Få hjælp til eReolen på Glumsø Bibliotek
Mandag d. 25. november kl. 14:00 - 14:45 kan du på lokalbiblioteket i Glumsø få hjælp til at komme i gang med at bruge eReolen, bibliotekets digitale tilbud der giver adgang til et hav af e-bøger og lydbøger.

Vil du gerne nyde godt af eReolens mange, digitale muligheder? Måske har du allerede kigget lidt på tjenesten, men godt kunne tænke dig at få en indføring i, hvad den har at byde på?
Så er der hjælp at hente på Glumsø Bibliotek d. 25. november. Vi skal se på eReolens forskellige funktioner, hvordan man nemt holder styr på sine lån, og hvordan man helt praktisk bruger tjenesten som både app og hjemmeside.
Tag din mobil eller tablet med, så hjælper kulturformidleren Ida dig med at få app’en installeret, hvis du ikke allerede har det, og der bliver også tid til at spørge om hjælp én til én.
Der er ingen tilmelding – du møder blot op.
Kontakter
Ida Maria Kjærulff OttesenKulturformidler
Tlf:5588 4137imkjot@naestved.dkMartin Rovang JensenKulturformidler
Tlf:55884138mrojen@naestved.dkNæstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Forfattersamtale med Naja Marie Aidt5.1.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mød den prisvindende forfatter Naja Marie Aidt til en samtale om bogen ”Øvelser i mørke”. Det sker tirsdag den 27. januar kl. 18.30-21.00 på Næstved Bibliotek.
Klassisk Lytteklub i foråret2.1.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Deltag i forårssæsonens Klassiske Lytteklub på Næstved Bibliotek. Det foregår tre fredage i januar til marts. Første møde er den 23. januar kl. 13.00-14.30.
Den litterære cocktail18.12.2025 10:16:58 CET | Pressemeddelelse
Torsdag den 8. januar kl. 19.00-21.00 inviterer Næstved Bibliotek i samarbejde med Høgh’s Cocktailbar til et sanseligt og stemningsfuldt arrangement med fokus på Den store Gatsby af F. Scott Fitzgerald.
Glumsø Bibliotek fejrer 45 års jubilæum15.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Læg vejen forbi Glumsø Bibliotek torsdag d. 8. januar kl. 15:00 – 17:00, hvor der viftes med flaget i anledning af 45-års jubilæet for bibliotekets åbning.
Højtlæsning og krea-værksted på biblioteket: Ramadan1.12.2025 14:37:30 CET | Pressemeddelelse
I samarbejde med Dansk Tyrkisk Kulturforenings forældreråd inviterer Næstved Bibliotek lørdag d. 13. december kl. 11-14 til en hyggestund, hvor børnefamilier kan lave flotte klippe-klisterdekorationer til Ramadan og få læst en historie højt af én af bibliotekets børnekulturformidlere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum