Få hjælp til eReolen på Glumsø Bibliotek
Mandag d. 25. november kl. 14:00 - 14:45 kan du på lokalbiblioteket i Glumsø få hjælp til at komme i gang med at bruge eReolen, bibliotekets digitale tilbud der giver adgang til et hav af e-bøger og lydbøger.

Vil du gerne nyde godt af eReolens mange, digitale muligheder? Måske har du allerede kigget lidt på tjenesten, men godt kunne tænke dig at få en indføring i, hvad den har at byde på?
Så er der hjælp at hente på Glumsø Bibliotek d. 25. november. Vi skal se på eReolens forskellige funktioner, hvordan man nemt holder styr på sine lån, og hvordan man helt praktisk bruger tjenesten som både app og hjemmeside.
Tag din mobil eller tablet med, så hjælper kulturformidleren Ida dig med at få app’en installeret, hvis du ikke allerede har det, og der bliver også tid til at spørge om hjælp én til én.
Der er ingen tilmelding – du møder blot op.
Kontakter
Ida Maria Kjærulff OttesenKulturformidler
Tlf:5588 4137imkjot@naestved.dkMartin Rovang JensenKulturformidler
Tlf:55884138mrojen@naestved.dkNæstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Fastelavnsfest for de mindste på Fensmark Bibliotek11.2.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Lørdag d. 1. marts kl. 10.00 – 11.30 afholder Fensmark Bibliotek traditionen tro stor Fastelavnsfest for de 0-6 årige på biblioteket.
Ny omgang gratis naturvidenskabelige foredrag i Bio Næstved10.2.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Bio Næstved og Næstved Bibliotek inviterer i fællesskab igen til videnskabsformidling i topklasse fra forskere ved Aarhus Universitet. Det sker på 6 tirsdagsaftener i foråret, hvor biografen lægger sal til de populære, livestreamede foredrag.
Guidet Fælleslæsning for alle hos Kræftrådgivningen i Næstved3.2.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hver mandag i uge 9 – 14 kl. 11:00 – 12:30 inviterer Næstved Bibliotek til guidet fælleslæsning hos kræftrådgivningen i Næstved. Fælleslæsningen er for alle, uanset om man er berørt af kræft eller ej.
Science Fiction Læsekreds31.1.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Er du nysgerrig på fremtidens teknologier, rumrejser, kunstig intelligens eller dystopiske samfund? Så deltag i den spritnye Science Fiction Læsekreds, som er et samarbejde mellem Næstved Bibliotek og Maker Space. Vi mødes første gang onsdag den 26. februar kl. 18.30-21.00.
Danmarks ukendte verdensstjerne30.1.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Inge Lehmann er anerkendt som en af verdens største videnskabskvinder, men kun de færreste danskere kender til hende. Forfatter Lotte Kaa Andersen råder bod på dette ved et foredrag på Næstved Bibliotek torsdag den 20. februar kl. 19.00-21.00.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum