EjendomDanmark: Stadig behov for at se på alternative modeller til ejendomsvurderinger
En arbejdsgruppe under Skatteministeriet har netop afleveret deres vurdering af ejendomsvurderingssystemet. Selvom et flertal i arbejdsgruppen støtter det nuværende system, ser EjendomDanmark stadig på det med skeptisk og mener, at der er plads til forbedring.
Det nye ejendomsvurderingssystem har været mange år undervejs, og offentliggørelsen af de første vurderinger var ikke uden udfordringer.
Nu har en arbejdsgruppe, der blev nedsat af regeringen i foråret 2022, og som har haft til opgave at granske vurderingerne af erhvervsejendomme, afleveret deres vurdering af systemet for vurdering af erhvervsejendomme.
Flertallet i arbejdsgruppen konkluderer, at den valgte alternativomkostningsmodel, hvor vurderingen af en erhvervsgrund sammensættes på baggrund af ejerboligpriser, er den bedst mulige. En opfattelse som ikke deles af alle i gruppen – eller af EjendomDanmark:
“Det kræver kun få møder med virkeligheden for at indse, at der er store udfordringer med systemet. Ambitionsniveauet skal være højere, og der skal arbejdes hen mod en model, hvor virkelighedens data også indgår. Erhvervsejendomsejere skal selvfølgelig ikke betale skat på baggrund af vurderinger, der er afkoblet virkeligheden,” siger Peter Stenholm, adm. direktør i EjendomDanmark.
Han er derfor enig med det ene medlem af arbejdsgruppen, der har afgivet dissens:
“Vi bakker op om kritikken af den nuværende model. Dissensen viser, at der selvfølgelig kan tænkes i andre løsninger, som er meget tættere på virkeligheden,” siger Peter Stenholm og fortsætter:
“Vi har efterspurgt og støtter op om en model, hvor fastsættelsen af grundværdier tager udgangspunkt i markedsdata, når det er muligt. Derudover skal ejendomsejernes mulighed for at klage forbedres. Der er nemlig tilfælde, hvor vurderingen er langt fra den reelle markedspris, og det er helt uhørt, at der ikke kan klages over det.”
Potentiel skatteregning i millionklassen
Et andet element af arbejdsgruppens anbefalinger er, at de foreslår at hæve de såkaldte skaleringsfaktorer for kontor- og butiksejendomme.
Hvis Folketingets partier følger anbefalingen med en lovændring, vil det betyde, at vurderingerne for de berørte ejendomme vil stige, og det vil betyde til en voldsom skatteregning til erhvervslivet.
“Det er klart, at vi skal have retvisende vurderinger. Det kan ingen være uenige i. Men vi kan ikke for anden gang sende en stor skatteregning videre til erhvervslivet. Hæves vurderingerne, så skal merprovenuet føres en til en tilbage til de berørte virksomheder, der kommer til at betale det mere i skat,” siger Peter Stenholm.
Nøgleord
Kontakter
Amalie Dvinge AgerboPressekonsulent
Tlf:30207441ama@ejd.dkEjendomDanmark er den samlede brancheorganisation for ejere og administratorer. Vi repræsenterer ejendomsbranchen, der skaber rammerne om danskernes liv, understøtter 137.000 arbejdspladser i Danmark, og som hvert år bidrager til BNP med 161 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra EjendomDanmark
EjendomDanmark: Positivt at erhvervslivets behov får større plads i ny uddannelsesaftale26.3.2025 16:05:24 CET | Pressemeddelelse
EjendomDanmark hilser ny uddannelsesaftale velkommen og vil bidrage med input fra branchen til at sikre relevante og praksisnære uddannelser.
Rekordlav boligtomgang: Efterspørgslen på lejeboliger er den højeste i over ti år17.3.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Boligtomgangen er nu på et historisk lavt niveau på 2,4 procent, viser en ny rapport fra EjendomDanmark. Færre nybyggede boliger og stigende ejerboligpriser er blandt de primære årsager.
Kvindernes Kampdag: Status quo for andelen af kvinder i ejendomsbranchen8.3.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Flere medarbejdere finder vej til ejendomsbranchen, men fordelingen mellem mænd og kvinder er den samme som for et år siden. Det viser en ny undersøgelse fra EjendomDanmark, der netop har offentliggjort anbefalinger til at styrke diversiteten i branchen.
Diversitetsråd fremlægger anbefalinger for en mangfoldighed ejendomsbranche25.2.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ejendomsbranchens Diversitetsråd fremlægger i dag en række anbefalinger til, hvordan branchen kan sikre mangfoldighed og styrke repræsentationen af køn, alder, etnicitet, religion med mere. Blandt anbefalingerne er anonymiserede jobansøgninger og en neutral barselspolitik.
Ny platform skal accelerere ejendomsbranchens grønne omstilling30.1.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
EjendomDanmark og Rambøll lancerer nu en digital læringsplatform, der klæder ejendomsbranchen på til at tage konkrete skridt mod bæredygtighed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum