Skal der en ladeboks under juletræet? Så køb den nu
De seneste måneder har salget af elbiler sat den ene rekord efter den anden, og fra oktober 2023 til oktober 2024 er salget af elbiler markant øget. Derfor stiger efterspørgslen også på ladeløsninger til hjemmeopladning, der er et billigere, grønnere og bekvemt valg, lyder det fra Energi Fyn.

Har du planer om at lægge en ladeboks under juletræet om halvanden måneds tid, så er det en god idé at købe den allerede nu. Salgsrekorder for elbiler skaber nemlig stor efterspørgsel på at få en ladeløsning hjemme på husmuren eller i carporten.
Der kan da også være mange penge at spare om måneden i driftsomkostninger, hvis du tilvælger elbilen og en ladeløsning derhjemme frem for at køre i en benzin- eller dieselbil.
- Kigger man på salgstallene, er salget af elbiler støt stigende. I starten af november kunne Mobility Denmark berette om en ny rekord i oktober, hvor over 60% af de nyregistrerede biler på landsplan var elbiler. Samme tal viser sig på Fyn, fortæller Finn Andersen, der er kommerciel direktør hos Energi Fyn.
Efterspørgsel på ladeløsninger til hjemmet
Det kan mærkes i efterspørgslen af ladeløsninger.
- Vi får mange henvendelser i vores ladeteam, hvor vi sælger løsninger til hjemmeopladning. Sammenholder vi vores salgstal fra samme tid sidste år, er behovet for en ladeboks hjemme hos fynboerne blevet fordoblet, fortæller han og fortsætter.
- Det er på trods af, at der eksisterer andre muligheder i markedet såsom for eksempel opladning på farten gennem et fast abonnement. Men det ser ud til, at elbilisterne har fået øjnene op for, at der kan være mange penge at spare ved at lade derhjemme. Og derudover er det også nemt, bekvemt og lettere at indstille opladningen med SmartCharge, så man lader bilen, når strømmen er grønnest eller billigst, lyder det fra Finn Andersen.
80% flere elbiler på Fyn siden oktober 2023
Mobility Denmarks beretning om salgsrekorder siden sommer, vidner om, at der kommer flere og flere elbiler på de danske veje. Det er en tendens, der også var støt stigende sidste år, og som kun har fået ekstra fart på hen over 2024.
- Ser vi på procentdelen over, hvor mange elbiler, der blev solgt på Fyn i oktober sidste år og sammenligner med de nyeste tal for oktober i år, er der tale om en stigning på hele 80%. Så fynboerne har taget elbilerne til sig, og vi er glade for at hjælpe dem med at lade bilen op, slutter Finn Andersen.
Nøgleord
Kontakter
Finn AndersenKommerciel direktørEnergi Fyn
Tlf:+45 24 66 60 40fian@energifyn.dkBilleder
Om Energi Fyn
Energi Fyn er en moderne energikoncern ejet af 220.000 fynske andelshavere.
Vi deltager aktivt i udviklingen af et bæredygtigt energisystem blandt andet via projekter inden for elektrificering, solceller, vindmøller, elbiler, varmepumper og energirådgivning.
Vi sælger el, naturgas, varmepumper og ladeløsninger. Vi udruller fibernet på Fyn og tilbyder forskellige bredbåndsløsninger. Vi etablerer og driver gadebelysningen i flere kommuner på Fyn, ligesom vi etablerer andre former for ude- og effektbelysning. Herudover håndterer vi afregning og kundeservice for flere forsyninger på Fyn.
Energi Fyns datterselskab, Vores Elnet, ejer og driver elforsyningsnettet på størstedelen af Fyn og har stort fokus på at udbygge elnettet, så vi også i fremtiden har et robust og stabilt elforsyningsnet, der understøtter den grønne omstilling.
Vi investerer i forskning, kultur og udvikling blandt andet via vores to fonde, som hvert år uddeler midler til projekter, der er til gavn for fynboerne og Fyn.
Vores hovedsæde er placeret i Odense, hvor vi beskæftiger over 420 medarbejdere på en række fagområder inden for teknik, it, administration, økonomi, kundeservice med mere.
Følg pressemeddelelser fra Energi Fyn
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energi Fyn
Går energi- og erhvervsudviklingen forbi Fyn?7.4.2025 20:32:57 CEST | Pressemeddelelse
På et dialogmøde med klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard satte Erhvervshus Fyn og Energi Fyn mandag eftermiddag spørgsmålstegn ved, om Fyn risikerer at blive forbigået i den grønne energi- og erhvervsudvikling.
Energi Fyn bakker op om regeringens tiltag mod svindel på elmarkedet3.4.2025 15:27:22 CEST | Pressemeddelelse
Fyns største energiselskab Energi Fyn hilser regeringens tiltag mod useriøse elleverandører velkommen. "Det er på tide, at vi får styrket forbrugerbeskyttelsen i elbranchen", lyder det fra Energi Fyns adm. direktør Bent Agerholm.
Medarbejdere forventer dette af den moderne arbejdsplads3.4.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fire ud af ti danske medarbejdere arbejder et sted, hvor der ikke er opsat en ladestander. Men elbiler er blevet et populært valg, og 72% af elbilejerne ønsker ladestandere på deres arbejdsplads.
Energi Fyn skifter navn1.4.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det store fynske energiselskab går mere end 125 år tilbage. Det nuværende navn har præget koncernen i mange år, men i dag er starten på en ny æra: Energi Fyn skifter navn.
Lavere elregning i vente - fra 1. april gælder sommertarifferne28.3.2025 09:22:22 CET | Pressemeddelelse
Den 1. april skifter de fleste af landets netselskaber fra vinter- til sommerpriser. Det betyder, at nettariffen mange steder halveres i de perioder, hvor de fleste af os bruger mest strøm.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum