Danskere har tabt over 55 mio. kroner på investeringssvindel på bare et halvt år
Helt nye tal for investeringssvindel i første halvdel af 2024 er kedelig læsning. Hele 55,4 mio. kr. fik de kriminelle stjålet fra danskere, der troede de investerede pengene. Til sammenligning fik de kriminelle svindlet sig til 47,7 mio. kr. på investeringssvindel i hele 2023. Det viser Finans Danmarks nye tal.
Investeringssvindlerne har kronede dage. Med falske investeringer i blandt andet kryptovaluta lokker de danskere til at tro, at deres optjente penge kan vokse stort. Ofte lokket ind af falske profiler på sociale medier. Profiler, som ofrene tror, er kendte ansigter som Sofie Linde, Mads Mikkelsen og Mikkel Hansen.
”Det er dybt bekymrende, at tabene på investeringssvindel allerede ved udgangen af juni i år har overhalet det samlede tabstal fra 2023. Denne alarmerende stigning understreger behovet for øget opmærksomhed for at undgå at blive offer for denne type svindel. Vi skal være mere kritiske over for investeringstilbud på nettet, der lover hurtige og urealistiske afkast. Og reklamer på sociale medier, hvor kendte misbruges i reklamer for attraktive investeringer, er altså fortsat et stort problem,” siger Michael Busk-Jepsen, digitaliseringsdirektør i Finans Danmark.
Lad dig ikke lokke
558 sager har bankerne registreret i første halvdel af 2024. Hele 2023 registrerede bankerne 836 sager. Og mens de kriminelle altså fik stjålet 55,4 mio. kroner, så kunne beløbet have været knap 40 mio. kroner højere. Men de penge fik bankerne stoppet, før de kriminelle havde fået dem gemt af vejen.
”Vi har i hele 2024 kørt en kampagne, der hedder ”Sikker bank – sammen”. Den skal gøre os alle sammen opmærksomme på, at denne og andre svindelmetoder findes, og at vi alle skal have paraderne oppe. Når det kommer til investeringssvindel, er det blandt andet en vigtig tommelfingerregel, at hvis noget virker for godt til at være sandt, så er det det ofte. Så tænk dig godt om og lad dig ikke lokke,” siger Michael Busk-Jepsen.
Nøgleord
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Studerende bliver afvist på uddannelser – den arbejdskraft kommer bankerne til at mangle28.7.2025 15:54:52 CEST | Pressemeddelelse
Uddannelses- og Forskningsministeriet har i dag offentliggjort tallene for, hvor mange der er optaget på de videregående uddannelser i år. De viser desværre, at antallet af afviste kvalificerede ansøgere er steget med 12 procent i forhold til sidste år. Det kan betyde, at bankerne kommer til at mangle kernearbejdskraft i de kommende år.
SU rækker sjældent til bolig i studiebyerne26.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver sommer begynder tusindvis af unge på en ny uddannelse – og med det følger jagten på en bolig tæt på studiet. I nogle studiebyer vest for Storebælt er gennemsnitslejen for en mindre lejebolig stadig til at betale med en SU, men ventelisterne kan ofte være lange. Samtidig er det stadig svært for den enkelte studerende, som ønsker at købe en bolig: Priserne er steget, og udbuddet af små ejerboliger til salg er faldet. Det fremgår af en ny analyse fra Finans Danmark.
Privatøkonomien har det bedre – men danskerne frygter høj inflation på ny23.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Selv om presset fra de høje renter og priser på både Danmarks og danskernes økonomi er lettet, er mange danskere fortsat bekymrede for fremtiden. Forbrugertilliden har igen taget et markant dyk efter det amerikanske præsidentvalg, og meget af bekymringen bunder i en frygt for et nyt inflationschok. Det viser en ny analyse af Finans Danmark.
Boliginteressen stiger i hele landet – ni ud af ti kommuner oplever fremgang21.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskernes interesse for at købe ejerbolig er stigende i ni ud af ti af landets kommuner. I årets andet kvartal blev der optaget 34 procent flere lån til boligkøb sammenlignet med samme periode sidste år. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
Første halvår 2025: Fonde med europæiske og nordiske aktier fører an – mens globale og amerikanske halter efter15.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Investorer med fokus på europæiske og nordiske aktier kunne glæde sig over positive afkast i første halvår af 2025, men vejen dertil var ganske ujævn. Aktiefonde, der investerer i Norden og Europa endte begge perioden med afkast på over 9 procent, hvilket placerer dem i toppen blandt de større aktiefondskategorier i Finans Danmarks afkaststatistik.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum