Plant skov i Randers: Virksomheder får nye muligheder for lokal klimahandling
En ny fælles indsats fra Randers Kommune, Business Randers og Klimaskovfonden giver lokale virksomheder nye muligheder for at være med til at plante mere skov i Randers. Arealerne er klar, nu mangler bare finansiering til træerne.

Selvom klimaproblemerne er globale, kan man godt handle lokalt. Og nu får virksomheder i Randers Kommune en ny mulighed for at gøre noget, der gavner klimaet og skaber bedre vilkår for natur og biodiversitet. Samtidig beskytter skov drikkevand og vandmiljø og kommunens borgere kan glæde sig over nye skove i nærområdet.
Randers Kommune har indgået et partnerskab den statslige fond Klimaskovfonden, der rejser skov og udtager lavbundsjord på private og kommunale arealer. Klimaskovfonden skal hjælpe kommunen med at nå klimamålsætningen om 3.000 hektar mere skov inden 2030. Samtidig skal fonden med hjælp fra bl.a. Business Randers mobilisere virksomheder og erhvervsliv indenfor kommunegrænsen, der vil være med til at finansiere skovrejsningen. Gennem klimabidrag til fonden kan virksomheder bidrage til målbar og dokumenteret CO2-reduktion – og altså samtidig give ny natur til borgerne i Randers.
”Klimaforandringerne kalder på handling og med partnerskabet kan vi forhåbentlig få både lodsejere, virksomheder og borgere i kommunen til at gå sammen om klimahandling. Det er nemt at være med i skovrejsningsprojekterne og der er mange positive effekter ved at plante skov for både borgere, natur og miljø” siger Torben Hansen, borgmester i Randers Kommune.
I Business Randers opfordrer direktør Jens Enevold Kristensen til at gå med i skovrejsningen.
”Mange virksomheder skal til at rapportere på, hvad de gør for klima og miljø og vi kan kun opfordre til, at man går med i de lokale skovrejsningsprojekter, hvor Klimaskovfonden sikrer troværdigheden og hvor man kan følge med i skovens udvikling. Det er alletiders mulighed for at gøre noget, der både gavner klimaet og naturen, men i lige så høj grad lokalsamfundet og fremtidige generationer”, siger Jens Enevold Kristensen.

Nye skove er allerede på vej
Klimaskovfonden har allerede rejst to skove i Randers Kommune og har nu fem nye arealer klar, der mangler finansiering. Det er blandt andet Vildrose Skov på kommunens areal samt en række private jordejere, der stiller arealer til rådighed for klimaindsatsen. De fem nye skove kan lokale virksomheder være med til at realisere gennem øremærkede bidrag til Klimaskovfondens projekter. Virksomhederne kan bruge bidraget i deres ESG-rapport og i intern og ekstern kommunikation.
”Vi oplever lige nu, at virksomheder har stor interesse i at plante skov for at bidrage til klimaindsatsen. Og mange er begejstrede over, at det kan ske lige i ens nærområde, så man kan følge med i skovens udvikling og være sikker på, at træerne vokser og optager CO2 og at projektet er troværdigt” siger Poul Erik Lauridsen, direktør i Klimaskovfonden.
Klimaskovfonden har udviklet Det Danske Klimaregister, hvor alle projekter kan følges. Alle projekterne baserer sig på Klimaskovfondens standard for bidrag til klimaindsatsen, der er den hidtil eneste danske standard for naturbaserede klimaprojekter med dokumenteret CO2-reduktion.
Nøgleord
Kontakter
Astrid Bjørg MortensenChefkonsulent – kommunikationsansvarlig
Tlf:23 11 17 51am@klimaskovfonden.dkBilleder

Links
Klimaskovfonden
Klimaskovfonden bidrager til de danske klimamål gennem skovrejsning og udtagning af kulstofrige lavbundsjorde i Danmark. Fonden giver virksomheder, lodsejere, kommuner og privatpersoner mulighed for klimahandling gennem bidrag til klimaindsatsen gennem bidrag til CO2-enheder fra fondens projekter, eller ved at ansøge om støtte til klimaprojekter på arealer i Danmark. Klimaskovfonden er en uafhængig statslig forvaltningsenhed oprettet af Folketinget.
Følg pressemeddelelser fra Klimaskovfonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Klimaskovfonden
Landmand: ”Jeg har ikke fortrudt, at jeg har plantet skov”30.6.2025 09:24:46 CEST | Pressemeddelelse
Skoven hjælper klimaet, giver livskvalitet og skaffer materialer til fremtidens byggeri. Derfor valgte landmanden Christian Gylling Jensen at plante skov på sine marker ved Haslund uden for Randers. Alligevel planter han ikke flere træer, fordi han får færre indtægter fra skoven.
Fra mark til skov: kirker kan få hjælp til grøn omstilling26.5.2025 08:14:00 CEST | Pressemeddelelse
Kirkerne er landets tredjestørste jordejer og mange steder vil menighedsrådene gerne i gang med at rejse skov på jorden for bidrage til den grønne omstilling. Nu er der både ækonomisk hjælp og en guide til hele processen til kirkerne.
Få støtte til at plante skov: Nemmere at ansøge og mulighed for højere støtte15.5.2025 10:48:39 CEST | Pressemeddelelse
Klimaskovfondens nye runde med støtte til skovrejsning bliver første mulighed for at få højere støtte efter Den Grønne Trepart. Fonden forventer at give indkomstkompensation oveni støtten til selve skovrejsningen allerede fra denne ansøgningsrunde. Samtidig forenkles ansøgningen, så træerne kan komme hurtigere i jorden.
Den første af sjællandske børns skove er plantet3.5.2025 08:38:00 CEST | Pressemeddelelse
Den første af Børnenes Skove er nu plantet og skal vokse op sammen med de sjællandske børn. Børn fra Toreby på Lolland hjalp til med at plante træer på marken, der nu bliver omdannet til en skov til oplevelser, leg og læring.
Inivtation til pressen: Vær med når den første af Børnenes Skove plantes i Toreby28.4.2025 08:38:00 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 2. maj kl. 13-14.30 planter Torebys børn, Guldborgsund Kommune og Region Sjælland træer i den nye skov, der kommer til at ligge helt tæt på den nye skole i Toreby. Skoven er finansieret af Region Sjællands klimabidrag – der svarer til et træ per barn født i regionen i år og de kommende år - og den skal have faciliteter, der gør den særligt velegnet for børn at opdage, lege og lære om naturen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum