Planlovsaftale rummer store udviklingsmuligheder for landdistrikter og øer
Landdistrikternes Fællesråd roser ny aftale, som løsner grebet på planlovsområdet. Det vil særligt gavne kystnære områder og øer, og skabe flere udviklingsmuligheder på landet.

Regeringen har sammen med forligspartierne Dansk Folkeparti og Det Konservative Folkeparti netop indgået en aftale med 15 konkrete initiativer på planlovsområdet med støtte fra Liberal Alliance.
Aftalen kommer i forlængelse af regeringens landdistriktsudspil fra august, som bl.a. lagde op til at løsne grebet på planlovsområdet, herunder i kystnære områder, til gavn for turisme, erhverv og bosætning lokalt.
I Landdistrikternes Fællesråd er det en positiv formand, der netop har læst aftalen.
- Vi ser mange gode og helt nødvendige initiativer i denne aftale, som vil gøre en stor forskel for bosætning samt erhvervs- og turismeudvikling, ikke mindst på øer og i kystnære områder, hvor der også skabes plads til flere private investeringer i de områder, siger Steffen Damsgaard.
Plads til udvikling på landet
Aftalen vil bl.a. forenkle planlovens regler, så det også i kystnærhedszonen bliver muligt at tage overflødiggjorte bygninger i brug til bolig eller erhverv. Her lempes reglerne yderligere for 27 små øer i kystnærhedszonen og strandbeskyttelseslinjen.
- Med denne aftale skaber man mulighed for at omdanne tomme bygninger til nye formål, som kan fremme den lokale udvikling. Det vil i høj grad kunne mærkes lokalt, særligt på småøerne, som i dag er meget begrænset af kystnærhedszonen, som dækker fra strandkanten og 3 km ind i landet, hvilket er en væsentlig del af mange øers areal, siger formanden.
Regeringen vil desuden give mulighed for 2.500 nye sommerhusgrunde, glamping i det åbne land, ligesom der udbydes 10 nye kystnære forsøgsprojekter, som vil få stor betydning lokalt, hvis de bliver realiseret.
I Landdistrikternes Fællesråd ser man frem til at følge resultaterne af de kommende lempelser.
- De fleste af tiltagene har vi kæmpet hårdt for i flere år, fordi planloven og de kystnære bestemmelser har spændt ben for utallige gode initiativer lokalt, såsom en nedslidt fabriksbygning på Samsø, som ikke kunne omdannes til et strandhotel. Forhåbentlig kan den nye aftale sætte ekstra ild til den skabertrang, som i høj grad lever i landdistrikterne og på øerne, og som er vigtig for områdernes udvikling, siger formanden og tilføjer:
- Vi ser desuden frem til at sidde med i regeringens følgegruppe for omplaceringer af boliger i det åbne land, som har stor betydning for den lokale udvikling, herunder i takt med udbygningen af mere vedvarende energi.
Nøgleord
Kontakter
Helle VendelboPressechefLanddistrikternes Fællesråd
Tlf:31718938hve@landdistrikterne.dkFølg pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Landdistrikterne: Regeringens energiudspil rummer gode initiativer, men for lidt og for sent17.9.2025 13:17:09 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har lanceret et nyt udspil, der skal mindske den lokale modstand mod nye solcelle- og vindmølleanlæg. På trods af gode takter i udspillet, vurderer Landdistrikternes Fællesråd, at udspillet ikke er tilstrækkeligt og tiltagene kommer for sent. Organisationen har i flere år efterlyst langt større kompensation og lokale hensyn for at undgå affolkning i områder tæt på solceller og vindmøller.
Landdistrikternes Fællesråd inviterer til borgermøder rundt i landet, hvor minister for byer og landdistrikter Morten Dahlin deltager16.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan skaber vi stærkere landdistrikter i hele Danmark? Det vil minister for byer og landdistrikter Morten Dahlin og Landdistrikternes Fællesråd gerne høre lokalsamfundenes tanker og idéer om, når de afholder tre borgermøder.
Landdistrikter: Solidt finanslovsforslag, men behov for flere tiltag for at sikre et land i bedre geografisk balance29.8.2025 13:09:48 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen vil sikre danskerne flere penge mellem hænderne i sit finanslovsforslag, men glemmer ifølge Landdistrikternes Fællesråd at tage fat på én af Danmarks største udfordringer; at skabe bedre balance mellem land og by. Det kræver målrettede tiltag og investeringer, hvis det fortsat skal være muligt at bo og arbejde i hele landet, mener organisationen.
Sennels er Årets Landsby 2025!28.8.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Sennels i Thisted Kommune kan nu kalde sig Årets Landsby 2025. Landsbyen i Thy løb med sejren i et stærkt felt, hvor Agerskov i Tønder Kommune og Holbøl i Aabenraa Kommune også kæmpede med om titlen.
Nye initiativer styrker foreningslivet i landdistrikterne20.8.2025 08:34:27 CEST | Pressemeddelelse
Med 30 nye initiativer vil regeringen mindske bureaukrati i foreningslivet og gøre det lettere at være frivillig. Det møder ros fra Landdistrikternes Fællesråd, som kalder det et vigtigt bidrag til at skabe mere liv og aktivitet i lokalsamfund og landsbyer, hvor der er størst behov for det.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum