Forsikringsselskab i nyt samarbejde med landsdækkende hundeevent
Allerede fra den 1. december 2024 er Agria Dyreforsikring en del af sponsorteamet bag Skandinaviens største terrænløb med hund, K9 Biathlon for alle. Et samarbejde, der vil gavne både de firbenede og deres ejere.

Mange af landets hundeejere kender formentlig allerede Agria Dyreforsikring, der er specialiseret indenfor forsikring af hund, kat og hest. Forsikringsselskabet har i mange år haft fokus på skadesforbyggelse og et aktivt liv med hund. Det var derfor et naturligt skridt at støtte op om et relativt nyt hundeevent, der ikke kun får danskerne ud i den friske luft, men samtidig forener hundeejere over hele landet. Agria har nemlig indgået en aftale med K9 Biathlon for alle, der er forhindringsløb for hunde og deres ejere. Med tre årlige events er løbet vokset med næsten eksplosiv vækst de senere år. Således er der nu i omegnen af knap 1.000 deltagere ved hvert enkelt event, og nye træningsfællesskaber for hundeejere skyder op i alle dele af landet. Hundeejere, der altså fremadrettet kan nyde godt af Agria Dyreforsikrings ekspertise inden for kæledyr.
”Hos Agria elsker vi hunde og alt, der kan give dem et godt og aktivt liv, derfor er vi ekstra glade for vores nye samarbejde med K9 Biathlon for alle! Deres landsdækkende events er for alle hunde og deres mennesker, uanset om man er en garvet løber eller tager det mere i ’snuse’-tempo, og det er netop initiativer som dette, vi vil støtte; noget der styrker båndet mellem hund og ejer og gør det nemt at vælge en aktiv livsstil sammen. Vi har selv medarbejdere, der deltager og kan se, at det bringer folk sammen i en unik, fælles oplevelse, hvor både firbenede og tobenede kan udfordres og have det sjovt i naturen. Det er præcis sådan et hundeevent, vi har savnet i Danmark – og vi er begejstrede for at være en del af rejsen!”, siger Tine Stabell, direktør hos Agria Dyreforsikring.
En stærk medspiller
Den nye sponsoraftale med Agria betyder, at K9 Biathlon for alle fortsat kan udvikles til glæde og gavn for de mange hundeejere, der ønsker at være aktive med deres firbenede venner.
”Agria Dyreforsikring er en stærk samarbejdspartner. Så sent som juli i år er deres hundeforsikring blevet kåret af TÆNK til at have landets bedste dækning, og den ekspertise, selskabet kommer med, kan vores deltagere få gavn af. De repræsenterer alle typer af hunde, og den diversitet passer til vores events, der netop er for alle. Jeg er rigtig stolt af, at de har lyst til at være en del af vores team af guldsponsorer,” siger K9 Biathlon for alles stifter, Lotte Höhrmann.
Med Agria ombord kan deltagerne se frem til at møde hundeglade Agria-ansatte på pladsen omkring start- og mål-område, men helt sikkert også klædt på i mudder, våde poter og et smil på selve ruten som deltagere, allerede fra første event på Ledreborg Slot i juni 2025.
”Vi har brug for virksomheder som Agria, fordi de gør det muligt for os at arrangere vores K9B-løb, der er dyre at afholde og planlægge. Men vi er kritiske med, hvem vi får ombord, fordi vi skal kunne spejle os i deres værdier, og det kan vi med Agria, der i forvejen bidrager med tryghed i hverdagen til mange af vores deltagere og deres hunde,” forklarer Lotte Höhrmann, der altid opfordrer deltagerne til at tegne sygeforsikring på deres hunde.
Nøgleord
Kontakter
Lotte EversMarketingchefAgria Dyreforsikring
Tlf:2878 3270lotte.evers@agria.dkRikke HemmingsenPR- og PresseansvarligK9 Biathlon for alle
Tlf:3010 0259rhem@outlook.dkAnne OrholtKommunikationsrådgiverOrholt Media
Tlf:+ 45 2897 1907anne@orholt.dkBilleder



Links
Om Agria Dyreforsikring
Agria Dyreforsikring er specialist i dyreforsikringer gennem mere end 130 år og skal, med specialistkundskab og engagement, udvikle og sælge tryghed for dyr og mennesker. Agria Dyreforsikring i Danmark tilbyder fleksible forsikringer til heste, hunde, katte og andre smådyr som for eksempel gnavere, miniature grise, reptiler og racefugle. De fleste af virksomhedens medarbejdere er selv dyreejere, og sammen med dyreejerorganisationer og dyrlæger er Agria med til at udvikle dyrehold, dyrehelbred og bidrager til veterinærmedicinsk forskning. Agria Dyreforsikring er en filial af Försäkringsaktiebolaget Agria (publ) (Agria Djurförsäkring). Ud over Danmark har Agria også virksomhed i Sverige, Norge, Finland, Tyskland, Frankrig, Irland og England.
Følg pressemeddelelser fra Agria Dyreforsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Agria Dyreforsikring
Trafikulykker tager halvdelen af danske huskattes liv11.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny opgørelse viser, at den mest almindelige dødsårsag blandt katte er påkørsel i trafikken. Faktisk er påkørsler skyld i, at halvdelen af forsikrede svenske huskatte kun lever i 4,4 år - en tendens, vi også ser i Danmark. Se listen over forskellige katteracers forventede levetid og de mest almindelige dødsårsager for katte - samt tip til, hvordan du bedst beskytter din kat.
Beskyt dig selv og dit kæledyr mod flåter9.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flåter er små, men kan gøre stor skade ved at overføre alvorlige sygdomme. Her får du gode råd til hvordan du kan forebygge smitte, genkende symptomerne og undgå sygdomme hos din firbenede ven.
Når katten holder sommerferie7.7.2025 10:54:10 CEST | Pressemeddelelse
Sådan får du en sommerglad kat: Undgå de typiske feriefælder med den komplette sommerguide for dig med kat og få bl.a. råd til, hvordan du forbereder katten på ferie, varme dage, insektstik, transport og pasning.
Ømme poter: Dyrlægerne fjerner mange græsavne27.6.2025 12:00:31 CEST | Pressemeddelelse
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Ejere kan mindste risiko for hestens halthed20.6.2025 15:15:14 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse, foretaget af Agria, viser, at halthed er den mest almindelige årsag til, at heste har brug for dyrlægebehandling: Hver fjerde danske hesteejer har tilkaldt dyrlægen grundet halthed, og oftest er ledbetændelse årsagen. ”Forkert træning og manglende restitution er roden til problemet”, ifølge Agrias hestedyrlæge Jon Vedding Nielsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum