Dansk forening igen blandt verdens mest effektive organisationer til at hjælpe dyr
Dansk Vegetarisk Forening (DVF) er endnu en gang blevet udnævnt som "anbefalet velgørenhedsorganisation" af den internationale organisation Animal Charity Evaluators (ACE). Dette betyder, at DVF fortsat anerkendes som en af verdens cirka 10 mest effektive organisationer til at hjælpe dyr og fremme af plantebaserede fødevarer.

For to år siden modtog DVF for første gang anbefalingen fra ACE på grund af foreningens resultatskabende og effektive arbejde samt medarbejdertrivsel. I år har ACE foretaget en endnu mere omfattende evaluering, der går i dybden med de rationaler, der ligger bag DVF’s måde at skabe forandring på.
Derudover har ACE igen estimeret, hvor mange dyreliv, der reddes per krone, man donerer til DVF, og konklusionen er cirka 1 dyreliv per 9 kroner doneret.
I sin vurdering skriver ACE: "Vi kan med stolthed anbefale Dansk Vegetarisk Forening (DVF) som en fremragende donationsmulighed. DVF arbejder på at reformere fødevaresystemet og reducere forbruget af animalske produkter og derved mindske den enorme lidelse, som de millioner af dyr, der udnyttes til fødevareproduktion i Danmark, udsættes for."
ACE fremhæver, at de er “særligt imponerede” over DVF's samarbejde med andre organisationer gennem Netværk for Fremtidens Planteproteiner og Plantebaseret Videnscenter.
De anerkender også DVF’s arbejde for at inspirere Folketinget og regeringen til skabelsen af Plantefonden og Danmarks plantebaserede handlingsplan som initiativer, der potentielt kan "føre til en reel omstilling af Danmarks fødevaresystem." ACE vurderer desuden, at DVF's nyligt påbegyndte arbejde på EU-niveau har lovende perspektiver.
"Vi er utroligt beærede over denne genudnævnelse blandt så mange fantastiske organisationer verden over. Det motiverer os til at fokusere endnu mere på at skabe forandringer både nationalt og internationalt, især i forbindelse med Danmarks kommende EU-formandskab," siger Rune-Christoffer Dragsdahl, generalsekretær i DVF.
Om Animal Charity Evaluators
Animal Charity Evaluators (ACE) er en nonprofitorganisation, der arbejder for at reducere dyrs lidelser ved at identificere og støtte de mest effektive dyrevelfærdsorganisationer. Organisationen fokuserer på evidensbaserede metoder for at maksimere effekten af dyrevelfærdsindsatser verden over.
Nøgleord
Kontakter
Rune-Christoffer Dragsdahl
Generalsekretær, Dansk Vegetarisk Forening
50 56 18 17
rc@vegetarisk.dk
Links
Dansk Vegetarisk Forening (DVF) arbejder for at udbrede vegetarisk levevis samt oplyse om fordelene ved at skære ned på animalske produkter – såvel for dyr og mennesker som af hensyn til global bæredygtighed. Vi er en forening for vegetarer, veganere og alle andre, der støtter plantebaseret levevis. Vi tror på, at hvert eneste plantebaserede måltid gør en forskel. Vi samarbejder med erhvervsliv, forskere, politikere, myndigheder og andre organisationer om at gøre verden grønnere.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Vegetarisk Forening
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Vegetarisk Forening
Her er Danmarks bedste plantebaserede takeaway4.11.2025 05:42:00 CET | Pressemeddelelse
Pico Pizza vandt Årets plantebaserede takeaway-måltid ved weekendens Plant Food Festival, hvor Dansk Vegetarisk Forening og Plantebranchen hyldede årets bedste plantebaserede madoplevelser på farten.
Nemlig.com er Årets Plantebaserede Supermarked 20251.11.2025 20:22:00 CET | Pressemeddelelse
Også Lidl, Super Brugsen og Netto var blandt vinderne, da Dansk Vegetarisk Forening den 1. november 2025 uddelte priser for årets plantebaserede supermarkeder ved Plant Food Festival i København.
Historisk interesse for Danmarks største festival for grøn mad31.10.2025 05:56:00 CET | Pressemeddelelse
Plant Food Festival står til at sætte ny deltagerrekord med over 7.000 tilmeldte gæster, når festivalen vender tilbage til København den 1.-2. november.
Plant Food Festival: Kom med og se, hvorfor alle taler om plantebaseret mad23.10.2025 05:58:00 CEST | Pressemeddelelse
Øksnehallen i København bliver fyldt med smagsoplevelser, inspiration og grønne løsninger, når Plant Food Festival åbner dørene for tusindvis af besøgende – og der er gratis adgang.
Første supermarkeder i Danmark sætter mål for planteproteiner30.9.2025 08:22:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl Danmark og Wolt Market vil fremover måle og følge andelen af plantebaserede proteiner i salget. Vegetarisk Forening håber, at andre kæder vil følge eksemplet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum