DI: 28 mia. kr. til CO2-fangst og -lagring skal bringe Danmark tættere på klimamål
9.10.2024 10:31:24 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse
I dag er CCS-puljen på 28 mia. kr. lanceret, og dermed lyder startskuddet til det store udbud af CO2-fangst og -lagring. Ifølge landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri, er danske virksomheder klar til at sætte projekter i gang, som også bliver helt afgørende i klimakampen.

Det er helt umuligt at forestille sig, at Danmark kan blive klimaneutral i fremtiden uden CO2-fangst og -lagring (CCS). Det kræver, at den banebrydende teknologi udrulles i meget stor skala, og i Danmark får vi travlt. Heldigvis er den såkaldte CCS-pulje på 28 mia. kr. i dag sendt i udbud, og ifølge DI’s klimapolitiske chef, så er virksomhederne klar til at byde ind på de historiske projekter.
-Det er en god nyhed for klimaet og for danske virksomheder, at udbuddet på 28 mia. kr. for CO2-fangst og lagring nu endelig skydes i gang. Teknologien er helt afgørende i klimakampen, og vi har en helt unik mulighed for at få en førerposition i Europa, hvis vi altså hurtigt kommer i gang, siger Anne Højer Simonsen, klimapolitisk chef i DI.
CCS er et af de afgørende klimaværktøjer ligesom elektrificering, vedvarende energi og energieffektivisering i den grønne omstilling. Og på vejen mod klimaneutralitet vil der være udledninger, som er svære at reducere på anden vis. Det gælder eksempelvis i cementproduktion og affaldsværker, ligesom der kan sikres negative udledninger ved at fange CO2 fra eksempelvis biogas og de centrale biomassekraftværker.
- Jeg vil da ikke lægge skjul på, at jeg er meget utålmodig for at få tingene til at ske og implementeret. Der er jo ikke mange år til klimamålstregen i 2030, og ikke mindst til at vi skal være klimaneutrale i 2045. I udbuddet er der taget højde for at der skal være tid til at gennemføre de meget store og ambitiøse CCS-projekter, som ikke lige kan fikses med et snuptag. Det er en meget vigtigt detalje for virksomhederne, der skal realisere projekterne, siger Anne Højer Simonsen.
I Danmark er vi blandt dem, der går forrest i klimakampen – lokalt og globalt - og det er der god forretning i. Derfor er det afgørende, at tempoet i udrulningen af CO2-fangst og lagring holdes oppe. Det vil kræve, at vi hurtigt får etableret den nødvendige CO2-infrastruktur, som er essentiel for at etablere en konkurrencedygtig CCS-branche i Danmark.
- Det der udstår nu for at understøtte den politiske ambition om, at Danmark skal være Europas hjemsted for CO2-lagring, er et oplæg om rammerne for grænseoverskridende infrastruktur og sammenkobling af regionale transportnet til CO2, siger Anne Højer Simonsen.
Kontakter
Ditte RielandPresserådgiver
Tlf:+4522467822dirh@di.dkFølg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda16.4.2026 10:52:49 CEST | Pressemeddelelse
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), glæder sig over at kunstig intelligens er kommet på dagsordenen i de i igangværende regeringsforhandlinger. Det er sket i dag på et temamøde om AI på Marienborg.
Fire diversitets-rollemodeller hædret: ISS, KFI, Aarsleff A/S og Øens Madhus14.4.2026 17:21:26 CEST | Pressemeddelelse
Danish Diversity Awards 2026 fejrede rollemodeller, der går forrest i en usikker tid.
DI: V og K bør konstruktivt afsøge regering der tør tage ansvar i vanskelig tid11.4.2026 07:10:05 CEST | Pressemeddelelse
Når det blæser ude i verden og båden gynger, er det afgørende for Danmarks fremtid med erfarne folk på broen, som både evner at håndtere globale kriser og kan sikre en økonomisk ansvarlig og reformvillig modernisering af Danmark. Derfor opfordrer Dansk Industris adm. direktør, Lars Sandahl Sørensen til at V og K også indgår i konstruktive regeringsdrøftelser.
Ny chef for DI Teknik & Installation27.3.2026 10:15:00 CET | Pressemeddelelse
Ida Ruge-Andersen er ny chef for brancheplatformen DI Teknik & Installation, som samler virksomhederne i en branche, der spiller en central rolle i den grønne omstilling, forsyningssikkerheden og udviklingen af et moderne og modstandsdygtigt Danmark. Ida tiltræder stillingen 1. maj 2026.
DI: Danmark har brug for samarbejde i en stærk og ansvarlig regering25.3.2026 09:20:07 CET | Pressemeddelelse
Efter folketingsvalget opfordrer Dansk Industri (DI) til et bredt politisk samarbejde, der i en tid med global uro kan sikre, at Danmarks konkurrencekraft bliver styrket, så der også i fremtiden er råd og kræfter til de nødvendige investeringer i vores samfund. Det bliver dog en svær opgave at få 12 forskellige partier til at samarbejde, siger DI’s adm. direktør.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum