Vinter- og julebyttemarked på Næstved Bibliotek
Lørdag den 16. november fra kl. 10-13 afholdes det årlige ALT vinter-/julebyttemarked på Næstved Bibliotek, hvor du kan bytte dig til ”nyt”. Vi kan ikke love dig, hvad du kan finde, men vi kan love dig, at det bliver hyggeligt. Og du får mulighed for at finde mange fine genbrugsting.

Måske tænker du, hvad er et byttemarked? Og hvordan foregår det?
Et byttemarked er en gratis og miljøvenlig begivenhed, hvor du gratis kan bytte til ”nyt”, og hvor du kan være med til at gavne miljøet ved at udnytte de ressourcer, vi er omgivet af i hverdagen. Giv, hvad du har – tag, hvad du kan bruge. Din ”adgangsbillet” for at deltage er, at du selv medbringer en pose (eller mere) med ting og tøj, der stadig er i fin stand og som har en værdi for andre.
Derfor sortér venligst ting, der ikke har en værdi for andre fra, hjemmefra: tøj, der er gået i stykker eller med pletter/huller, køkkenting, der mangler en dims og udtrådte sko mv. Disse ting hører nemlig ikke til på vores byttemarked. Det skal i stedet for afleveres til storskrald.
Du skal selv fordele dine medbragte ting og placere dem i de rette kategorier. Har du brug for hjælp, så spørg endelig en af de frivillige. Derefter kan du gå på opdagelse på byttemarkedet og gratis tage de ting med hjem, som andre byttere har medbragt. Det kan være godt at mærke efter og tænke: ”tager jeg det, fordi det er gratis, eller fordi det er noget, jeg rent faktisk kan bruge”, siger Cecilie, som står bag byttemarkederne på Næstved Bibliotek og gruppen Byttemarked Næstved Sydsjælland og øerne.
Du kan medbringe ALT
Så længe det er brugbart for andre, er det kun fantasien, der sætter grænser. Medbring f.eks. julepynt, dekorationsting, små ting, der kan bruges til pakkekalendere til børnene, nu vi nærmer os december. Derudover vil de almindelige kategorier som babyudstyr, legetøj, spil, tøj, sko, køkkenting, boligting, småt tidssvarende elektronik, smykker, makeup/cremer, der er i orden, små møbler, fx børnestole, potteplanter og frugt fra haven mm. også kunne medbringes.
Den eneste begrænsning er, at det skal være ting, du kan bære hjem i hånden, fx i en stor pose med lynlås/blå Ikea pose. Når posen er fyldt, så har du sikkert fået nok med hjem. Derfor modtager vi ikke store møbler og gamle TV, som i stedet for skal afleveres på en genbrugsstation.
Find ting til din egen husstand og evt. et par gaver
Som udgangspunkt kan du tage alt det, du og din husstand kan bruge. Det er altid et skøn, og i sidste ende er det arrangøren, der sætter en grænse, hvis enkelte tager rigtig meget. Tingene fra byttemarkedet, er IKKE til videresalg. Og hamstring accepteres ikke.
Ekstra hænder er meget velkomne
Byttemarkedet er drevet af frivillige i samarbejde med Næstved Bibliotek. Der kan altid bruges ekstra hænder til at byde velkommen, holde orden og rydde op på selve dagen. Læs mere på Facebook i gruppen: BYTTEMARKED NÆSTVED SYDSJÆLLAND OG ØERNE
Det næste byttemarked på Næstved Bibliotek afholdes til foråret, når der afholdes Nordisk Byttedag.
Det, der bliver tilovers, doneres til en lokal genbrugsbutik.
Vedr. billeder: Hermed gives tilladelse til at bruge vedhæftede billeder redaktionelt.
Kontakter
Vibeke SøllingBibliotekar, kulturformidler
Tlf:5588 4123visje@naestved.dkBilleder

Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Højtlæsning og krea-værksted på biblioteket: Ramadan1.12.2025 14:37:30 CET | Pressemeddelelse
I samarbejde med Dansk Tyrkisk Kulturforenings forældreråd inviterer Næstved Bibliotek lørdag d. 13. december kl. 11-14 til en hyggestund, hvor børnefamilier kan lave flotte klippe-klisterdekorationer til Ramadan og få læst en historie højt af én af bibliotekets børnekulturformidlere.
Den litterære cocktail – Dickens og Austers jul27.11.2025 11:22:18 CET | Pressemeddelelse
Torsdag den 11. december kl. 19:00-21:00 inviterer Høghs Cocktailbar og Næstved Bibliotek til et sanseligt og stemningsfuldt arrangement, der kombinerer cocktails og litteratur.
Tag med på litterær gåtur om nisser og andre sagnvæsner27.11.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mandag d. 15. december kl. 15:30-17:00 inviterer Næstved Bibliotek på litterær vandring i Næstveds gader. Tag med en stemningsfuld og sanselig gåtur, mens mørket falder på og hør historier om nisser, trolde og andre sangvæsner.
Tid til julenoveller25.11.2025 12:36:21 CET | Pressemeddelelse
Fredag den 12. december kl. 14-14.45 skruer vi op for julehyggen med en juleudgave af oplæsningsarrangementet Tid til noveller på Næstved Bibliotek.
Foredrag: Emotionelt ustabil personlighedsstruktur og relationer17.11.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hvad kan skabe stabilitet i hverdagen og i relationen til andre, når man har en emotionelt ustabil personlighedsstruktur? Det kan du blive klogere på i dette gratis foredrag, som Psykinfo – kompetencecenter for recovery afholder hos Næstved Bibliotek onsdag d. 3. december kl. 19:00-21:30.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum