Tandlægestuderende fra Fårup får skolarstipendium til at forske i social ulighed i tandsundhed
Karina Herholdt Petersen, tandlægestuderende på Aarhus Universitet, har fået tildelt et skolarstipendium på 183.000 kroner fra Tandlægeforeningen.

Den 25-årige tandlægestuderende Karina Herholdt Petersen fra Aarhus Universitet skal det næste år forske i social ulighed i tandsundhed. Formålet er at undersøge, hvad der skal til for at ruste fremtidens tandlæger til mødet med socialt sårbare mennesker.
- Jeg vil gerne finde ud af, hvilken rolle socialt engagement spiller for tandlægestuderende. Samtidig vil jeg forsøge at kortlægge de barrierer, som gør, at mennesker, der er dårligt stillet økonomisk og helbredsmæssigt, kan have svært ved at komme til tandlægen regelmæssigt, forklarer Karina Herholdt Petersen, der har fået Tandlægeforeningens skolarstipendium på 183.000 kroner til at gennemføre forskningsprojektet.
Øje for socialt udsatte
For at afdække de tandlægestuderendes sociale bevidsthed udsender Karina Herholdt Petersen et spørgeskema til alle studerende på tandlægeuddannelsen på Aarhus Universitet. På baggrund af resultaterne vil hun gennemføre 10 mere dybdegående interviews med tandlægestuderende for at undersøge, om man som studerende har øje for, at man som tandlæge kan komme til at arbejde med mennesker, der har det svært socialt og økonomisk.
Barrierer for at komme til tandlæge
I den anden del af forskningsprojektet arbejder Karina Herholdt Petersen tæt sammen med Social Sundhed, som er en NGO, hvor studerende fra sundhedsfaglige uddannelser ledsager socialt sårbare mennesker til aftaler i sundhedsvæsenet.
- I en periode på et halvt år registrerer jeg de iagttagelser, de frivillige studerende i Social Sundhed gør sig, når de ledsager en sårbar person til en aftale hos tandlægen. På den måde kan jeg få et overblik over, hvad der gør, at det kan være svært for nogle mennesker at komme afsted til fx tandlægen, siger Karina Herholdt Petersen.
Hun håber, at forskningsresultaterne kan bruges i undervisningen på tandlægeuddannelsen, så kommende tandlæger ved mere om, hvordan man kan sikre, at socialt sårbare mennesker får den samme tandpleje som andre.
Med stipendiet får Karina Herholdt Petersen mulighed for at fordybe sig i et bestemt emne, som hun selv synes er interessant.
- Samtidig kan jeg snuse til den akademiske verden og blive klogere på, om forskning kunne være noget for mig, når jeg er færdiguddannet som tandlæge. Fuldtidsforsker bliver jeg nok aldrig, men måske kunne jeg godt se mig selv kombinere et job som tandlæge med forskning, siger hun.
Altid gerne villet være tandlæge
Karina Herholdt Petersen er opvokset i Fårup i Østjylland, og hun fortæller, at hun altid gerne har villet være tandlæge.
- Jeg kan godt lide kombinationen af at have en høj faglighed og samtidig udføre noget praktisk og have kontakt med mennesker, siger Karina Herholdt Petersen, for hvem tandlægestudiet også fylder i fritiden. Hun er nemlig både medlem af studienævnet på uddannelsen og engageret i Odontologisk Forening – de tandlægestuderendes forening i Aarhus.
Karina Herholdt Petersen fik overrakt skolarstipendiet på Tandlægeforeningens Symposium den 1. november 2024. Her var mere end 700 tandlæger samlet for at høre om tandpleje som en integreret og essentiel del af det samlede sundhedsvæsen i Danmark.
Kontakter
Charlotte HolstPresse- og kommunikationskonsulent
Tlf:26 82 18 24chh@tdl.dkKim AndreasenKommunikationskonsulent
Tlf:33 48 77 82kia@tdl.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Tandlægeforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Tandlægeforeningen
Tandlæger: Flere patienter siger nej til behandling, fordi de ikke har råd23.4.2025 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Høj egenbetaling får mange patienter til at sige nej til behandling hos tandlægen, viser en ny undersøgelse. Det er en bekymrende udvikling, der vidner om ulighed i sundhed, advarer Tandlægeforeningen.
Ja til ny overenskomstaftale mellem Tandlægeforeningen og Danske Tandplejere14.4.2025 12:46:44 CEST | Pressemeddelelse
Et flertal hos både klinikejerne og tandplejerne sagde ved urafstemningen ja til den overenskomstaftale, som Tandlægeforeningen har indgået med Danske Tandplejere. Dermed er en ny 3-årig aftale en realitet.
Tandlægeforeningen enig i kritik: Patienter rammes af urimelig modregning7.4.2025 18:17:02 CEST | Pressemeddelelse
Statsrevisorerne kritiserer Sundhedsministeriet for at reducere tilskuddet til patienter i strid med reglerne. Tandlægeforeningen er enig. Der er brug for en ny aftale om voksentandplejen med fokus på patienternes behov.
Esben Boeskov Øzhayat modtager Tandlægeforeningens Sundhedspris 202529.3.2025 00:00:09 CET | Pressemeddelelse
Lektor, ph.d. og odont. dr. Esben Boeskov Øzhayat fra Odontologisk Institut ved Københavns Universitet har modtaget Tandlægeforeningens Sundhedspris. Han får prisen for sin banebrydende forskning i, hvordan dårlig tandsundhed rammer udsatte og sårbare grupper, og hvordan det påvirker deres livskvalitet og muligheder i samfundet.
Roskildenser modtager Tandlægeforeningens Sundhedspris28.3.2025 23:53:55 CET | Pressemeddelelse
Lektor, ph.d. og odont. dr. Esben Boeskov Øzhayat fra Odontologisk Institut ved Københavns Universitet har modtaget Tandlægeforeningens Sundhedspris. Han får prisen for sin banebrydende forskning i, hvordan dårlig tandsundhed rammer udsatte og sårbare grupper, og hvordan det påvirker deres livskvalitet og muligheder i samfundet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum