Nu sættes hastigheden ned på Hillerødmotorvejens forlængelse
11.10.2024 07:00:00 CEST | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
I den kommende weekend udskifter Vejdirektoratet færdselstavler og sænker dermed farten på Hillerødmotorvejens forlængelse for at gøre både trafikafvikling og sikkerheden bedre, indtil strækningen fra næste år bliver lavet til motorvej.

Natten mellem søndag den 13. oktober og mandag den 14. oktober 2024 udskifter Vejdirektoratet færdselstavler på Hillerødmotorvejens forlængelse og reducerer dermed hastighedsbegrænsningen fra 90 til 80 km/t.
Det sker som tidligere udmeldt på baggrund af en indsats for opnå både en mere hensigtsmæssig trafikafvikling og bedre trafiksikkerhed på strækningen, indtil arbejdet med at udbygge den til firesporet motorvej med to spor i hver retning begynder næste år.
”Arbejdet med at udskifte færdselstavlerne vil ske i løbet af natten, og hastighedsnedsættelsen vil være gældende, så snart tavlerne er synlige. I dag kører der flere biler på strækningen, end den egentlig er bygget til, så jeg forventer, at den nye indsats vil medvirke til midlertidigt at løse nogle af de trafikale udfordringer, der er på Hillerødmotorvejens forlængelse,” siger afdelingsleder i Vejdirektoratet, Maria Lønsmand Sande.
Også nye oplysningstavler om kontrol
Vejdirektoratet opsætter samtidig nye oplysningstavler, der vil informere om og øge synligheden af fartkontrol på strækningen. Som del af indsatsen på strækningen har Nordsjællands Politi tilkendegivet, at politiet kan iværksætte øget fartkontrol i forbindelse med den styrkede informationsindsats.
Hillerødmotorvejens forlængelse bliver udbygget til motorvej fra sommer 2025 til 2027.
Læs mere om indsatsen på Hillerødmotorvejens forlængelse:Nedsat hastighed og øget fartkontrol på Hillerødmotorvejens forlængelse | Vejdirektoratet
Nøgleord
Kontakter
Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Trafikale gener på Marselis Boulevard første uge i november30.10.2026 10:20:12 CET | Pressemeddelelse
I den kommende uge, skal der foretages enkelte supplerende jordbundsundersøgelser på Marselis Boulevard forud for anlæg af Marselistunnelen.
Vejdirektoratet inviterer til åbent hus om ny cykelsti mellem Sorø og Stenlille28.10.2026 11:20:51 CET | Pressemeddelelse
Onsdag den 4. november inviterer Vejdirektoratet til åbent hus om den kommende cykelsti mellem Sorø og Stenlille, der skal gøre det mere sikkert og trygt at tage cyklen på strækningen.
Fra 10 til 0 i Aarhus på ét år: 31 kommuner havde ingen trafikdræbte i 202528.10.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
31 kommuner havde ingen registrerede trafikdræbte i 2025. Med Vejdirektoratets nye interaktive løsning kan man nu selv undersøge udviklingen og sammenligne ulykkesdata på tværs af kommuner og politikredse.
Genåbning af Kronprins Frederiks Bro er forsinket27.10.2026 10:25:11 CET | Nyhed
Siden august har en større reparation af Kronprins Frederiks Bro i Frederikssund været i gang. Broarbejdet var planlagt til at være færdigt den 1. november. Desværre er arbejdet blevet forsinket, og det betyder en ekstra uge med en lukket bro for både biltrafik og sejlere.
Afslutning af fugearbejder på Vejlefjordbroen betyder forlænget rejsetid den kommende weekend26.10.2026 13:25:51 CET | Pressemeddelelse
Siden starten af oktober har Vejdirektoratet arbejdet på at udskifte to af Vejlefjordbroens dilatationsfuger i sydgående retning. Arbejdet nærmer sig sin afslutning; de nye fuger er monteret og indstøbt i den resterende brokonstruktion, og lige nu hærder betonen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum