En rigtig juletradition: Fire ud af 10 får Danske Spils røde juleskrabekalender i adventsgave
14.11.2024 09:00:00 CET | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
Danske Spils røde juleskrabekalender fylder i år 30 år – og den er efterhånden blevet til en fasttømret del af de danske juletraditioner. Det julede skrabelod topper således gavehitlisten første søndag i advent.

Når adventskransens lys bliver tændt, er der i mange danske hjem tradition for, at man også giver hinanden gaver. Og gaven, der bliver givet, når det første lys bliver tændt, er ganske ofte en flad pakke i A4-størrelse: Danske Spils juleskrabekalender.
Hele fire ud af 10 af de danskere, der plejer at få adventsgaver, nævner således Danske Spils juleskrabekalender som en typisk gave, de plejer at få den første søndag i advent. Det viser en undersøgelse, som YouGov har foretaget på vegne af Danske Spil.
”Vi er rigtigt glade for, at danskerne har taget den røde skrabejulekalender til sig. Vi kan godt fornemme, at kalenderen gennem de sidste 30 år langsomt er blevet en fast del af de danske juletraditioner. Og hvert år, når vi nærmer os første søndag i advent, så mærker vi, at julestemningen stille og roligt breder sig i takt med, at skrabejulekalenderen bliver pakket op i flere og flere danske hjem,” siger Malene Mølgaard, adm. direktør i Danske Lotteri Spil, der står bag Quick og skrabejulekalenderen.
Juleskrabekalenderen er i handlen helt frem til jul og koster stadig 50 kroner, som den gjorde, da den første gang så julens lys i 1994.
Fakta om Danske Spils juleskrabekalender
- Ni ud af 10 voksne danskere kender juleskrabekalenderen.
- Undersøgelser viser, at 58% af danskere over 18 år har en juleskrabekalender (svarende til 1,9 millioner danskere).
- Hvert år bliver der solgt mere end 2 millioner juleskrabekalendere.
- I kalenderens første år, 1994, blev der cirka solgt 1 million eksemplarer.
- Dengang kostede kalenderen det samme som i dag: 50 kroner.
- Topgevinsten har altid været en million kroner. I dag er der gevinster på ned til 50 kroner og på hvert tredje lod.
- Der er hvert år fem julekalendere med hovedgevinsten på 1.000.000 kroner.
- Udover julekalenderen til 50 kroner, har Danske Spil følgende jule-skrabelodder: Pakkejagt til 100 kroner, Den store julekalender til 150 kroner, Til og fra-kort til 10 kroner, bogstavspillet Juletræ til 30 kroner og Klejnen til 25 kroner.
YouGov-undersøgelsens adventsgavesvar:
Hvad plejer du typisk at få i gave 1. søndag i advent?
Juleskrabekalender: 40%
Slik: 29%
Kropspleje: 28%
Pynt til hjemme: 23%
Tøj: 15%
Accessories: 15%
Gavekort: 14%
En bog: 13 %
Te eller kaffe: 13%
Vin eller øl: 10%
Computerspil: 5%
Ugeblade eller magasiner: 4%
Andet: 14%
Ved/husker ikke: 9%
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Millionær på Lotto opfylder drøm: ”Jeg vil se når tulipanerne blomstrer i Holland”21.7.2026 09:15:00 CEST | Pressemeddelelse
En kvinde fra Randers planlægger at leve sit liv som før, selv om hun vandt den store gevinst i Lotto - Og så har hun lige en enkelt drøm, der skal opfyldes.
Danske Spil delte over 18 millioner kroner ud i sidste uge – er du en af vinderne?20.7.2026 10:13:46 CEST | Pressemeddelelse
Tre danskere blev millionærer i Klasselotteriet onsdag, og lørdag fulgte Lotto op med yderligere tre. Den største gevinst lød på 12 millioner kroner. Se her, hvor heldet slog ned.
Vinder millioner i Lotto: ”Kører trækningen igen og igen på min telefon”20.7.2026 08:59:00 CEST | Pressemeddelelse
En midtjysk mand, der for nyligt vandt 5.000.000 i Lotto har fundet en smart metode til at bevare vinder-fornemmelsen. Han klikker bare på ’se trækning’ på sin Danske Spil app, igen og igen og igen...
Har du tjekket din kupon? Dansker løber med 12 millioner kroner i Lotto19.7.2026 08:52:00 CEST | Pressemeddelelse
En kupon med syv rigtige har udløst 12 skattefrie millioner kroner i Lotto. Samtidig vandt to andre spillere en million kroner hver. Danske Spil opfordrer alle, der har spillet med, til at tjekke kuponen en ekstra gang.
Vinder million i Klasselotteriet og køber drømmerejsen14.7.2026 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
En kvinde fra Holbæk Kommune blev for nyligt millionær på Klasselotteriet: Bare få øjeblikke senere havde hun og manden købt drømmerejsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum