundhedsstyrelsens anbefalingerne i forhold til børns skærmforbrug er, at børn mellem 2 og 4 år anbefales at få skærmtid i én time om dagen, og børn og unge op til 17 år bør holde sig indenfor to timer om dagen afhængigt af alder. Dermed lever tallene fra undersøgelsen ikke op til anbefalingerne, og Mette Glad, fagchef i sundhed hos Gjensidige, henviser til de gode råd, som Sundhedsstyrelsen giver:
”Tænk over følgende, når du snakker med dine børn om skærmforbrug og lav eventuelt regler om ikke at bruge skærm op til sovetid, at lade telefonen eller tabletten blive ude af soveværelset og huske at være aktiv. Til slut skal man være opmærksom på, hvordan sociale medier og skærmforbrug generelt påvirker fysisk sundhed og mental trivsel.
Brugen af skærm er et element, der er en integreret i mange danskeres hverdag. Søvn og fysisk aktivitet er vigtigt i forhold til sundhed og trivsel, og netop skærmtid og skærmforbrug rejser bekymring for, om brug af skærme påvirker søvn og fysisk aktivitet, der så kan lede til dårlig sundhed og trivsel.”
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget blandt 1022 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år af © YouGov for Gjensidige i september 2024.
Hvor meget skærmtid har dit barn hver dag i sin fritid? |
|
Under 1 time |
19% |
1-2 timer |
33% |
3-5 timer |
33% |
6-8 timer |
8% |
9 timer eller flere |
2% |
Andet |
2% |
Ikke relevant – mit barn ser aldrig skærm |
2% |
Er du bekymret for dit barns skærmforbrug? |
|
Nej |
53% |
Ja |
38% |
Ved ikke |
8 |
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulentGjensidige
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.500 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 36 mia. NOK i 2023, mens forvaltningskapitalen udgjorde 148 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Boligkøbere drømmer om et godt energimærke: Men mange boliger lever ikke op til ønskerne2.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kun 12 procent af landets boligejere ville vælge et hus med et lavt energimærke, hvis de skulle købe i dag. Men over halvdelen af de danske boliger har energimærke D eller lavere. Det viser en ny undersøgelse.
På ferie med sygdom: Det skal man være opmærksom på1.7.2025 07:31:00 CEST | Pressemeddelelse
Sol, varme og saltvand kan lyde tillokkende i sygdomstider. Danskere med kendt sygdom bør dog gøre sig overvejelser inden turen går sydpå på ferie, og især være opmærksomme på deres rejseforsikring, lyder opfordringen.
Her er de ting, der irriterer danskere mest i lufthavnen28.6.2025 09:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerferien står for døren, og for rigtig mange kan opholdet i lufthavne være en stressende oplevelse. Og i en ny undersøgelse afslører danskerne, hvad der særligt irriterer dem ved andre rejsende, når de er i lufthavnen.
Over 485 timer med negative elpriser: Første halvår slår tidligere rekorder24.6.2025 08:30:28 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne har i årets første seks måneder oplevet et historisk højt antal timer med negative elpriser. Det skyldes især de mange solskinstimer i løbet af foråret.
Se listen: Dette pakker danskerne til årets festivaler24.6.2025 07:33:00 CEST | Pressemeddelelse
Festivals sæsonen er over os, og danskerne drager snart afsted på populære festivaler som Musik i Lejet, Roskilde, Smukfest og Tinderbox. Især tre ting går igen på festivalgæsternes pakkeliste.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum