Topdanmark fortsætter stærk vækst og investering i digitale løsninger
Topdanmark oplever fortsat positiv vækst, viser regnskabstal for årets første ni måneder. Kundernes tilfredshed med digitale services er samtidig steget.

Topdanmark kommer ud af de første ni måneder af 2024 med et resultat på 1.186 mio. kroner før skat mod 1.067 mio. kroner før skat i samme periode året før.
Den organiske vækst lander på 7,4 procent for årets første ni måneder og 8,0 procent isoleret for tredje kvartal. Væksten er drevet af prisjusteringer, en tilgang af nye kunder og bedre kundefastholdelse.
”Det er rigtig positivt, at vi fortsætter med at levere stærk vækst. Vi har budt mange nye kunder velkommen, og vores kunder vælger at blive hos os i længere tid. Samtidig er vi fortsat med at investere i et mere digitalt Topdanmark for at skabe endnu bedre kundeoplevelser, og vi kan se, at kundetilfredsheden med vores digitale løsninger stiger,” siger Peter Hermann, adm. direktør i Topdanmark.
Det forsikringstekniske nøgletal, combined ratio, der angiver forholdet mellem indtægter og udgifter, ender for årets første ni måneder på 84,2. Topdanmark har i årets første ni måneder samlet haft udgifter for 5,4 mia. kroner til erstatning og udbedring af skader hos kunder.
Stærkere position
I tredje kvartal blev Sampos købstilbud på Topdanmark gennemført, hvilket har muliggjort, at integrationen af forsikringsselskaberne Topdanmark og If, begge ejet af Sampo, er igangsat.
”Jeg ser frem til, at vi bliver en del af Nordens største forsikringskoncern, og at Topdanmark og If er integreret til en samlet enhed, så vi i fællesskab kan skabe et markedsledende forsikringsselskab i Danmark. Sammen står vi stærkere, når vi skal forhandle indkøbsaftaler og mindske vores udgifter til at reparere skader. Vi får også større muskler på IT-området og kan investere endnu mere i digitalisering af forretningen til gavn for vores kunder,” siger Peter Hermann.
Topdanmark er allerede langt fremme med digitalisering og har nået flere milepæle. Topdanmarks nye app har rundet 100.000 downloads, og i den kan mere end 500.000 privatkunder hurtigt få et overblik over deres forsikringer og nemt anmelde en skade. I appen har kunder desuden fået mulighed for at gøre brug af en ny personlig AI-assistent, som på ganske få sekunder kan give svar på spørgsmål ud fra de vilkår, der er gældende for kundens forsikring.
5 nedslag i Q1-Q3 2024:
- Resultat før skat: 1.186 mio. kroner (Q1-Q3 2023: 1.067 mio. kroner)
- Bruttopræmier: 9,042 mia. kroner (Q1-Q3 2023: 8,191 mia. kroner)
- Organisk vækst: 7,4 procent (Q1-Q3 2023: 1,0 procent)
- Combined ratio inklusive afløb: 84,2 (Q1-Q3 2023: 82,4)
- Investeringsresultat: 373 mio. kroner (Q1-Q3 2023: 60 mio. kroner)
Nøgleord
Kontakter
Søren Martin OlsenPressechef
Tlf:+45 25 45 65 75smo@topdanmark.dkJonas IngvardsenPresserådgiver
Tlf:+45 40 94 16 01jmw@topdanmark.dkTopdanmark er et af landets største forsikringsselskaber.
Vi er omkring 2.000 medarbejdere, der hjælper flere end 110.000 erhvervs- og landbrugskunder og 600.000 privatkunder i hele landet. Det har vi gjort siden 1898, hvor grundstenen til Topdanmark blev lagt.
Følg pressemeddelelser fra Topdanmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Topdanmark A/S
Peter Hermann har valgt at stoppe, når Topdanmarks integration i If er gennemført6.2.2025 07:40:32 CET | Pressemeddelelse
Peter Hermann har valgt at stoppe som adm. direktør i Topdanmark og viceadm. direktør i If, når Topdanmark er integreret i If 1. juli 2025. Integrationen betyder, at Topdanmark bliver en del af Nordens største forsikringsselskab og det næststørste forsikringsselskab i Danmark med en markedsandel på 21 procent. ”Jeg er stolt over den transformation, som Topdanmark er lykkedes med de seneste syv år. Sammen med dygtige medarbejdere har vi trods store forandringer formået at skabe stærke resultater med en solid kerneforretning, ansvarlig vækst og stigende tilfredshed blandt medarbejdere og kunder. Det betyder, at Topdanmark i dag er et fokuseret, moderne og veldrevet forsikringsselskab, der skaber værdi for kunder, aktionærer og samfundet,” siger Peter Hermann. Sampo-koncernens købstilbud på Topdanmark i august 2024 indledte Topdanmarks integration i If, som er ejet af Sampo. ”Det har været vigtigt for mig at bidrage til integrationen, og sammen har vi lagt en klar plan frem mod den juridi
Topdanmark i opråb: Afgørende at tjekke dette før skiferien30.1.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tusindvis af danskere får snart travlt med at pakke kufferten for at komme afsted på ski. Uge 7 og 8 er to meget populære skiuger, som normalt plejer at give travlhed hos Topdanmark, et af landets største forsikringsselskaber. ”Vi kan allerede se nu, at danskerne kommer til skade på ski og snowboard. Vi forventer især at få travlt med at hjælpe vores kunder i de klassiske vinterferieuger, som er højsæson for skiferier,” siger Rasmus Ruby-Johansen, skadedirektør i Topdanmark. Topdanmarks kunder har foreløbigt anmeldt knap 190 skiskader i år. I januar og februar sidste år blev der anmeldt knap 700 skiskader. Ifølge SOS International, som Topdanmark samarbejder med, var det henholdsvis de 50-59-årige og 20-29-årige, der tegnede sig for flest skiskader i forbindelse med sidste års skisæson. Begge aldersgrupper stod for ca. 20 procent af skiskaderne hver. ”Det er især skader i knæ og underben, der giver mange danskere problemer på skiferien, men vi ser også altid en del, som slår skulderen,
Topdanmark sælger ejerandel i Bornholms Brandforsikring29.11.2024 09:03:32 CET | Pressemeddelelse
Topdanmark sælger sin ejerandel af Bornholms Brandforsikring pr. 29. november 2024. Distributionssamarbejdet fortsætter, så Topdanmark fortsat tilbyder produkter til private kunder og mindre virksomheder på Bornholm.
Forsikringsselskab sender advarsel: Få det gjort, før sne og is pludseligt rammer31.10.2024 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
De seneste tre år har november været garant for sæsonens første sne. Derfor sender Topdanmark nu en opfordring til sine kunder.
Topdanmark lancerer ny graviditetsforsikring i samarbejde med BabySam – skal hjælpe kommende forældre16.9.2024 08:17:02 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt partnerskab mellem Topdanmark og BabySam betyder, at alle kommende forældre nu tilbydes en helt ny graviditetsforsikring hos Topdanmark. Forsikringen dækker fra 21. graviditetsuge til seks måneder efter fødslen, og formålet med forsikringen er at give kommende og nye forældre større tryghed i forløbet. Det sker blandt andet ved at tilbyde et online graviditetsunivers og psykologhjælp. "Vi ved, at det er en spændende tid, men graviditeten kan også være forbundet med usikkerhed, og der kan desværre opstå uforudsete situationer, som kan give anledning til bekymring. Med vores graviditetsforsikring giver vi kommende forældre en ekstra støtte, hvis de får brug for det," siger Carsten Elmose, koncerndirektør for privat i Topdanmark. Samarbejdet mellem Topdanmark og BabySam betyder, at alle medlemmer af Klub BabySam får tilbudt basisudgaven af graviditetsforsikringen sammen med en række andre fordele i en baby-startpakke. "For os er det et naturligt supplement til den brede palette af
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum