L&F om finanslov: Vigtigt fokus på grøn trepart og skolemad
22.11.2024 10:42:49 CET | Landbrug & Fødevarer | Pressemeddelelse
Landbrug & Fødevarer hilser finanslovsaftalen for 2025 velkommen, som blandt andet sikrer vigtig finansiering til den grønne trepart og prioriterer skolemad.

Regeringen har landet næste års finanslov med et flertal i Folketinget.
”Jeg vil først og fremmest gerne rose regeringen, SF og Radikale Venstre for at få sat skub i den grønne trepartsaftale, som netop er vedtaget blandt Folketingets partier. Finansiering er selvfølgeligt afgørende for, at vi kan få sat tempo på implementeringen ude i landet,” siger formand for Landbrug & Fødevarer, Søren Søndergaard.
Et andet og også vigtigt område for Landbrug & Fødevarer er sundhed og ernæring, og derfor er det glædeligt, at der afsættes 850 mio. kr. frem mod 2028 til en national forsøgsordning med skolemad:
”Vi er meget tilfredse med, at regeringen og aftalepartierne har prioriteret skolemad i finansloven. Det har Landbrug & Fødevare skubbet på for i flere år. Der findes mange gode erfaringer med skolemad allerede, og nu skal det sikres at de udbredes og bliver et blivende og strukturelt fundament til at skabe sunde mad- og måltidsvaner fra en tidlig alder, lære børnene om madkultur, hvor maden kommer fra og glæden ved gode råvarer. Noget vi også understøtter via vores samarbejde om Madskoler i skoleferierne med 4H og Rema1000,” siger Søren Søndergaard og tilføjer:
”Derfor skal der også lyde en tak til regeringen og særligt også til SF og Radikale Venstre, som har bragt ønsket om skolemad med ind til forhandlingerne.”
Søren Søndergaard var for nyligt på et fælles besøg med Pia Olsen Dyhr for netop at kigge på en skolemadsordning i Helsingør.
Nøgleord
Kontakter
Landbrug & Fødevarer pressetelefon
Tlf:33394520presse@lf.dkBilleder
Om Landbrug & Fødevarer
Landbrug & Fødevarer varetager fælles opgaver og erhvervsmæssige interesser for danske landmænd og fødevarevirksomheder
Følg pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
4 ud af 5 danskere synes de spiser for lidt frugt og grønt17.8.2026 06:25:00 CEST | Pressemeddelelse
Kun 17 procent af danskerne vurderer selv, at de lever op til Fødevarestyrelsens anbefaling om 600 gram frugt og grønt om dagen.
Økologiformand i Landbrug & Fødevarer indstillet til europæisk økologipris13.8.2026 11:28:44 CEST | Pressemeddelelse
Hans Erik Jørgensen, Økologiformand i Landbrug & Fødevarer, der sammen driver sin kone Kirsten Rasmussen, driver Risbjerg Landbrug , er blevet indstillet til EU's økologipris i 2026.
L&F: Gode elementer i EU-Kommissionens proteinplan8.7.2026 07:04:00 CEST | Pressemeddelelse
Forskning, innovation og internationale markeder bliver afgørende, hvis Europa skal imødekomme en global efterspørgsel efter protein, der ventes at stige markant frem mod 2050.
L&F: EU ser husdyr som en styrke, mens Danmark strammer grebet7.7.2026 16:08:08 CEST | Pressemeddelelse
I sin nye husdyrstrategi taler EU-Kommissionen om kvæg, grise, fjerkræ og andre husdyr som en del af Europas arbejde med en sikker forsyning af fødevarer, beredskab og konkurrenceevne.
Ny rapport sår tvivl om ministeriets beregning af landmændenes tab ved sprøjteforbud7.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
17 handler med landbrugsejendomme er ikke tilstrækkeligt til at give et retvisende billede af tabene ved et sprøjteforbud på flere hundredetusinde hektar.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

