Minister for ligestilling ændrer regler om forældres adgang til svømmehallen
Efter årsskiftet træder en ændring i kraft, der gør op med muligheden for at afskære det modsatte køn fra de tilhørende faciliteter ved kønsopdelt undervisning inden for idræt.
Det fremgår af § 6 i bekendtgørelse om initiativer til fremme af ligestilling, at det er muligt at etablere hold og undervisning for det ene køn inden for idræt og fx svømning. Det gælder både i private foreninger og inden for den offentlige forvaltning. Bestemmelsen er en undtagelse til ligestillingslovens forbud mod forskelsbehandling på grund af køn og blev indført i 2004.
Bestemmelsen er i praksis blevet brugt til at tillade, at fx en svømmehal i et begrænset tidsrum kun var åbent for det ene køn, hvor det modsatte køn ikke måtte opholde sig i svømmehallen eller på svømmehallens tilhørende faciliteter.
Minister for ligestilling Magnus Heunicke vil nu ændre bekendtgørelsen, så den alene kan bruges til at lave kønsopdelte hold og undervisning mv., mens det som udgangspunkt ikke længere vil være muligt at afskære det modsatte køn fra de tilhørende faciliteter efter ligestillingslovens almindelige forbud mod forskelsbehandling på grund af køn.
"Det er på ingen måder foreneligt med grundlæggende danske ligestillingsværdier og kulturen i det danske foreningsliv at afskære en far fra at overvære sin datters svømmetræning, eller at piger og kvinders kroppe skal gemmes væk på den måde. Kønsopdelte idrætshold skal ikke bruges som undskyldning for at ekskludere det modsatte køn fra faciliteterne. Derfor ændrer jeg nu bekendtgørelsen," siger minister for ligestilling Magnus Heunicke.
Ændringen af bekendtgørelsen sendes i høring den 14. november og træder i kraft efter årsskiftet. Det vil være en overgangsordning, så allerede iværksatte initiativer kan fortsætte, men skal ophøre inden 1. januar 2026.
Yderligere oplysninger:
Miljø- og Ligestillingsministeriets pressevagt på tlf. +45 2091 5901 (kan ikke modtage SMS) eller mail presse@mim.dk
Følg pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Dansk EU-formandskab: FN’s miljøforsamling lander aftaler mod alle odds12.12.2025 17:33:32 CET | Pressemeddelelse
Det lykkedes mod forventning EU med Danmark som formandskab at sikre nye globale aftaler om farlige kemikalier, mineraler og metaller, og kunstig intelligens på FN’s miljøforsamling UNEA-7.
EU strammer miljøkrav til bilindustrien: Køretøjer skal kunne skilles ad og genanvendes12.12.2025 12:38:58 CET | Pressemeddelelse
Det danske EU-formandskab har landet en markant aftale mellem Rådet og Europa-Parlamentet om bedre design og genbrug af udtjente køretøjer som biler, busser og lastbiler. Aftalen vil gøre det lettere at få bilen repareret og sikrer bedre udnyttelse af materialer og kritiske råstoffer.
Miljøministeren igangsætter indsats efter ekspertvurdering af grænseværdien for nitrat i drikkevandet9.12.2025 14:05:18 CET | Pressemeddelelse
En international ekspertgruppe anbefaler, at grænseværdien for nitrat i drikkevand sænkes. Der er ingen akut sundhedsfare, og niveauerne af nitrat i drikkevandet er generelt lave, men den foreslåede grænseværdi skal styrke beskyttelsen. Miljøminister Magnus Heunicke igangsætter derfor nu en undersøgelse af, hvad der skal til for at sænke grænseværdien.
Lokal hjertestarter til havmiljøet: Seks projekter skal genskabe havnatur med stenrev, ålegræs og muslingerev9.12.2025 09:51:00 CET | Pressemeddelelse
43,5 millioner fra Havnaturfonden og Den Danske Naturfond bliver uddelt til seks lokale projekter, der skal genskabe havnatur med bedre vilkår for ålen, torsken, klyden og brakvandsgedden.
Heunicke er klar til svære forhandlinger om verdens miljøpolitik9.12.2025 06:10:00 CET | Pressemeddelelse
Miljø- og ligestillingsminister Magnus Heunicke står som EU-formandskab over for historisk svære miljøforhandlinger om blandt andet kunstig intelligens, miljøkriminalitet og råstoffer ved UNEA-7 i Kenya den 11.-12. december.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum