Fødselsdagsfest i Kirppu Glostrup
Kirppu Glostrup fejrer sin 3-års fødselsdag den 16. november med festlige aktiviteter fra kl. 10-17. Dagen byder på gode tilbud, konkurrencer samt gratis fadøl og sodavand. Loppen Louie underholder børn med slikkepinde og balloner. Alle kunder er inviteret til en hyggelig dag i loppebutikkens varme atmosfære.

Kirppu Glostrup fejrer 3 år med fællesskab og festlige aktiviteter
På lørdag fejrer Kirppu Glostrup en milepæl, når butikken markerer sit 3-års jubilæum. Siden åbningen har butikken ikke kun bidraget til kædens vækst – som nu tæller 28 butikker og stadig vokser – men har også etableret sig som et lokalt centrum for bæredygtig shopping og fællesskab. Kirppu Glostrup har sat en ny standard for, hvordan loppemarkeder kan kombineres med moderne elementer for at skabe en oplevelse, der appellerer til både købere og sælgere.
"En hjørnesten i lokalsamfundet"
Butikschef Jirina Barfoed, som har været med siden maj 2022, udtrykker sin glæde over butikkens rolle som mere end blot en handelsplads: "Det er fantastisk at opleve, hvordan vores kunder engagerer sig og bliver en del af vores fællesskab her i Glostrup. Folk kommer ikke bare for at handle, men for at opleve den stemning og det fællesskab, vi har skabt. Det er et sted, hvor man både kan gøre unikke fund og skabe nye venskaber. Vi har faste standlejere, der har været i butikken fra dens åbning i 2021, og vi er på fornavn med rigtig mange. Man bliver hurtigt en del af hinandens liv, og vi snakker om alt fra rejseplaner til helbredsproblemer. Det er for mig ret unikt."
Fejringen den 16. november: Festlige aktiviteter og et godt tilbud
Den 16. november inviterer Jirina og resten af Kirppu-teamet hele lokalsamfundet til at deltage i festlighederne. Dagen vil byde på spændende aktiviteter og et godt tilbud for både nye og gamle kunder. Jirina glæder sig til dagen: "Jeg glæder mig allermest til at fejre dagen med kunderne. Selvom butikken er "min" og Kirppus, føler jeg også i høj grad, at den er lokalområdets. Mange af vores kunder og standlejere bruger utroligt mange timer af deres liv hos os, så det er kun naturligt, at vi fejrer dagen i fællesskab!"
Fest, fællesskab og gode fund
Som en del af fejringen tilbyder Kirppu Glostrup et ekstraordinært tilbud på standleje, gratis forfriskninger hele dagen og underholdning for børnene, herunder maskotten Loppen Louie, der uddeler balloner og slikkepinde.
Kom og oplev fødselsdagen på Tjalfesvej 17, hvor både faste kunder og nytilkomne er velkomne til at fejre fællesskabet, finde unikke ting og sager og skabe nye minder. Lad os fejre de første tre år og se frem til endnu flere sammen!
Nøgleord
Kontakter
Michael Henning JensenMarketingchef
Tlf:53810092michael@kirppu.dkBilleder




Links
Om Kirppu
Tjen penge med god samvittighed – og bidrag til en grønnere fremtid ved at købe brugt. Kirppu er Danmarks førende loppesupermarked, og vores vision er at blive verdens største retail-formidler af brugte varer. På den måde kan vi være med til at sætte skub i en cirkulær økonomi, fordi man ved at sælge og købe brugt er med til at mindske nyproduktionen af varer.
Som koncept lever og ånder vi i dag ude i de danske lokalsamfund, fordelt over hele landet. Vi har vokseværk, så i løbet af de kommende år kommer der endnu flere Kirppu loppesupermarkeder i Danmark.
Kirppu er stiftet af Morten Bøjland og Claus Andreassen, der åbnede den første Kirppu-butik på Frejasvej i Hillerød i august 2014 og her ligger den stadig i dag.
Læs mere om Kirppu her
Fakta:
- Kirppu betyder loppe på finsk, og navnet er et venligt nik til Finland som tak for idéen
- Kirppu sælger over 5 mio. loppefund om året og har en årlig omsætning på mere end 300 mio. kr.
- Alle vores butikker er omkring 1000 m2, eller større
- Kirppu Loppesupermarked var det første reolmarked i Danmark og åbnede første butik i 2014
- Kirppu Loppesupermarked beskæftiger omkring 450 mennesker på tværs af butikkerne og HQ
- Kæden er i dag landsdækkende - find din nærmeste butik her

Følg pressemeddelelser fra Kirppu ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kirppu ApS
Kirppu Aalborg fejrer 5 år med fest og fællesskab13.5.2025 07:43:00 CEST | Pressemeddelelse
Kirppu Aalborg fejrer sin 5-års fødselsdag den 17. maj med festlige aktiviteter fra kl. 10-17. Dagen byder på et godt tilbud, konkurrencer samt gratis fadøl og sodavand. Loppen Louie underholder børn med slikkepinde og balloner. Alle kunder er inviteret til en hyggelig dag i loppebutikkens varme atmosfære.
6 år med lopper, oplevelser og fællesskab24.4.2025 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Kirppu Dalum fejrer sin 6-års fødselsdag lørdag den 26. april med festlige aktiviteter fra kl. 10-17. Dagen byder på et godt standlejetilbud, konkurrencer, gratis fadøl og sodavand – og selvfølgelig en masse lækre loppefund. Loppen Louie underholder og uddeler slikkepinde og balloner til børnene.
Stor åbningsfest på lørdag: Kirppu slår dørene op i Husum15.4.2025 10:57:45 CEST | Pressemeddelelse
Genbrug kommer endnu tættere på hverdagen, når Kirppu åbner i Husum på lørdag den 19. april under samme tag som den nyrenoverede føtex. Åbningen fejres med et festligt arrangement fra kl. 10-17 på Frederikssundsvej 284, hvor hele byen inviteres til at opleve det nye samlingspunkt for loppefund.
Kirppu Kastrup åbner på lørdag – udsolgt af stande på ét døgn8.4.2025 07:58:00 CEST | Pressemeddelelse
På lørdag den 12. april slår Danmarks største loppesupermarkedskæde, Kirppu, dørene op til sin første butik på Amager. Butikken er propfyldt med loppefund, for alle stande blev udsolgt på bare ét døgn. Den nye butik på Kirstinehøj 47A i Kastrup bliver fejret med en stor åbningsfest for hele familien – og alle er inviteret med.
Kirppu Ringsted fejrer 10 år med fest, fællesskab og fine fund1.4.2025 11:14:49 CEST | Pressemeddelelse
Kirppu Ringsted fejrer sin 10-års fødselsdag den 5. april med festlige aktiviteter fra kl. 10-17. Dagen byder på et godt tilbud, konkurrencer samt gratis fadøl og sodavand. Loppen Louie underholder børn med slikkepinde og balloner. Alle i byen er inviteret til en hyggelig dag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum