Formand for Fængselsforbundet: "Vi er presset så langt ud, at vi må låse de indsatte inde 23 timer i døgnet"
'Luk på nat', at holde celledørene fast lukket, er langt fra en god idé. Men det er nødvendigt, hvis vi skal overleve.

Mine kollegaer udfører hver eneste dag en ekstra indsats, der sikrer, at vores retssamfund ikke falder fra hinanden: Fængselsbetjente går rundering, værkmestre må forlade værkstederne for at aflaste fængselsbetjentene og utallige transporter aflyses.
Vi er langt de fleste steder overgået til 12-timers vagter, som unægteligt vil have konsekvenser for privatlivet.
Vi har på disse måder været med til at tage beslutninger, der for kollegaernes regning får Kriminalforsorgen til at køre rundt. Som det allersidste har vi accepteret, at der kan afviges fra 48-timers reglen, så kollegaerne må arbejde 60 timer om ugen.
Alt imens har skiftende regeringer med bandepakker og strafskærpelser skubbet os længere ud mod kanten. Vi ser frem til mere af samme skuffe.
Men nu er vi der, hvor vi ikke kan bede vores kollegaer om mere.
Derfor er vi nødt til at se “luk på nat” som en nødløsning. Det betyder blandt andet, at vi må låse de indsatte inde på deres celler, som vi gør i nattetimerne, men nu i stedet i op til 23 timer i træk.
Selvfølgelig skal vi sikre deres besøg, og de skal kunne komme til lægen og ryge deres smøg på gårdturen. Men for at vi kan overleve, er vi nødt til at låse døren i stedet for at åbne til fællesskabet.
Samtidig er det helt nødvendigt, at vi får sat gang i en strategi, så vi kommer tilbage til en normal hverdag. 'Luk på nat' må aldrig indtage den plads.
Vi skal af med 12-timers vagterne, så vores kollegaer igen kan se deres familier. Vi skal tilbage til, at de rent faktisk kan udføre det arbejde, de er blevet ansat til. Værkmestrene skal tilbage på værkstederne og fængselsbetjentene skal have tid til noget så simpelt som at tale med de indsatte.
Luk på nat er ikke en god idé, men alternativet er værre.
Nøgleord
Kontakter
Kommentarer til pressen: Forbundsformand, Bo Yde Sørensen
Tlf:72 55 99 98bys@faengselsforbundet.dkLinks
Følg pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
Fængselsbetjente venter årevis på at få afgjort deres arbejdsskader30.10.2025 09:25:26 CET | Nyhed
Ventetiden på arbejdsskadesager hos AES skaber magtesløshed for Fængselsforbundets medlemmer som Christina, der har ventet i uvished i tre år.
Alle fængselsbetjente arbejder ekstra for at få driften til at køre rundt i Danmarks kvindefængsel23.10.2025 14:01:47 CEST | Nyhed
Fængselsforbundets tillidsrepræsentant i Jyderup Fængsel er stærkt bekymret for personalesituationen i kvindefængslet, som fylder fire år i oktober.
Bekymrende udvikling i de nordiske fængsler23.9.2025 16:22:58 CEST | Pressemeddelelse
Det bliver stadig mere udfordrende at opretholde det særlige nordiske fængselssystem, der er kendetegnet ved god personaledækning, høj dynamisk sikkerhed og fokus på kriminalitetsforebyggelse. Sådan lyder budskabet fra Nordiske Fengselsfunktionærers Union (NFU), der i denne uge afholder konference i Odense. NFU er et samarbejde mellem fagforeningerne i Norge, Finland, Island og Danmark.
Worrying development in Nordic prisons23.9.2025 16:22:28 CEST | Pressemeddelelse
It is becoming increasingly challenging to maintain the special Nordic prison system, characterised by high staff-to-inmate ratios, dynamic security, and a focus on crime prevention. That is the message from the Nordic Prison Officials Union (NFU), which is organising a conference in Odense this week. NFU is a collaboration between the prison unions in Norway, Finland, Iceland, and Denmark.
Uklarheder på Kriminalforsorgens nye afdelinger for terrordømte4.9.2025 12:48:38 CEST | Nyhed
To helt nye afdelinger skal opruste arbejdet omkring terrordømte og radikaliserede indsatte. De ansatte oplever opstartsfasen som uklar.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum