Starten er gået: Nu er tilmeldingen til Royal Run ’25 åben
H.M. Kongen inviterer danskerne til at deltage i den syvende udgave af Danmarks royale motionsfest. Eventet finder sted 2. pinsedag, den 9. juni 2025, i værtsbyerne Ribe, Viborg, Horsens, Korsør og København/Frederiksberg. Salget er netop gået i gang.

Med fire nye værtsbyer og en genganger er der endnu engang lagt op til en stor folkelig begivenhed på tværs af hele landet, når op imod 100.000 danskere snører kondiskoene og går eller løber One mile, 5 kilometer eller 10 kilometer.
Interessen for Royal Run er stor, og nu åbner salget af startnumre til de tre distancer i de fem værtsbyer.
"Royal Run er mere end et motionsløb. Det er en fejring af fællesskabet og glæden ved at være aktive sammen. Vi er sammen med værtsbyerne og vores partnere i fuld gang med at planlægge et brag af en motionsfest næste år, og vi håber, at vi endnu engang får opbakning fra danskere, der gerne vil være en aktiv del af denne særlige begivenhed,” siger Morten Mølholm Hansen, administrerende direktør i Danmarks Idrætsforbund og med i Royal Runs styregruppe.
Øget deltagerkapacitet i 2025
Royal Run ’25 kommer til at byde på en unik forening af historie, kultur og bevægelse, når Ribe, Viborg, Horsens, Korsør og København/Frederiksberg 2. pinsedag binder motions-Danmark sammen.
Med en udvidet samlet kapacitet vil endnu flere danskere få mulighed for at deltage i motionsfesten. Til Royal Run ’25 bliver 97.500 startnumre sat til salg.
Kapaciteten i de enkelte byer fordeler sig således:
- Ribe: 10.000
- Viborg: 17.500
- Horsens: 15.000
- Korsør: 10.000
- København/Frederiksberg: 45.000
Til Royal Run ‘24 var der 95.330 tilmeldte, hvilket var ny rekord.
”Sidste år var en stor succes, og vi er glade for, at så mange deltagere var med til at skabe et fantastisk Royal Run. Selvom vi i år giver endnu flere mulighed for at deltage, er vores mål i sig selv ikke at overgå den tidligere deltagerrekord. Vores fokus er i højere grad at skabe en god oplevelse for deltagerne i hver by og sikre, at så mange som muligt uanset alder og niveau mærker fællesskabets motionsfest,” siger Jens Otto Størup, administrerende direktør i DGI og ligeledes med i Royal Runs styregruppe.
Tilmeldingen til Royal Run ’25 er nu åben på royalrun.dk.
Om Royal Run:
- Royal Run fandt sted første gang i 2018 i anledningen af H.M. Kongens 50-års fødselsdag. Siden da har motionseventet fundet sted 2. pinsedag hvert år.
- I 2025 vil Royal Run blive afholdt 2.pinsedag, 9. juni 2025, i Ribe, Viborg, Horsens, Korsør og København/Frederiksberg.
- Royal Run arrangeres af idrætsvisionen Bevæg dig for livet, og bagved står DIF, DGI og Dansk Atletik. TV 2 og TV 2-regionerne er mediepartner på Royal Run, og TrygFonden, Nordea-fonden og Novo Nordisk Fonden er strategiske partnere.
- Der er netop åbnet for tilmelding til Royal Run ’25. Salget af startnumre gik i gang tirsdag d. 12. november kl. 10:00 og foregår via Royal Runs hjemmeside.
Nøgleord
Kontakter
Jens Otto Størup, administrerende direktør i DGI: 53 73 33 00
Britt Spangsberg, chef for kommunikation, HR & Events i Danmarks Idrætsforbund: 21536144
Jakob DraminskySouschef
Tlf:28893678jdr@dif.dkBilleder

Links
Idræt og motion bidrager positivt til vores sundhed og trivsel, og derfor skal Danmark være verdens mest aktive nation. Det er visionen i den største partnerskabsaftale i dansk idræts historie, som er indgået mellem Danmarks Idrætsforbund og DGI med støtte fra Nordea-fonden og TrygFonden. Foreløbigt er der indgået aftaler med 25 såkaldte visionskommuner, og mange konkrete initiativer er sat i søen inden for en lang række idrætsgrene.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund og DGI
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund og DGI
Panten fra Royal Run i København går til særligt løbehold for børn og unge14.5.2025 09:05:45 CEST | Pressemeddelelse
Når 45.000 deltagere samles til Royal Run i København og på Frederiksberg 2. pinsedag, bliver det ikke kun fødderne, der sætter aftryk. Det gør pantflaskerne fra Kildevæld også.
Presseinvitation: Royal Run ’2512.5.2025 14:05:37 CEST | Presseinvitation
Søg om presseakkreditering nu og oplev verdens største royale motionsfest 2. pinsedag.
10 år med ’Bevæg dig for livet’: Samarbejde og nye idrætskoncepter er vejen til flere aktive29.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmarkshistoriens største idrætsvision har fået markant flere voksne til at dyrke idræt og motion. Det er blandt andet sket ved, at DIF og DGI har indgået kommunale partnerskaber, styrket samarbejdet på tværs af organisationerne og udviklet nye, lettilgængelige idrætskoncepter.
Royal Run-ruterne er klar: Historie, natur og ikoniske vartegn venter de 97.500 deltagere9.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Royal Run ’25 afvikles 2. pinsedag, bliver de fem værtsbyers gader og vartegn forvandlet til en royal motionsfest. 97.500 deltagere får en enestående mulighed for at opleve Ribe, Viborg, Horsens, Korsør og København/Frederiksberg på en helt nye måde.
Nyt startområde og historisk målportal: Royal Run i København får nye rammer3.4.2025 09:00:09 CEST | Pressemeddelelse
Når 45.000 samles til den royale motionsfest i København og på Frederiksberg 2. pinsedag, bliver det med en ny ramme om start- og målområdet. For at skabe en endnu bedre oplevelse for både deltagere og tilskuere har arrangørerne valgt at rykke startområdet til Kongens Nytorv, mens målstregen flyttes til en unik og historisk kulisse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum