Klimaevent med tøjbyttemarked, standup og opstart af nye Klimafamilier
Klimaevent 2024 den 6. november med komiker Nils Forsberg stiller skarpt på børnenes syn på klimaudfordringerne og på hvordan, vi hver især kan udlede mindre CO2.

Årets største klimaevent i Furesø Kommune afholdes onsdag den 6. november kl. 14.30-18.30 i Galaksen i Værløse.
”Vi har en meget ambitiøs klimaplan i Furesø, hvor vi skal være CO2-neutrale i 2030. Vi skal alle gøre vores for at komme i mål. For selvom det måske føles som en dråbe i havet, at den enkle ændrer adfærd, så kan vi tilsammen virkelig opnå store resultater. Til Klimaeventet 2024 kan vi alle få inspiration til de ting, vi hver især kan gøre”, siger Lene Munch-Petersen (A), udvalgsformand for Natur og Klima.
Der vil være et væld af aktiviteter for børn og voksne i løbet af de fire timer, klimaeventet finder sted.
Tøjbyttemarked og familieaktiviteter
Der vil være en markedsplads, hvor man kan bytte lejetøj og børnetøj på Fontænehusets gratis byttemarked. Man kan møde affaldseksperterne fra Vestforbrænding. Eller bliv inspireret af en klimafilm, som elever på Hareskov Skole har skabt gennem Furesø filmclass.
Fremtidsværkstedet viser eksempler fra 4. klasser i Furesø, der har arbejdet med vand som en udfordring. Man kan se lamper, som elever har skabt af materialer fra Genbrugsstationen i en designproces på Fremtidsværkstedet, eller man kan udfordre familien i et spil minigolf mod elever fra Solvangskolen, der har lavet en minigolfbane i affaldsmaterialer.
Tal med eksperter og få gavekort til træ
Besøgende kan også hilse på de Grønne Nabofællesskaber, Klimabevægelsen, Klimaungerådet, Spar Energi og Novafos, der fortæller, hvordan man kan bruge sit regnvand i egen have.
Desuden kan man blive inspireret til at plante træer og skabe vilde haver, når Danmarks Naturfredningsforenings Furesø-afdeling fortæller om projekt ”20.000 træer i Furesø”. Du kan bl.a. få et gavekort til et gratis træ med hjem, så du kan plante et træ i din egen have.
Standup’er stiller optimistisk skarpt på klimaet
De forskellige aktiviteter krydres med klima-standup med komikeren Niels Forsberg. Han stiller humoristisk og optimistisk skarpt på klimaet. Han tager et grundigt kig på sig selv og alle os andre, når det gælder vores forhold til klima. Han vil gerne være et godt menneske og passe godt på kloden, men det er ikke altid lige nemt…
Lær at blive Klimafamilie i Furesø
Besøgene kan desuden blive en klimafamilie i Furesø Kommune. På et opstartsmøde for klimafamilier guider virksomheden Vanebrudspalæet familier til at finde ud af præcis hvilke adfærdsændringer, der giver resultater og bedst mening for den enkelte familie.
Derefter har familien overblik over sit klimaaftryk, inspiration til at bryde vaner og hjælp til enkle og konkrete ændringer. Familier får desuden et digitalt værktøj til at følge familiens nedgang i CO2-udledning. Tag derfor gerne en bærbar eller tablet med.
Der serveres let forplejning til deltagerne på Klimafamilie-opstartsmødet.
Læs mere og se detaljeret program på Furesoe.dk/klimaevent
Kontakter
Lene Munch-Petersen (A)
Formand for Natur og Klima
Medlem af Plan- og Byudvikling
Claus TorpBy- og kulturdirektør
Center for Borgerservice og Kultur, Center for Kommunale ejendomme og Anlæg, Center for By og Miljø.
Kommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkwww.furesoe.dkFølg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Furesø er den højest rangerede idrætskommune i Nordsjælland24.10.2025 11:20:34 CEST | Pressemeddelelse
Ny landsdækkende undersøgelse fra Danmarks Idrætsforbund om rammer og vilkår for idrætsforeningerne placerer Furesø som den højst rangerede kommune i Nordsjælland.
Vil du være med til at styrke integrationen i Furesø?23.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommune søger engagerede borgere til Furesø Integrationsråd. Stil op inden den 24. november 2025, og præg integrationsområdet de næste fire år.
Indstil kandidater til Furesøs Integrationspris15.10.2025 09:13:06 CEST | Pressemeddelelse
Kender du en, som gør en særlig indsats for integrationen i Furesø Kommune? Det er nu, du kan indstille kandidater. Fristen er den 26. oktober 2025.
Nye initiativer skal hæve valgdeltagelsen10.10.2025 09:13:36 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Byråd sendte tirsdag den 7. oktober et brev til Furesøs foreninger med en klar opfordring: Tal med medlemmerne om kommunalvalget den 18. november. Det er én af flere indsatser, der skal styrke den demokratiske deltagelse og få flere borgere til stemmeurnerne.
Skattejagt i Hareskovby sammen med politiet i efterårsferien8.10.2025 08:45:33 CEST | Pressemeddelelse
Skattejagt i Hareskovby sammen med politiet i efterårsferien. Tag familien med på skattejagt i Hareskovby i efterårsferien – og vær med til at gøre livet lidt mere besværligt for indbrudstyve! Skattejagten er lavet i samarbejde med Nordsjællands Politi og byder på både sjov, læring og præmier. De første deltagere får en lille gave, og alle er med i konkurrencen om at vinde en pølsevogn til næste vejfest.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum