Ny undersøgelse: Forældre bekymrede over børns høje skærmforbrug
Danske børns skærmforbrug er højt, og det gør flere af børnenes forældre bekymrede. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har lavet for Gjensidige.
Spil på iPad, fjernsyn, gaming og sociale medier. Skærmen er underholdende for børn, spændende for teenagere og vanedannende for de fleste. En ny undersøgelse sætter tal på børnenes høje skærmforbrug, og det får forældre til at blive bekymrede.
Her svarer hver tredje forældre med børn mellem 2 og 17 år svaret, at deres børn har skærmtid på op til fem timer i deres fritid hver dag. Mette Glad, fagchef i sundhed hos Gjensidige, er ikke overrasket og kommer med en lille opsang:
”Det kommer desværre ikke bag på mig, men det er stadig bekymrende. Op til fem timer er lang tid i løbet af en dag at kigge ind i en skærm - især når man trækker de timer i løbet af dagen fra, hvor barnet er i institution eller skole. Så begynder det til at være mange aftener, hvor tiden går med skærmforbrug i fritiden for børn og unge. Det er forældrenes ansvar, at børnene ikke sidder for meget ved skærmen.”
Undersøgelsen er lavet af YouGov for Gjensidige.
Bekymring og gode råd
Mette Glad, fagchef i sundhed hos Gjensidige, er ikke den eneste med de tanker. Forældrene har i undersøgelsen også givet udtryk for netop bekymring, når det kommer til skærmtid hos deres børn. Næsten 40 procent af forældrene er bekymrede for, hvor meget tid børnene bruger ved en skærm, og det er der egentlig også god grund til at være.
Sundhedsstyrelsens anbefalingerne i forhold til børns skærmforbrug er, at børn mellem 2 og 4 år anbefales at få skærmtid i én time om dagen, og børn og unge op til 17 år bør holde sig indenfor to timer om dagen afhængigt af alder. Dermed lever tallene fra undersøgelsen ikke op til anbefalingerne, og Mette Glad, fagchef i sundhed hos Gjensidige, henviser til de gode råd, som Sundhedsstyrelsen giver:
”Tænk over følgende, når du snakker med dine børn om skærmforbrug og lav eventuelt regler om ikke at bruge skærm op til sovetid, at lade telefonen eller tabletten blive ude af soveværelset og huske at være aktiv. Til slut skal man være opmærksom på, hvordan sociale medier og skærmforbrug generelt påvirker fysisk sundhed og mental trivsel.
Brugen af skærm er et element, der er en integreret i mange danskeres hverdag. Søvn og fysisk aktivitet er vigtigt i forhold til sundhed og trivsel, og netop skærmtid og skærmforbrug rejser bekymring for, om brug af skærme påvirker søvn og fysisk aktivitet, der så kan lede til dårlig sundhed og trivsel.”
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget blandt 1022 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år af © YouGov for Gjensidige i september 2024.
Hvor meget skærmtid har dit barn hver dag i sin fritid? |
|
Under 1 time |
19% |
1-2 timer |
33% |
3-5 timer |
33% |
6-8 timer |
8% |
9 timer eller flere |
2% |
Andet |
2% |
Ikke relevant – mit barn ser aldrig skærm |
2% |
Er du bekymret for dit barns skærmforbrug? |
|
Nej |
53% |
Ja |
38% |
Ved ikke |
8 |
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulentGjensidige
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.500 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 36 mia. NOK i 2023, mens forvaltningskapitalen udgjorde 148 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Hver femte dansker smider ting i toilettet: Er du en af dem?23.1.2025 07:36:00 CET | Pressemeddelelse
Vatpinde, tamponer, vatrondeller og engangskarklude. Det er nogle af de ting, som danskerne smider i toilettet fremfor i skraldespanden. Det viser en ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige.
Den lave vintersol skaber utryghed i trafikken21.1.2025 07:33:00 CET | Pressemeddelelse
I de mørke vintermåneder hænger solen ofte lavt på himlen, og det er noget, der i høj grad påvirker danske bilister. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har lavet for Gjensidige.
Gouda Rejseforsikring fornyer og udvider samarbejdet med Spies15.1.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Et langvarigt samarbejde bliver nu fornyet og udvidet, når Gouda Rejseforsikring og Nordic Leisure Travel Group, der står bag Spies i Danmark, også de kommende år skal sikre nordiske rejsende på deres ferier.
Hver tredje har prøvet det: Pas på svindlerne i januar14.1.2025 07:34:00 CET | Pressemeddelelse
Godt hver tredje dansker har oplevet forsøg på snyd i handel mellem private, viser en ny undersøgelse lavet for Gjensidige og Sparekassen Kronjylland.
Hver anden dansker tjekker deres forsikringer for sjældent11.1.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der går for længe mellem at danskerne tjekker, om de er korrekt forsikrede, viser en ny undersøgelse, som Gjensidige har fået lavet i anledning af forsikringsdagen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum