Plastrør kan erstatte traditionelle stålrør i Danmarks største fjernvarmeprojekt
Når Vestforbrændings entreprenør M.J. Eriksson lægger fjernvarmerør i Ballerup, Gladsaxe, Herlev og Lyngby-Taarbæk, så er der en god chance for, at rørene er lavet af plast og ikke stålrør, som er det materiale fjernvarmerør traditionelt laves i. Plastrør giver en række fordele i store fjernvarmeprojekter og i den størrelse, Vestforbrænding er i gang med.

De fjernvarmerør af plast, som Vestforbrænding benytter kaldes PertFlextra. Systemet er så nyt, at det indtil nu blot er brugt i forskellige pilotprojekter og mindre områder, hvor Vestforbrænding udruller fjernvarme. Pilotprojekterne viser så gode resultater, at Vestforbrændings ene totalentreprenør har budt ind med denne type rør. Det er første gang, at systemet benyttes i så stor skala som Vestforbrændings fjernvarmeprojekt, som omfatter syv kommuner i Storkøbenhavn med behov for mere end 300 km nye fjernvarmerør.
Væsentlige fordele og få ulemper
PERT-røret er primært produceret i PE-plast, og der er flere fordele ved produktet. For det første sparer det tid, fordi anlægshastigheden kan øges. Det kan den, fordi plastrør er mere fleksible end stålrør, når der f.eks. skal laves bøjninger og de er langt hurtigere at samle i forhold til stålrør, som skal svejses. Og når anlægstiden bliver kortere, bliver anlægsprojektet billigere. En anden fordel er, at det er langt lettere at transportere plastrørene, da flere hundrede meter kan transporteres i store ruller og skæres ud i rette længder på stedet.
Samtidig lever plastrøreren op til de standarder, som fjernvarmerør skal leve op til. Der er i det præisolerede rør indlagt en såkaldt diffusionsspærre for både at holde vand ude, men også til at kunne undgå, at fjernvarmevand siver ud i isoleringen. Desuden er PERT-røret udstyret med alarmtråde, som overvåger, om røret er utæt. Det er vigtigt for at sikre stabil og driftssikker fjernvarme i hele fjernvarmenettet.
Der er også nogle begrænsninger ved systemet, som Vestforbrænding er opmærksomme på. Et par eksempler er, at temperaturen i rørene skal holdes på maks. 90°C. og at størrelsen, dvs. diameteren har en maksimalstørrelse. Men, det har ingen betydning i de områder, hvor PERT-rørene skal lægges, for der vil temperaturen skulle være omkring 70°C.
”Vi ønsker at benyttes os af solide løsninger, der kan være med til at sikre, at Vestforbrændings store fjernvarmeudrulning bliver løst til aftalt tid, pris og kvalitet. Derfor er vi indtil videre begejstrede for at arbejde med plastrør,” fortæller Anette Hejnfeldt Strandberg, som er sektionsleder i Vestforbrænding Fjernvarme, og fortsætter: ”Med et projekt af denne størrelse er det vigtigt, at vi også forholder os til nye og mulige teknologier og materialer, som både kan lette arbejdsgange og sikre stabil økonomi i anlægsfasen”.
Forbedring af arbejdsmiljø
Pris og kvalitet er vigtige parametre at måle på. Men arbejdsmiljø er en mindst lige så vigtig faktor, og her har plastrørene nogle store fordele, fortæller arbejdsmiljøkoordinator Rune Grimsbo fra Vestforbrænding, som fremhæver fire punkter:
”For det første bliver medarbejderne ikke udsat for kræftfremkaldende svejserøg, da plastrørene ikke skal svejses. For det andet bliver medarbejderne ikke udsat for samme slid på kroppen gennem tunge løft af rør og værktøj. For det tredje bliver samling af PERT-rør udført uden større udgravninger. Og endelig minimeres tiden med åbne udgravninger, hvor der kan være risici for undermineringer. Med andre ord store arbejdsmiljømæssige fordele”.
Om Vestforbrændings udrulning af fjernvarme
Udrulningen af Danmarks største fjernvarmeudvidelse er i fuld gang, og projektet forventes afsluttet i 2030. Godt 39.000 nye fjernvarmekunder vil blive konverteret fra fossilholdig naturgas eller olie til mere klimavenlig fjernvarmeproduktion. Kan nye typer rør af plast være med til at sikre en god hastighed på projektet, en fornuftig pris, høj kvalitet og et godt arbejdsmiljø, så vil brugen sandsynligvis blive udvidet til at omfatte kommende etaper og projekter.
Nøgleord
Kontakter
Per Henrik GoosmannPressechefVestforbrænding
Tlf:+45 40387631pgo@vestfor.dkBilleder

Om Vestforbrænding
Vestforbrænding er Danmarks største affaldsenergiselskab. Vi er ejet af 19 storkøbenhavnske og sjællandske kommuner, som vi tilbyder løsninger inden for indsamling og behandling af affald samt levering af fjernvarme og elektricitet. På vores hjemmeside www.vestfor.dk kan du læse om Vestforbrændings selskabskonstruktion, vores historie, økonomi og værdisæt.
Følg pressemeddelelser fra I/S Vestforbrænding
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra I/S Vestforbrænding
Stærkt felt videre i stort fjernvarmeudbud4.6.2025 14:02:43 CEST | Pressemeddelelse
I alt fem virksomheder er blevet prækvalificeret til at afgive indledende bud på Vestforbrændings anden etape af selskabets store fjernvarmeudrulning. Nu skal de prækvalificerede virksomheder konkurrere om at blive blandt de totalentreprenører, der frem mod 2030 skal udvide fjernvarmenettet i seks kommuner og tilslutte op mod 17.000 husstande til fjernvarme.
Ny leder til Vestforbrænding Affaldsenergi20.5.2025 08:36:40 CEST | Pressemeddelelse
1. juni tiltræder Vegard Hetting stillingen som leder af Vestforbrænding Affaldsenergi. Vegard indgår samtidig i Vestforbrændings ledelse.
CIPs og Vestforbrændings CO₂-fangstprojekt prækvalificeret til CCS-puljen16.5.2025 10:10:59 CEST | Pressemeddelelse
Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) og Vestforbrænding har sammen nået en vigtig milepæl i arbejdet med at etablere Danmarks næste storskalaanlæg til CO₂-fangst.
Risiko for nabogener fra Vestforbrænding15.5.2025 09:48:59 CEST | Pressemeddelelse
Vestforbrænding indleder planlagt vedligeholdelse af vores anlæg i Glostrup frem til 26. juni. Arbejdet er omfattende og kan skabe øget støj og trafik på og ved anlægget - lugtgener kan også forekomme.
Stor interesse for Vestforbrændings nye fjernvarmeudbud29.4.2025 08:50:55 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 11. april udløb fristen for at søge om at blive prækvalificeret til Vestforbrændings anden etape af deres store fjernvarmeudrulning. Og interessen er stor. Vestforbrænding har modtaget mange ansøgninger fra virksomheder, der ønsker at få lov til at byde på en eller flere totalentrepriser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum