Elbilerne slog rekord igen i oktober
Blandt de 14.409 nye personbiler, der blev indregistreret i oktober måned, var over 60 procent elbiler. Det er en ny rekord for den højeste elandel i salget.
I oktober måned 2024 kom der 14.409 nye biler ud på de danske veje. Det er flere end sidste år, hvor der blev indregistreret 13.231 nye biler i løbet af oktober måned, og det svarer til en stigning i salget på 8,9 procent. År til dato ligger salget fortsat stabilt sammenlignet med sidste år, med en lille stigning på 2,5 procent.
”Vi kan se, at det danske bilmarked er solidt og stabilt sammenlignet med sidste år, og det er vi meget tilfredse med. Salget i oktober var særligt godt, og vi er positive over, at danskerne har smag for nye biler,” siger Mads Rørvig, adm. direktør i Mobility Denmark.
Andelen af elbiler nåede et nyt højdepunkt igen i oktober. Blandt nyregistreringerne var 8.832 elbiler, og det betyder, at elandelen i bilsalget i sidste måned udgjorde hele 61,3 procent. Det er en ny rekord. Elbilsalget i oktober overgik dermed salget fra sidste måned, hvor den sidste rekord for højeste elandel blev sat. År til dato udgør elbilerne 49,5 procent af salget.
”Elbilerne får fortsat bedre og bedre vejgreb i det danske salg, og vi glæder os over, at vi lige nu står i en situation, hvor vi måned for måned kan fejre nye rekorder. Samtidig er vi tæt på, at halvdelen af bilsalget i 2024 er elbiler, og det er også en helt særlig milepæl, som vi spår, at vi kommer i mål med. Det er en udvikling, som vi med god grund kan være glade for, men den kommer ikke af sig selv, og der er fortsat brug for politisk fokus på elbiler, og at afgifterne holdes i ro fra 2026,” siger Mads Rørvig, adm. direktør i Mobility Denmark.
Top 10 modeller i oktober 2024
Mærke | Model | Antal |
Skoda | Enyaq iV | 1.039 |
Ford | Explorer | 604 |
Volkswagen | ID.4 | 579 |
Tesla | Model Y | 525 |
Audi | Q4 e-tron | 426 |
Volkswagen | ID.3 | 365 |
Volkswagen | ID.7 | 353 |
Xpeng | G6 | 322 |
Mercedes-Benz | EQA | 282 |
Nissan | Qashqai | 276 |
Kilde: bilstatistik.dk
Mobility Denmark udsender hver måned en pressemeddelelse om bilsalget i Danmark på baggrund af data fra bilstatistik.dk.
Kildeangivelse
Gengivelse af pressemeddelelsens tekstindhold bedes kildeangivet: Mobility Denmark
Gengivelse af tal og statistikker bedes kildeangivet: Bilstatistik.dk
Nøgleord
Kontakter
Mads RørvigAdm. direktørMobility Denmark
Tlf:30 16 10 04mr@mobility.dkKristine VindKonsulentMobility Denmark
Tlf:31369066kbv@mobility.dkMobility Denmark
Følg os på følgende kanaler:
Fakta
Mobility Denmark er brancheorganisation for bilproducenter, bilimportører, ladeoperatører, finansierings- og leasingselskaber samt delebilstjenster og biludlejning.
Kildeangivelse
Gengivelse af tekst: Mobility Denmark
Gengivelse af tal og statistik bedes kildeangivet: bilstatistik.dk
Følg pressemeddelelser fra Mobility Denmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Mobility Denmark
Ny milepæl: Nu er der over 30.000 offentlige ladepunkter i Danmark23.1.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ladeparken fortsætter sin vækst, og ved udgangen af 2024 kunne de næsten 350.000 danske elbiler oplades ved 30.439 offentlige ladepunkter.
Mere end 10 millioner nye biler i EU i 2024 - men elbilerne mødte modvind21.1.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der blev igen i 2024 solgt over 10 millioner biler i EU i løbet af året, og årets salg fastholdt niveauet fra 2023 med en marginal stigning på 0,8 procent. Til gengæld faldt elbilsalget.
2024 blev et år med op og nedture på de nordiske bilmarkeder20.1.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Personbilsalget i 2024 udviklede sig forskelligt i Norden. Norge voksede med 1,4 procent, Danmark havde en lille fremgang, mens Sverige og Finland faldt med henholdsvis 7,1 og 15,4 procent.
2024 blev et elektrisk bilår2.1.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
2024 blev et år i elbilernes tegn, da over halvdelen af nyregistreringerne var elbiler. Elbiler er gået fra at være for de få til for alvor at have fået sit folkelige gennembrud.
Over 12.000 offentlige ladepunkter sat op i det seneste år19.12.2024 11:51:38 CET | Pressemeddelelse
Ladeparken vokser fortsat, og ved novembers udgang kunne de knap 350.000 danske elbiler oplades ved 28.577 offentlige punkter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum