Ekspertgruppe præsenterer redskab til vurdering af grønne forsknings- og innovationsindsatser
Ekspertgruppen om forskningens betydning for den grønne omstilling præsenterer et nyt værktøj, som kan hjælpe med at vurdere, hvilke grønne forsknings- og innovationsindsatser, det giver bedst mening at satse på.
I de kommende år vil der bruges mange milliarder kroner på at gennemføre grøn omstilling af det danske samfund. Regeringen har for nylig præsenteret udspillet Fart på fremtidens grønne løsninger, hvor den lægger op til at øremærke mindst 15 milliarder kroner til grøn forskning og innovation frem mod 2030.
Ekspertgruppen om forskningens betydning for den grønne omstilling, der netop har afsluttet sit arbejde, kommer nu med deres bud på, hvordan vi kan blive klogere på forskningens effekt på den grønne omstilling, og hvordan vi får mest muligt ud af de grønne forsknings- og innovationsinvesteringer.
Ekspertgruppens bud består af et vurderingsredskab, der kan bidrage til et systematisk vurderings- og beslutningsgrundlag, når der skal udvælges langsigtede initiativer for at gennemføre den grønne omstilling.
Med vurderingsredskabet bliver en grøn forskningsindsats vurderet i tre trin: Hvor store drivhusgasudledninger kan indsatsen potentielt bidrage til at reducere? Er betingelserne tilstede for at forskningsindsatsen kan opnå sit potentiale? Og hvilke samfundsmæssige og miljømæssige konsekvenser har indsatsen?
Det skal give de bedste muligheder for, at forsknings- og innovationsinvesteringerne prioriteres til de områder, hvor der er størst potentiale og størst chance for succes. På denne måde giver redskabet et grundlag for en fordeling af midlerne, der øger sandsynligheden for, at forskningen kan indfri forventningerne om at bidrage til klimaindsatsen og realiseringen af klimamålsætningerne.
Læs Redskab til vurdering af grønne forsknings- og innovationsindsatser
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund siger:
- Vi står over for nogle afgørende år i den grønne omstilling. Vi kommer ikke i mål uden forskning og innovation, og derfor har vi lagt op til massive investeringer på området de kommende år. Regeringen er optaget af, at vi får konkrete løsninger, som giver en reel effekt på drivhusgasudledningen. Jeg ser gode muligheder i at anvende ekspertgruppens arbejde som input i forbindelse med prioriteringen af større satsninger i fremtiden. Det er vigtigt, at vi får mest mulig grøn omstilling for pengene.
Fakta
- Ekspertgruppen om forskningens betydning for den grønne omstilling blev nedsat i juni 2022 og fik til opgave at belyse forskningens bidrag til reduktion af drivhusgasudledninger.
- Ekspertgruppens sekretariat har været forankret i Uddannelses- og Forskningsministeriet
- Arbejdet blev afsluttet i november 2024 med en endelig rapport, som bl.a. indeholder et vurderingsredskab, der skal understøtte en systematisk vurdering af forsknings- og innovationsindsatser fremadrettet.
For yderligere oplysninger:
Pressehenvendelser kan rettes til Uddannelses- og Forskningsministeriets pressetelefon: 7231 8181 eller mail: presse@ufm.dk
Følg pressemeddelelser fra Uddannelses- og Forskningsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Uddannelses- og Forskningsministeriet
Danmark støtter ukrainsk forskning i sanktioner mod Rusland23.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den danske regering vil støtte det ukrainske forskningsinstitut Kyiv School of Economics (KSE) med oprettelse af et forskningscenter, der skal bidrage med viden og forslag til nye sanktioner mod Rusland og analyse af sanktionsomgåelse.
I et nybrud med dansk forskningspolitik vil regeringen gennemføre flerårige investeringer i forskning og innovation på over 19 mia. kr.22.10.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen vil styrke Danmarks forskning inden for områder som sikkerhed, sundhed og klima og samtidig skabe bedre betingelser for både den risikovillige topforskning, der danner grundlaget for fremtidens videnskabelige gennembrud, og for innovation og iværksætteri.
Presseinvitation: I et nybrud med dansk forskningspolitik vil regeringen investere over 19 mia. kr. i forskning og innovation21.10.2025 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Pressen er inviteret, når regeringen onsdag den 22. oktober præsenterer sit udspil ”Regeringens strategiske prioriteter for forskning og innovation 2026-2029”
Regeringen vil afsætte 160 mio. kr. til forskning i kvinders sundhed21.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen vil etablere et nyt Nationalt Center for Forskning i Kvinders Sundhed, som skal skabe mere viden om kvinders sundhed og dermed forbedre forebyggelse og behandling af kvinderelaterede sygdomme samt sygdomme, der viser sig forskelligt hos kvinder og mænd
Regeringen foreslår største danske offentlige investering på rumområdet nogensinde20.10.2025 06:30:59 CEST | Pressemeddelelse
Rummet er blevet centralt for vores sikkerhed, klima og mange andre aspekter af livet her på jorden, men en ny geopolitisk virkelighed udfordrer Danmarks og Europas position på området. Nu foreslår regeringen at investere 2,7 mia. kr. i rumområdet over de næste fire år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum