Det Kongelige Operakor og Odense Symfoniorkester fejrer Beethoven
18.11.2024 09:40:11 CET | Det Kongelige Teater | Pressemeddelelse
Sidste år inviterede Det Kongelige Operakor og Odense Symfoniorkester til operagalla i Odense Koncerthus. Nu gentager de succesen i anledning af 200-året for Beethovens ikoniske 9. symfoni.

Ludwig van Beethoven er en af de mest berømte komponister i historien, og i 2024 er det 200 år siden, at hans 9. symfoni blev uropført i Wien. Det fejres med en spektakulær koncert, når Odense Symfoniorkester og Det Kongelige Operakors 40 solister går sammen på scenen den 28. og 29. november i Odense Koncerthus.
”Vi glæder os til endnu engang at sende Det Kongelige Operakor på scenen med Odense Symfoniorkester. Det er vigtigt for os at komme ud i hele landet, og fejringen af Beethovens sidste symfoni er en oplagt anledning,” siger Elisabeth Linton, operachef for Det Kongelige Teater.
Beethovens 9. symfoni var den første symfoni, som også inkluderede kor og solister, hvilket var en banebrydende innovation i sin tid. Og når koret rejser sig og synger de første toner af Friedrichs Schillers berømte Ode til glæden, er det næste umuligt ikke at få gåsehud.
Aftenen byder desuden på en Danmarkspremiere af et værk for strygere af den franske komponist Jean-Frédéric Neuburger, dirigeret af Pierre Bleuse.
Der er derfor meget at se frem til, når Odense Symfoniorkester og Det Kongelige Operakor sætter gang i fejringen af 200-året for Beethovens 9. symfoni.
Læs mere om Beethovens 9. symfoni - med Det Kongelige Operakor HER
Nøgleord
Kontakter
Thit TaaningPR-studentermedhjælper
ttaa@kglteater.dkLinks
Følg pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Brillant ballet og musik11.9.2026 09:16:54 CEST | Pressemeddelelse
Den ikoniske ballet "Juveler" har repremiere på Gamle Scene den 19. september.
Tatjana Gürbaca Directs Werther at the Royal Danish Opera7.9.2026 10:38:55 CEST | Press release
An all-consuming love defies all reason in Massenet’s opera Werther, based on Goethe’s novel Die Leiden des jungen Werther. Royal Danish Opera tenor Jacob Skov Andersen makes his role debut as Werther in Tatjana Gürbaca’s acclaimed production of this emotionally charged opera.
Dødsensfarlig forelskelse7.9.2026 10:00:37 CEST | Pressemeddelelse
En stormende og altopslugende forelskelse trodser al fornuft i Massenets opera Werther, som er baseret på Goethes roman Den unge Werthers lidelser. Den Kongelige Operas tenor Jacob Skov Andersen rolledebuterer som Werther i Tatjana Gürbacas roste iscenesættelse af den passionerede opera.
Yahya Hassans families historie får urpremiere på Det Kongelige Teater31.8.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Yahya Hassans families bog Familien Hassan bliver for første gang til teater med urpremiere den 18. september i Skuespilhuset. En stærk forestilling om søskendekærlighed, rodløshed og et krater efter en stemme, der udelukkende talte i store bogstaver. Familien Hassan tager til november på turné rundt i Danmark.
Bournonville to open the season - every year28.8.2026 11:52:37 CEST | Press release
The Royal Danish Ballet opens its season with "To Joy - August Bournonville." The production also launches an ambitious six-year strategy to preserve and revitalise the legacy of the internationally renowned Danish choreographer. The Aage and Johanne Louis-Hansen Foundation and the Augustinus Foundation are supporting the initiative with a total of DKK 48 million, 6.4 million euro.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum