Forundersøgelser til anlæg af 3. Limfjordsforbindelse går i gang i marken
6.11.2024 08:00:00 CET | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet skal i gang med en lang række forskellige forundersøgelser i linjeføringen af den kommende 3. Limfjordsforbindelse. Disse undersøgelser skal give mere korrekt information om jordbunds- og grundvandsforhold i området. Resultaterne fra de forskellige forundersøgelser vil indgå i den kommende projektering af forbindelsen. Over de kommende måneder starter Vejdirektoratet med at gennemføre miljøundersøgelser og geofysiske undersøgelser.

Vejdirektoratet gennemfører altid en lang række forskellige forundersøgelser af området, hvor der er planlagt en ny vej. Det er både i linjeføringen af den nye forbindelse, de skærende veje, regnvandsbassiner, mulige forurenede områder og eventuelle råstofområder. Det gælder naturligvis også i forbindelse med den kommende 3. Limfjordsforbindelse.
”Vi laver forskellige forundersøgelser i området for at opnå så præcis viden som muligt om den undergrund, vi skal bygge forbindelsen på. Den viden bruger vi efterfølgende til at projektere den rigtige løsning både af vej, broer og tunnel. Den viden vi får, skal også være med til at minimere ”overraskelser” for entreprenøren, den dag de faktisk går i jorden,” siger Per Seidelin, projektchef i Vejdirektoratet.
I første omgang gennemfører Vejdirektoratet geofysiske forundersøgelser, som er en kortlægning af blandt andet forskelle i geologi og identifikation af områder med risiko for mosejord (blødbund). Undersøgelserne bruges af de projekterende ingeniører til at planlægge placeringen af de kommende geotekniske boringer, så optimalt som muligt.
De indledende undersøgelser bliver gennemført i 4. kvartal 2024 og 1. – 2. kvartal 2025.
”Vi kontakter alle de grundejere, der bliver berørt. Der vil ikke blive foretaget geofysisk kortlægning i private haver, ligesom der ikke vil blive fældet bevoksning forud for undersøgelserne. Generelt gør vi meget for at genere mindst muligt, og på marker tilstræber vi fx at anvende eksisterende sprøjtespor,” siger Per Seidelin.
I løbet af november og fire uger frem vil der ligeledes blive gennemført miljøundersøgelser, hvor jordbunden bliver undersøgt for forurenende stoffer. Der udgraves søgerender med en rendegraver på tværs af motorvejslinjen. Jordprøverne bliver efterfølgende analyseret for forurenende stoffer på et laboratorium. På nuværende tidspunkt er det to matrikler, som bliver berørt af miljøundersøgelsen. I alt påtænker Vejdirektoratet at gennemføre undersøgelserne på i alt 50 matrikler.
Senere skal der også gennemføres geotekniske- og arkæologiske undersøgelser, sidstnævnte for at sikre eventuelle fortidsminder i området.
Fakta om geofysiske undersøgelser
Hvordan foregår undersøgelserne?
I forbindelse med de geofysiske forundersøgelser gør Vejdirektoratet brug af to forsøgsmetoder:
Ved den første metode anvendes et instrument kaldet GCM (Ground Conductivity Meter) af typen DualEM. Instrumentet virker ved magnetisk induktion og måler jordlagenes tilsyneladende elektriske ledningsevne ned til cirka 6-8 meter under terræn. Der måles, mens instrumentet trækkes hen over jordoverfladen. Metoden er ”ikke-destruktiv” og hurtig. Typisk trækkes instrumentet af en ATV. Geofysikeren foretager sine undersøgelser i kortlægningsarealerne i linjer med op til cirka 5-25 meters afstand, afhængig af anvendelsen.
Ved den anden metode anvendes Multi Elektrode Profilering (MEP, internationalt benævnt ERT). Ved denne metode anbringes en række mindre spyd på en linje i jorden med en indbyrdes afstand på cirka 5 m. Herved kan jordlagenes elektriske ledningsevne måles direkte i en dybde af 15-25 meter under terræn. Måleinstrumenterne udlægges primært til fods, og udstyret flyttes med trillebør/mindre vogn, hvorfor denne metode også er ”ikke-destruktiv”. Geofysikeren foretager MEP i 1-3 linjer i vejprojektets længderetning.
Hvad bliver resultatet?
Der bliver skabt et kort, hvoraf man kan aflæse de forskellige jordbundsforhold.
Kontakter
Per SeidelinProjektchefVejdirektoratet
Tlf:72 44 71 74pese@vd.dkAnne-Mette NyhuusKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:72 44 30 78Tlf:22 98 30 78an6@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder
Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Asfaltarbejde betyder spærringer og trafikomlægninger fra april til juli på E45 nord for Horsens7.4.2026 15:11:43 CEST | Pressemeddelelse
Trafikanter omkring 55 Horsens N på E45 Østjyske Motorvej vil møde smalle spor og perioder med spærringer af til- og frakørsler samt broen på Østbirkvej over motorvejen mellem den 13. april og den 3. juli. Trafikanter opfordres til at følge skiltningen og køre efter forholdene.
Renoveringsarbejder på Mønbroen7.4.2026 12:54:42 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet foretager renoveringsarbejder på Mønbroen fra april til oktober.
Rute 8 skal have ny asfalt ved Gislev1.4.2026 16:19:32 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet skal udskifte asfalten på rute 8 ved Gislev. Det kommer til at ske fra onsdag 8. april og cirka to uger frem.
Vejdirektoratet lægger ny asfalt på rute 8 ved Faaborg1.4.2026 16:13:17 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag 7. april begynder Vejdirektoratet at udskifte asfalt på rute 8 ved Faaborg. Arbejdet forventes at tage en uge.
E47 skal have ny asfalt ved Lellinge1.4.2026 12:40:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet skal udskifte den nedslidte asfalt på E47 Sydmotorvejen mellem Lellinge og Haslev. Det sker i perioden fra 7. april til 15. maj. Af hensyn til trafikanterne bliver arbejdet udført i aften- og nattetimerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


