Nordic Waste-sagen: Kommissorium for advokatundersøgelse af Randers Kommune er på plads
Kommissoriet for den kommende uvildige advokatundersøgelse af Randers Kommunes rolle i sagen om Nordic Waste er nu på plads. Undersøgelsen forventes afsluttet i maj 2025. Samtidig er kommissoriet for den varslede undersøgelse af miljøskadereglerne i lyset af Nordic Waste-skandalen også færdigt.
Kommissoriet for en uvildig advokatundersøgelse af Randers Kommunes rolle og ansvar i sagen om jordskredet ved Nordic Waste er nu på plads.
Miljøminister Magnus Heunicke besluttede i foråret, sammen med Folketingets partier, at det skal undersøges, om myndighedsbehandlingen i Randers Kommune har medført fejl eller forsømmelser i forbindelse med skandalen om Nordic Waste.
Advokatundersøgelsen skal undersøge kommunens sagsbehandling og administration af reglerne på miljøskadeområdet i relation til af Nordic Waste og søsterselskabet DSH Recycling A/S. Den uvildig advokatundersøgelse skal sikre, at undersøgelsen er grundig, objektiv og uafhængig. Der skal nu findes en advokat, der kan lave undersøgelsen. Undersøgelsen forventes afsluttet i maj 2025.
Undersøgelse af gældende ret
Kommissoriet for nedsættelsen af et udvalg, der skal gennemgå miljøskadereglerne og komme med anbefalinger til ændring af reglerne er også færdigt.
Undersøgelsen skal sikre et solidt og fagligt grundlag for en fremtidig beslutning om ændring af miljøskadereglerne, der skal imødegå og forhindre lignende sager i fremtiden.
Udvalget bliver bredt sammensat med en formand og 15 medlemmer fra myndigheder, interesseorganisationer, universiteter og advokatbranchen. Undersøgelsen forventes at tage et år og igangsættes, så snart en formand er udpeget af ministeren.
Miljøminister Magnus Heunicke siger:
”Sagen i Randers med Nordic Waste var en tragedie, men desværre en tragedie man formentlig godt kunne have undgået. Det skal vi til bunds i nu, så vi sikrer, at det ikke sker igen. Jeg har drøftet med Folketingets miljøordførere, hvordan de to undersøgelser skal foregå, og nu er kommissorierne klar, så arbejdet kan komme i gang. Det er helt afgørende, at vi får undersøgt, om der er sket fejl, og hvad vi kan gøre for at undgå, at det sker igen. Samtidig er vi fra statens side nødt til at se på om de nuværende regler fungerer, som de skal. Når resultaterne af undersøgelsen er klar, må vi træffe beslutning om, hvorvidt der er behov for at ændre reglerne på området.”
Fakta:
Uvildig advokatundersøgelse af Randers Kommune
Kommissoriet for advokatundersøgelsen af Randers Kommune kan læses på Miljøministeriets hjemmeside.
- En uvildig advokatundersøgelse skal sikre, at undersøgelsen er grundig, objektiv og uafhængig. Opgaven sendes i udbud på baggrund af kommissoriet, hvilket indebærer udpegning af en advokat, der kan påtage sig opgaven.
- Den uvildige advokatundersøgelse skal undersøge kommunens tildeling af bl.a. miljøgodkendelser til Nordic Waste A/S og DSH Recycling A/S samt kommunens tilsyn med virksomhederne. For at opnå det fulde billede skal undersøgelsen omfatte perioden fra marts 2017, hvor DSH Recycling A/S ansøgte om miljøgodkendelse, og frem til december 2023, hvor Nordic Waste A/S udsendte en pressemeddelelse om, at jordskredet var i gang. Advokatundersøgelsen kan samlet set klarlægge, om kommunens myndighedsbehandling har medført fejl eller forsømmelser.
- Det fremgår af kommissoriet, at advokatundersøgelsen så vidt muligt skal være færdig senest den 1. maj 2025, afhængig af omfanget af materiale, der skal granskes.
- Advokatundersøgelsen vil tage udgangspunkt i skriftlige spor, som eksempelvis dokumenter, e-mails, sms-beskeder og telefonnotater.
Undersøgelse af gældende ret på miljøområdet
Kommissoriet for undersøgelsen af gældende ret kan læses på Miljøministeriets hjemmeside.
- Udvalget skal foretage en overordnet gennemgang af miljøskadereglerne og afdække behovet for ændringer. Udvalget skal foretage en overordnet gennemgang af afgrænsede emner i miljøbeskyttelsesloven og foreslå modeller til ændringer af reglerne inden for disse emner. Det gælder f.eks. reglerne om miljøgodkendelser, tilsyn og om forudgående økonomisk sikkerhedsstillelse. Udvalget kan desuden, med afsæt i ovenstående arbejde, afgive mere generelle anbefalinger til en modernisering af reguleringssystemet for virksomheder.
- Det er miljøministeren, der udpeger formanden for udvalget.
- Undersøgelse skal så vidt mulig færdiggøres inden udgangen af 2025.
- Udvalget bag undersøgelsen vil bestå af en formand og 15 medlemmer, der indstilles af myndigheder, interesseorganisationer, universiteter og advokatbranchen. Organisationer og myndigheder, der kan indstille medlemmerne er:
- Advokatsamfundet
- Danske Advokater
- Universiteterne
- Danmarks Naturfredningsforening
- Dansk Industri
- Dansk Erhverv
- Kommunernes Landsforening
- Landbrug & Fødevarer
- Finansministeriet
- Miljøministeriet
- Erhvervsministeriet
- Justitsministeriet
Yderligere oplysninger:
Miljø- og Ligestillingsministeriets pressetelefon +45 2091 5991 (kan ikke modtage SMS) eller mail: presse@mim.dk
Følg pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Dansk EU-formandskab: FN’s miljøforsamling lander aftaler mod alle odds12.12.2025 17:33:32 CET | Pressemeddelelse
Det lykkedes mod forventning EU med Danmark som formandskab at sikre nye globale aftaler om farlige kemikalier, mineraler og metaller, og kunstig intelligens på FN’s miljøforsamling UNEA-7.
EU strammer miljøkrav til bilindustrien: Køretøjer skal kunne skilles ad og genanvendes12.12.2025 12:38:58 CET | Pressemeddelelse
Det danske EU-formandskab har landet en markant aftale mellem Rådet og Europa-Parlamentet om bedre design og genbrug af udtjente køretøjer som biler, busser og lastbiler. Aftalen vil gøre det lettere at få bilen repareret og sikrer bedre udnyttelse af materialer og kritiske råstoffer.
Miljøministeren igangsætter indsats efter ekspertvurdering af grænseværdien for nitrat i drikkevandet9.12.2025 14:05:18 CET | Pressemeddelelse
En international ekspertgruppe anbefaler, at grænseværdien for nitrat i drikkevand sænkes. Der er ingen akut sundhedsfare, og niveauerne af nitrat i drikkevandet er generelt lave, men den foreslåede grænseværdi skal styrke beskyttelsen. Miljøminister Magnus Heunicke igangsætter derfor nu en undersøgelse af, hvad der skal til for at sænke grænseværdien.
Lokal hjertestarter til havmiljøet: Seks projekter skal genskabe havnatur med stenrev, ålegræs og muslingerev9.12.2025 09:51:00 CET | Pressemeddelelse
43,5 millioner fra Havnaturfonden og Den Danske Naturfond bliver uddelt til seks lokale projekter, der skal genskabe havnatur med bedre vilkår for ålen, torsken, klyden og brakvandsgedden.
Heunicke er klar til svære forhandlinger om verdens miljøpolitik9.12.2025 06:10:00 CET | Pressemeddelelse
Miljø- og ligestillingsminister Magnus Heunicke står som EU-formandskab over for historisk svære miljøforhandlinger om blandt andet kunstig intelligens, miljøkriminalitet og råstoffer ved UNEA-7 i Kenya den 11.-12. december.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum