TV 2 samler danskerne til det hidtil største EM i kvindehåndbold
Der ventes over en million seere i snit til samtlige Danmarks kampe på TV 2, når der i den travle juletid transmitteres fra et rekordstort EM i kvindehåndbold.

For første gang nogensinde skal 24 nationer kæmpe om guld, når der er EM i kvindehåndbold i Schweiz, Østrig og Ungarn fra 28. november til 15. december. TV 2 er med hele vejen frem til finalen med daglige EM-studier og samtlige kampe fordelt på TV 2, TV 2 Play og TV 2 Sport.
Det danske landshold hører til i den absolutte verdenstop og skal forsøge at tage medaljer for fjerde slutrunde i træk. I sommer blev det til OL-bronzemedaljer i Paris og forud for det, er det blevet til to gange VM-bronze og sølvmedaljer ved det foregående EM i 2022.
- Det er en gylden generation af håndboldspillere, som har danskernes store interesse. Ved VM på hjemmebane sidste år havde vi over en million seere i snit til samtlige Danmarks kampe på TV 2, og der er ingen grund til at tro, at opbakningen blandt danskerne er blevet mindre efter sommerens OL-medaljer. Så vi forventer igen at samle danskerne til et højspændt drama, som traditionelt går godt i spænd med højtiden og julehyggen, siger John Jäger, chefredaktør på TV 2 Sport.
Læs mere om TV 2s dækning, eksperternes vurdering af det danske hold og medaljechancer - og download billeder af værter og eksperter i pressekittet ’EM Håndbold’.

De danske håndboldkvinder varmer op til EM-slutrunden med Golden League i Danmark i weekenden op til EM. Danmark lægger ud mod de forsvarende europamestre fra Norge torsdag 21. november klokken 20.00 i Randers. Opgøret bliver vist på TV 2 Sport, mens weekendens kampene mod Rumænien og Holland henholdsvis lørdag og søndag med kampstart klokken 16.00 i Holstebro og Viborg bliver vist på TV 2.
Nøgleord
Kontakter
Jacob PanumPR-konsulent
Nyheder og sport
TV 2 Danmark er en medievirksomhed med store digitale ambitioner og en mangeårig stærk position på det danske tv-marked. Vi arbejder hver dag for, at alle danskere via TV 2 Play, tv2.dk og alle vores kanaler kan holde sig opdateret og underholdt eller tage del i den offentlige debat. TV 2 Danmark er ejet af den danske stat, og vi driver public servicevirksomhed på kommercielle vilkår. På tværs af alle vores platforme er vi i kontakt med over 80 procent af danskerne i løbet af en uge. Vi bor på Kvægtorvet i Odense og på Teglholmen i København.
Følg pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
'Toppen af poppen' vender tilbage. Her er de nye artister.12.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter halvandet års pause er 'Toppen af poppen' tilbage med fornyet energi. TV 2 har netop sendt et nyt hold musikere afsted til optagelserne, som denne gang finder sted ved Anneberg Kulturpark i naturskønne Odsherred.
Drew Sycamore afløser Oh Land som dommer i 'X Factor'10.9.2025 11:00:33 CEST | Pressemeddelelse
Nanna Øland Fabricius har af personlige årsager trukket sig som dommer i den kommende sæson af 'X Factor'. I stedet tager Drew Sycamore over og sætter sig ved dommerbordet sammen med Benjamin Hav og Thomas Blachman.
’Knæk Cancer’ er tilbage: Her er årets værter3.9.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
TV 2 og Kræftens Bekæmpelse sætter i uge 43 fokus på kræftsagen. Fire kendte værter står i spidsen, når indsamlingsshowet ’Knæk Cancer – et show for sagen’ er tilbage lørdag 25. oktober.
Tilfredsstillende halvårsresultat – TV 2 Play mest sete streamingtjeneste27.8.2025 14:47:24 CEST | Pressemeddelelse
TV 2 Play er fortsat den mest sete streamingtjeneste i Danmark, og TV 2 leverer lønsom vækst i en usikker tid.
TV 2 Charlie sender 'Hjertegalla' for 14. gang - med Louise Wolff og Steen Langeberg som værter21.8.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag 13. september 2025 bliver danskerne igen inviteret med til det populære indsamlingsshow 'Hjertegalla', når det sendes på TV 2 Charlie og TV 2 Play. Værtsduoen består i år af Louise Wolff, som også var vært sidste år, og Steen Langeberg, som debuterer som vært på 'Hjertegalla'.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum