Første spadestik til Sakskøbing Sluse
Vær med når vi onsdag 13. november tager første spadestik til ny sluse i Sakskøbing.

Med den nye sluse vil Sakskøbing blive højvandssikret mod havvandsstigninger op til 2,2 meter over normalt havniveau.
Slusen forventes at stå færdig i sommeren 2025, hvor der igen vil være åbent for gennemsejling.
Program for dagen
Arrangementet begynder klokken 9.00
Borgmester i Guldborgsund Kommune Simon Hansen tager første spadestik sammen med næstformand i sluselaget Morten Dunch, samt de oprindelige initiativtagere til projektet, nemlig Erik Bohn Jespersen og Kjeld Wagner.
Der bliver serveret kage og lidt at drikke på dagen. Samtidig er der mulighed for at læse og høre mere om projektet. Ved dårligt vejr er lystbådehavnens klubhus til rådighed.
Adresse: Maltrup Vænge 38, 4990 Sakskøbing.
På vegne af Sakskøbing Kystbeskyttelseslag og Guldborgsund Kommune.
Kontakter
Jannik Lauge GellertProjekt & Bygherre
Tlf:25 18 06 99Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Klimaprojekt tiltrækker rekordmange landmænd på Lolland-Falster29.12.2025 05:20:00 CET | Pressemeddelelse
Interessen for at få styr på CO₂-udledningen er stor blandt landmænd på Lolland og Falster. Kampagnen ”Klimaregnskaber i landbruget” har fået så stor opbakning, at der har været flere ansøgere, end der var plads til. Nu ser kommunerne og samarbejdspartnerne på muligheden for at gentage succesen.
Guldborgsund Kommune støtter fællesskaber og faciliteter i landdistrikterne23.12.2025 08:16:19 CET | Pressemeddelelse
Horbelev Ungdomsklub, Wonder Studios, Nysted Sejlklub og Lolland-Falster i Vækst får økonomisk støtte til både drift, events og udvikling.
Guldborgsund Bibliotek & Borgerservice fortsætter som informationscenter for Europe Direct Sjælland23.12.2025 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Guldborgsund Bibliotek & Borgerservice er endnu en gang udpeget som informationscenter for Europe Direct Sjælland. Som noget nyt skal centret fremover også dække Bornholm.
Prisfest 2025: De nominerede er…22.12.2025 08:54:41 CET | Pressemeddelelse
Guldborgsund Kommune inviterer igen i år til Prisfest. Det bliver en festlig og mindeværdig aften, hvor medaljevindere fejres, og frivillige, foreninger og kulturaktører hædres for deres indsats. Nu er de nominerede til Prisfest 2025 fundet.
Beskæftigelsesudvalget i Guldborgsund Kommune takker af og giver stafetten videre19.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Beskæftigelsesudvalget i Guldborgsund Kommune har netop holdt sit sidste møde. Fra 1. januar 2026 overlader udvalget roret til det nye Arbejdsmarkeds- og Rekrutteringsudvalg, som fremover skal stå i spidsen for kommunens beskæftigelsesindsats.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum