Børneliv og bevægelse på boldbanen: Børnehuse afholder fælles idrætsdag
8.10.2024 11:33:09 CEST | Rudersdal Kommune | Pressemeddelelse
Dagen stod i børnenes og boldens tegn, da Område Bøgebakkens syv børnehuse for første gang mødtes til fælles idrætsdag.

En ny tradition blev onsdag skabt, da 150 børnehavebørn og deres pædagoger mødtes på Vedbæk Stadion i ens, farverige T-shirts til boldleg og nye fællesskaber. Dagen blev skudt i gang med en festlig velkomstceremoni, hvor femårige Bjørg, sammen med Bøgebakkens områdeleder, klippede den røde snor og åbnede idrætsdagen til stor jubel fra både børn og voksne.
Årets tema var boldleg
Det er de syv daglige ledere i Område Bøgebakkens børnehuse, der står bag dagen. Mitzi Jensen, daglig leder i Børnehuset Maglemosen, fortæller:
-Idrætsdagen skal være en tilbagevendende begivenhed, som vi vil afholde den første onsdag i oktober hvert år for de ældste børnehavebørn i vores område. Hvert børnehus skiftes til at vælge et tema, og i år har Maglemosen valgt temaet boldspil.
Alle syv børnehuse havde med udgangspunkt i temaet planlagt en aktivitet, som børnene roterede rundt til i løbet af dagen. Her kunne børnene prøver kræfter af med blandt andet løb, balance og stafet. Derudover havde Maglemosen arrangeret et besøg af lokale fodboldspillere, som driblede, legede og kastede med fodbolde sammen med børnene.
En del af noget større
Ifølge daglig leder i Troldehøj, Bettina Larsen, er formålet med idrætsdagen at skabe et fællesskab på tværs af de syv børnehuse. Hun forklarer:
-Alle børnene skal starte i skole næste år, og med idrætsdagen skaber vi et nyt fællesskab, hvor de får mulighed for at møde hinanden på tværs af børnehusene og være en del af noget større. Skolerne afholder jo årlige motionsdage, hvorfor vi synes, at det var meningsfyldt netop at afholde en idrætsdag. På den måde lærer børnene at begå sig i et stort fællesskab og de får en ide om, hvad de skal, når de i løbet af de kommende år skal være en del af en idræts- eller motionsdag.
Glade og velforberedte børn
Idrætsdagen har været længe ventet og siden sommerferien har de syv børnehuse forberedt sig på dagen. Bettina Larsen fortæller, at personalet har haft en pædagogisk frihed i forhold til at forberede børnene:
-Nogle børnehuse har trænet fysisk, løbet og leget boldlege som forberedelse. Andre har øvet i at gå på række eller vente på tur. Og at lære at gå på række, hilse på nye mennesker og føle sig tryg i nye omgivelser er alt sammen en del af forberedelsen til skolestart.
Og med høj sol, glade, velforberedte børn og nye fællesskaber blev en ny tradition for Bøgebakkens børnehuse således skabt.
Fakta
- Område Bøgebakken består af børnehusene Bøgehøjen, Flintehøj, Maglemosen, Mariehøj, Troldehøj, Den Grønne Ært og Trørød Børnehus
- Farumhus havde doneret boller til alle børn, som de fik på dagen
- Alle børnehuse modtog til idrætsdagen en fodbold via indsamlingen #Gribbolden til fordel for Børnecancerfonden.
Kontakter
Pressevagten
Tlf:+45 72 68 11 52presse@rudersdal.dkBilleder
Om Rudersdal Kommune
Rudersdal Kommune er tæt på og meget grønnere - med både bymiljø, arkitekturperler og naturskønne områder. Kommunen ligger med sine godt 57.000 indbyggere der, hvor Københavns forstæder hører op, og Nordsjællands skove, søer og åbne landskaber begynder. Her er grønt, så langt øjet rækker, med ranke kongebøge, gennem dale og bakker – og med malerisk flotte områder langs Furesøen, Sjælsø, Mølleåen og Øresund.
Følg pressemeddelelser fra Rudersdal Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Rudersdal Kommune
Rudersdal styrker beredskabet20.4.2026 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det nyoprettede Beredskabsudvalg i Rudersdal Kommune har sat gang i arbejdet med at klæde borgere på, hvis krisen rammer. I en mere uforudsigelig verden er målet klart: Borgerne skal være bedre rustet gennem borgermøder og workshops.
Kommunen vil passe bedre på Rudersdals arkitektur og lokale særpræg20.4.2026 08:27:16 CEST | Pressemeddelelse
Omkring 1.600 bygninger med en middel bevaringsværdi skal genregistreres.
Mantzius skal betyde mere for flere16.4.2026 12:18:11 CEST | Pressemeddelelse
Mantzius i Birkerød har fået en ny bestyrelse, der sætter skub i arbejdet med at styrke huset som kulturelt samlingspunkt.
Rudersdal Kommune investerer markant i bedre veje13.4.2026 08:04:41 CEST | Pressemeddelelse
Rudersdal Kommune afsætter i år 9,5 millioner kroner til at forbedre en række kommunale veje. Formålet er at sikre, at vejene fortsat er i god stand og fungerer godt for alle trafikanter.
Nye iPad‑skabe skal balancere skærmbrug26.3.2026 13:46:34 CET | Pressemeddelelse
Når Rudersdals skoleelever snart lader iPad’en blive på skolen, får de mere skærmfri fritid – og lærerne får lettere ved at bruge teknologien målrettet i undervisningen. Det er målet med de nye iPad‑skabe, som inden længe rulles ud på kommunens skoler.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum







