Byg underjordisk cykelparkering i verdensklasse på ny metrolinje
16.10.2024 14:16:35 CEST | Cyklistforbundet | Pressemeddelelse
Det er vigtigt at lære af fejlene begået på de nuværende metrolinjer, siger Cyklistforbundet i anledning af en høring om en ny metrolinje i København. Forbundet mener, man nu har chancen for at bygge cykelparkering i den absolutte verdenselite.

Der skal bygges endnu en metrolinje i Hovedstadsområdet. M5 skal den nye linje hedde, som skal køre som en ringbane fra Østerport over Lynetteholmen, Amager, København H. og evt. videre til Rigshospitalet.
Den nye linje er i høring, og Cyklistforbundet mener i sit høringssvar, det er vigtigt, at man ikke gentager fortidens synder og glemmer cyklen.
”Det er vigtigt at lære af fejlene begået på de nuværende metrolinjer, hvor cykelparkering på en del stationer ikke har optimal tilgængelighed,” siger Cyklistforbundets direktør, Kenneth Øhrberg Krag. Cyklistforbundet ønsker blandt andet, at der bliver etableret en langt bedre parkering ved stationer og især ved Hovedbanegården i København.
”Det er særlig vigtigt, at cykelparkeringen på de nye stationer bliver i den absolutte verdenselite. Vi ved fra succesfulde stationer i Danmark - og især også Holland - at det er muligt at få tusindvis af cyklister til at benytte cykelparkering, hvis den er placeret meget tæt på perronerne, er overdækket, føles sikker at opholde sig i og er nem at overskue. Og ved Hovedbanen er det virkelig tiltrængt med langt bedre cykelparkering. Vi anbefaler på det kraftigste, at man i forbindelse med M5-linjen på Hovedbanegården etablerer underjordisk cykelparkering med så direkte adgang til både metro- og togperronerne som overhovedet muligt,” siger Kenneth Øhrberg Krag og uddyber:
”Vi mener, Metroselskabet, Banedanmark, DSB og Københavns Kommune skal indgå i et samarbejde – med seriøs finansiering og gerne statslig forankring – om at udstyre netop den her vigtige station med et underjordisk cykelparkeringsanlæg med adgang fra så mange sider af banegården som muligt.”
Ifølge Cyklistforbundet er et hovedprincip for cykelparkering altid, at parkeringen skal placeres inden metronedgangen, og ikke efter, så cyklisterne ikke skal gå en omvej for at komme til metroen.
Cyklistforbundet ønsker også, at det bliver nemmere at tage cyklen med i Metroen, end det er på de gamle linjer.
”Vi kan desværre ikke lave om på de nuværende linjers kapacitet, men det er rettidig omhu, at give bedre og nemmere mulighed for at tage cyklen med fremover,” siger Kenneth Øhrberg Krag.
Læs hele høringssvaret her:
https://www.cyklistforbundet.dk/det-vil-vi/horingssvar/cykelparkering-ved-metrolinje-5
Kontakter
Jørgen SchlosserRedaktør og presseansvarlig
Tlf:27 52 43 25jsc@cyklistforbundet.dkBilleder

Links
Følg pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Over 100.000 børn klar til Alle Børn Cykler7.9.2026 06:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere end 100.000 skoleelever fra hele landet er tilmeldt årets Alle Børn Cykler, der starter i dag. Det er omkring hver sjette skoleelev i Danmark, det højeste deltagerantal siden 2019 og et vigtigt lyspunkt i en tid, hvor alt for få børn cykler til skole. (OBS: Kommunale tal og tilmeldte skoler i bunden.)
Lavere fart redder liv i København24.8.2026 08:19:13 CEST | Pressemeddelelse
Cyklistforbundet bakker helhjertet op om borgmester Line Barfods udspil om, at farten skal ned til 30 km/t i København.
Næsten fire ud af ti børn cykler stort set aldrig til skole10.8.2026 06:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse fra Cyklistforbundet viser, at det står sløjt til med cykling til skole. Omkring Fire ud af ti cykler ikke. Forbundet efterlyser en ny national cykelstrategi med særligt fokus på børn og trygge skoleveje.
Tour de Jylland krydser Storebælt4.8.2026 13:50:47 CEST | Pressemeddelelse
Det, der for østjyske Michael Dvinge begyndte som en personlig kamp tilbage til livet efter en alvorlig hjerneskade, er vokset til et fællesskab på tværs af handicap, alder og cykeltyper. Nu tager Tour de Jylland - cykelløbet, hvor alle kan køre med - et nyt skridt. For første gang går turen også gennem Sjælland
Herlev og Gentofte Hospital vinder Pedalkraft-Prisen 202623.6.2026 06:06:00 CEST | Pressemeddelelse
Herlev og Gentofte Hospital vinder Cyklistforbundets Pedalkraft-Pris. Den årlige pris går til en arbejdsplads, der har gjort en særlig indsats for at fremme cykling blandt sine medarbejdere. Noget, som kommer både ansatte, patienter og pårørende til gode.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum