Marie Krarup sælger luksusvilla
17.10.2024 08:58:19 CEST | Boliga | Pressemeddelelse
Den danske politiker har nu sat sin villa til salg.

I et af Holtes mest eftertragtede kvarterer tæt på Furesøen er der netop kommet en flot villa med arkitekttegnet have på markedet.
For intet mindre end 9.995.000 kroner kan man købe den danske politiker Marie Krarups villa.
Det skriver Boliga.
Ejendommen ligger på en 1.191 kvadratmeter stor grund i Holte og har et boligareal på 164 kvadratmeter, fordelt på seks værelser. Villaen er netop kommet på markedet, og ifølge Boliga er denne boligtype i gennemsnit til salg i 126 dage i området. Der gives i gennemsnit 4,4 procent i prisrabat på boliger i området.
Marie Krarup købte villaen i 2021 for 7.400.000 kroner, og hun står nu til en imponerende boliggevinst på 2.595.000 kroner, hvis villaen sælges til udbudsprisen!
Marie Krarup har været medlem af Folketinget siden 2011 og var tidligere medlem af Dansk Folkeparti, som hun forlod i 2022.

Nøgleord
Kontakter
Christian Torp YttergrenPR- og kommunikationskonsulent Boliga Gruppen A/S
Tlf:40288065cty@boliga.dkOm Boliga A/S
Boliga.dk er Danmarks største uafhængige boligside. Vi står også bag flere populære online-portaler, herunder DinGeo.dk, Selvsalg.dk, Itvang.dk, Tvangsauktioner.dk og UdenomBanken.dk. Med over 1,9 millioner månedlige brugere tilbyder vi omfattende tjenester til boligkøbere, boligsælgere, mæglere og låntagere i Danmark. Boligas mobilapp hjælper også flere hundredtusinde brugere med at finde drømmeboligen.
Følg pressemeddelelser fra Boliga
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Boliga
Dicte sælger sit sommerhus: Kan score milliongevinst ved Tisvildeleje7.4.2026 10:36:04 CEST | Pressemeddelelse
Den danske sangerinde Dicte har sat sit sommerhus til salg. Ifølge oplysninger fra Boliga købte Benedicte Westergaard Madsen, bedre kendt som Dicte, sommerhuset i 2019 for 1.995.000 kroner. Nu er boligen sat til salg for 6.200.000 kroner. Hvis handlen går igennem til prisen, peger det på en potentiel værdistigning på omkring 4,2 millioner kroner – før udgifter til mægler, skat og eventuelle forbedringer.
Landsholdsstjerne må sænke prisen: Milliongevinst smuldrer31.3.2026 09:37:06 CEST | Pressemeddelelse
Andreas “AC” Christensen har endnu ikke fået solgt sit liebhaver-sommerhus i Vejby – og nu er prisen sat ned.
Søren Faulis Hellerup-villa er nu officielt til salg – kan score vild milliongevinst27.3.2026 10:08:26 CET | Pressemeddelelse
Den kendte filminstruktør og multikunstner Søren Fauli har nu officielt sat sin eksklusive bolig i Hellerup til salg – og der kan ligge en solid milliongevinst og vente. Boligen har tidligere ligget som en skuffesalg, men er nu kommet på det åbne marked og fremgår af Boliga.
Anders Breinholt sælger sit hus i Hellerup – kæmpe milliongevinst27.3.2026 09:56:05 CET | Pressemeddelelse
Den populære tv-vært Anders Breinholt har sat sin eksklusive bolig i Hellerup til salg – og der kan være en markant gevinst i sigte. Ifølge oplysninger fra Boliga købte Anders Breinholt huset for 8.600.000 kroner i 2019. Nu er boligen sat til salg for hele 21.500.000 kroner. Hvis boligen bliver solgt til den pris, peger det på en potentiel værdistigning på 12.900.000 kroner – før udgifter til mægler, skat og eventuelle forbedringer.
Kendt skuespiller sætter lejlighed til salg – kan score milliongevinst9.3.2026 10:07:23 CET | Pressemeddelelse
Skuespilleren Lise Baastrup Nielsen har sat sin lejlighed til salg – og der kan være en solid milliongevinst i vente.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum