Nu kan bornholmer blive valgt til Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab
21.10.2024 10:14:06 CEST | LB Forsikring | Pressemeddelelse
Bornholmerne i Lærerstandens Brandforsikring har nu mulighed for at stille op til LB Foreningen, der ejer Danmarks største medlemsejede forsikringsselskab, LB Forsikring. Hvis man bliver valgt som Bornholms repræsentant, får man bl.a. indflydelse på, hvordan en mio. kroner skal uddeles til lokale velgørende formål i Region Hovedstaden.

Fra den 21. oktober kan man stille op til valg som Bornholms repræsentant i LB Foreningen. Bliver man valgt bliver man hele øens repræsentant og får bl.a. indflydelse på, hvordan man i Region Hovedstaden uddeler en mio. kroner til forskellige velgørende formål i regionen, ligesom man får indflydelse på, hvordan ejerskabet af Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, LB Forsikring, forvaltes.
”Som delegeret i LB Foreningen er man en aktiv del af et levende demokrati. Her mødes vi om at skabe fællesskaber i det lokale og det nære gennem velgørende uddelinger såvel som i ejerskabet af en stor milliardkoncern med over 440.000 danskere som medlemmer og ejere. Det er utrolig meningsfyldt, og jeg håber, at der er mange af vores bornholmske medlemmer, som vil være med til at gøre en forskel,” siger Lars Busk Hansen, formand for bestyrelsen i LB Foreningen og LB Forsikring.
Det er medlemmerne af Lærerstandens Brandforsikring (en del af LB Forsikring) på Bornholm, som kan stille op, og man kan melde sit kandidatur indtil den 28. november i år. Selve valget gennemføres i januar/februar måned i 2025.
Man kan stille op på lbforeningen.dk.
Kontakter
Mikkel KlausenChef for Uddelinger, Udvikling & Kommunikation, LB Foreningen
Tlf:24282110mikl@lb.dkOm LB Foreningen
LB Foreningen er ejer af LB Forsikring, som er Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, med over 440.000 medlemmer. De mange tusinde medlemmer repræsenteres af 70 delegerede valgt af medlemmerne over hele landet – heraf en fra Bornholm. De står bl.a. hvert år for uddelingen af en mio. kroner til velgørende formål i deres region. LB Forsikring består af Lærerstandens Brandforsikring, Runa Forsikring og Bauta Forsikring. Som forsikringstager i LB Forsikring er man også medlem af LB Foreningen og dermed medejer af LB Forsikring.
Følg pressemeddelelser fra LB Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LB Forsikring
Indeklima: Husker du at lufte ud i den kolde vintertid?27.2.2026 08:09:07 CET | Pressemeddelelse
Vinter og manglende udluftning er en dårlig kombination. Alligevel viser en medlemsundersøgelse fra LB Forsikring, at det kun er hver tredje, der lufter tilstrækkeligt ud om vinteren i forhold til anbefalingerne. Manglende udluftning kan få alvorlige konsekvenser for både helbred og bolig – og i værste fald føre til skimmelsvamp.
Tøvejr og vand på vejene: Har du styr på, hvordan du håndterer risikoen for akvaplaning?21.2.2026 11:46:59 CET | Pressemeddelelse
De massive mængder sne i Danmark er allerede ved at blive forvandlet til vand og det giver øget risiko for akvaplaning på vejene. LB Forsikring, der er landets største medlemsejede privatforsikringsselskab, giver her gode råd til at forebygge uheld.
Tøvejr på vej: Mange boligejere vil først nu opdage skaderne19.2.2026 11:10:15 CET | Pressemeddelelse
Meteorologerne varsler mildere temperaturer allerede fra fredag aften. Det betyder, at sne og is i løbet af weekenden kan blive forvandlet til vand. Det er derfor i den kommende tid en god ide at tjekke for skader, da smeltevand kan forårsage store vandskader på boligen, særligt hvis det ikke opdages i tide.
Snevejr: Pas på sne og istapper på hustage og altaner6.2.2026 14:56:40 CET | Pressemeddelelse
Sneen ligger tungt på mange hustage, men den kan også skride og ramme fodgængere og andre forbipasserende. Derfor bør man være ekstra opmærksom, hvis man færdes udendørs, lyder opfordringen fra LB forsikring, der er landets største medlemsejede privatforsikringsselskab. Selskabet ser allerede nu en væsentlig stigning i antallet af skadesanmeldelser på boligen på baggrund af vejret denne vinter.
Snevejr på vej: Pas på i trafikken5.2.2026 09:42:37 CET | Pressemeddelelse
Landets største medlemsejede privatforsikringsselskab, LB Forsikring, opfordrer landets bilister til at være ekstra varsomme i det snevejr, der er på vej ind over landet. Selskabet har i løbet af januar 2026 oplevet en stigning på knap 20 procent sammenlignet med januar 2025, når selskabet ser på antallet af assistancer til bilister.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum