Huspriserne stiger og nærmer sig toppen
Nye tal fra Boligsidens Markedsindeks viser, at huspriserne steg fra september til oktober. Salgspriserne har taget et solidt nøk opad seneste år og nærmer sig pristoppen fra 2022.

Villaer og rækkehuse i Danmark blev i gennemsnit handlet for 17.491 kroner pr. kvadratmeter i oktober måned, viser nye tal fra Boligsidens Markedsindeks. Det er en gennemsnitlig stigning på 0,2 procent fra måneden før. Sammenlignet med oktober sidste år ligger salgspriserne 4,2 procent højere.
”Salgspriserne er steget i hele landet det seneste år, og den gennemsnitlige kvadratmeterpris er under 500 kroner fra at ramme pristoppen fra sommeren 2022,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør og boligøkonom hos Boligsiden.
Huspriserne toppede i juni 2022, hvor de lå på 17.889 kroner pr. kvadratmeter. Den økonomiske krise sendte huspriserne i frit fald, og efter et stort dyk kom de under 16.000 kroner i februar 2023. Herefter er huspriserne kommet stærkt igen.
”Huspriserne har vist deres styrke i år, og de holdt stand trods blæsten om de nye ejendomsskatter. Det kan give husejerne en sikkerhed at vide, at der skal mere til for at slå huspriserne ud af kurs,” siger Birgit Daetz.
Prisen på ejerlejligheder fortsætter opad
Prisen på en ejerlejlighed endte på gennemsnitlige 36.185 kroner pr. kvadratmeter i oktober måned. Det er en stigning på 0,9 procent siden sidste måned. Sammenlignet med oktober sidst år ligger prisen 5,1 procent over.
”Lige nu er der intet, der stopper lejlighedspriserne. Hverken ejendomsvurderinger eller ændrede skatter har reelt haft nogen betydning,” siger Birgit Daetz.
De stigende lejlighedspriser er ikke bare et hovedstadsfænomen, men kan ses over hele landet. Det seneste år er priserne steget markant i fire ud af landets fem regioner. Kun Region Midtjylland har haft et lille fald det seneste år på 1 procent. Nordjylland har haft den største stigning senest år; Her er priserne steget 10,7 procent.
Udvikling i salgspriser fordelt på boligtyper:
Boligtype |
Salgspris okt. 2024 (kr. pr. kvm.) |
Månedlig ændring |
Årlig ændring |
Villaer og rækkehuse |
17.491 |
0,2% |
4,2% |
Ejerlejligheder |
36.185 |
0,9% |
5,1% |
Sommerhuse |
23.224 |
-0,9% |
3,8% |
Kilde: Boligsiden
Nøgleord
Kontakter
Har du brug for yderligere kommentarer eller tal for de(n) kommune(r), du dækker. Kontakt kommunikationsdirektør Birgit Daetz, bcd@boligsiden.dk. Telefon: 21210284
Billeder

Hvem er Boligsiden.dk?
På Boligsiden.dk gør vi det nemt for boligkøbere at finde den bolig, de er på jagt efter. Selskabets aktionærer er ejendomsmæglere, ejendomsmæglerkæder og Dansk Ejendomsmæglerforening. Boligsidens Markedsindeks viser aktuelle nøgletal om boligmarkedet, og statistikkerne er baseret på indberetninger fra samtlige af ejendomsmæglernes boligsalg. Boligsiden.dk udgiver løbende artikler om boligmarkedet på www.boligsiden.dk/nyheder og udsender hver måned en række faste pressemeddelelser med udgangspunkt i udviklingen i handelsaktiviteten, salgspriser, salgstid, nedslag og boligudbud.
Følg pressemeddelelser fra Boligsiden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Boligsiden
For første gang betaler lejlighedskøbere mere end 40.000 kr. pr. kvm.11.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye august-tal fra Boligsidens Markedsindeks viser, at salgspriserne for ejerlejligheder fortsætter op, og for første gang har kvadratmeterprisen nu krydset 40.000 kr. pr. kvm. på landsplan.
Boligkøberne tager hul på efteråret med færre valgmuligheder4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Udbuddet af boliger til salg falder over hele landet med undtagelse af en enkelt region, der har fået lidt flere huse på markedet. Det viser Boligsidens nyeste opgørelse over udbuddet primo september.
Salget af huse i juli når ny rekord i flere dele af landet21.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligsidens nye handelstal for juli viser usædvanlig mange salg af huse i sommermåneden. På landsplan er der tale om det næsthøjeste resultat for juli, og i fire landsdele er der nået ny rekord i hussalget. Det gælder særligt i Jylland.
Ny prisrekord: Et sommerhus i Danmark koster nu 2 millioner kroner14.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye juli-tal fra Boligsidens Markedsindeks viser, at den gennemsnitlige salgspris for sommerhuse i Danmark for første gang ligger på to millioner kroner.
Nye tal: Laveste antal ejerlejligheder til salg i København i 12 år6.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye udbudstal fra Boligsiden viser, at der er få ejerlejligheder til salg i Københavns Kommune. Ved indgangen til august kan lejlighedskøberne vælge mellem 1.165 ejerlejligheder til salg, hvilket er det laveste niveau, der er registreret i Boligsidens statistik.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum