Indstil kandidater til Handicapprisen 2024 og kom med til overrækkelsen
Den 3. december uddeler Handicaprådet i Billund Kommune Handicapprisen 2024. Men hvem skal vinde prisen i år? Det kan du få indflydelse på ved at indstille kandidater frem til den 8. november. Der også åbnet for tilmeldinger til selve overrækkelsen, hvor alle er velkomne.

Hvert år i forbindelse med FN’s Internationale Handicapdag den 3. december uddeler Handicaprådet i Billund Kommune Handicapprisen til en modtager – det kan være enkeltpersoner, grupper, foreninger eller virksomheder - som yder en særlig indsats for borgere med handicap.
Men hvem der skal vinde prisen i år, kan du få medindflydelse på. Lige nu og frem til den 8. november har alle nemlig mulighed for at indstille en kandidat, som fortjener at blive belønnet med prisen.
Prisen er delt i to – den ene modtager udpeges direkte af Handicaprådet, og den anden udvælges blandt de indstillede personer eller foreninger. Der følger 10.000 kr. med hver af priserne, og pengene skal bruges til fordel for målgruppen og til fortsat udmøntning af kommunens handicappolitik.
”Det er ottende gang, vi uddeler Handicapprisen, og vi glæder os til endnu en hyggelig aften, hvor vi hædrer personer og foreninger, som gør en forskel for borgere med handicap. Nu ser vi frem til at læse en masse gode indstillinger til prisen, og vi håber, at mange har lyst at være med til overrækkelsen,” siger Poul Erik Pedersen, formand for Handicaprådet.
Idrætstilbud til børn med særlige behov blev hyldet
Handicaprådet i Billund Kommune har ti medlemmer og fungerer som talerør for borgere med handicap. Rådet er et bindeled til kommunens politikere, hvor de rådgiver kommunalbestyrelsen i politiske spørgsmål i forhold til handicap.
Rådet har uddelt Handicapprisen siden 2017, og sidste år gik prisen til Sdr. Omme Solsikke Gymnastik og Lynghedens Lykkebørn – to foreninger, som begge arbejder for at give børn med særlige behov et fritidstilbud, hvor de kan føle sig inkluderede og blive en del af et fællesskab.
Sdr. Omme Solsikke Gymnastik er et tilbud til børn i alderen 4-12 år med særlige behov, hvor nogle også bruger kørestol. Her er der fokus på leg, bevægelse og fællesskab. Lynghedens Lykkebørn er en håndboldklub for håndboldglade børn og unge med forskellige udviklingshandicap, og foreningen er en del af Lykkeliga.
Indstil din kandidat og tilmeld dig overrækkelsen
Fristen for indstillinger til Handicapprisen er fredag den 8. november og skal ske via linket: https://www.billund.dk/om-kommunen/priser-og-haeder/handicapprisen/
Handicapprisen uddeles ved et arrangement på Frivilligcenteret i Grindsted tirsdag den 3. december kl. 17-19. Adressen er Nymarksvej 10, 7200 Grindsted.
Alle er velkomne til at deltage i arrangementet, som kræver tilmelding.
Tilmelding skal ske senest fredag den 22. november ved at sende en mail til handicapraadet@billund.dk eller ringe til telefon 79 72 73 96.
Kontakter
Mia JosiassenKommunikationschef
Tlf:20 25 20 86mjos@billund.dkBilleder


Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Stil op til Kultur- og Fritidsrådet og gør en forskel8.12.2025 11:30:04 CET | Pressemeddelelse
Brænder du for kultur- og fritidsområdet i Billund Kommune? Så har du nu chancen for at komme helt ind i maskinrummet og være med til at gøre en forskel for alle borgere i vores kommune. Fra i dag og frem til og med den 12. januar er der nemlig mulighed for at melde sit kandidatur til kultur- og fritidsrådsvalget den 29. januar.
Skills for alle 8. klasser: Her er vinderne5.12.2025 16:40:26 CET | Pressemeddelelse
I dag dystede alle kommunens 8. klasser igen til Skills Stafetten på tid og evner i forskellige discipliner fra de lokale erhvervsuddannelser.
Skal dit barn snart starte i skole?4.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Forældre til børn, der snart når skolealderen, får i disse dage brev i deres digitale postkasse om skoleindskrivning. Indskrivningen er åben fra den 5. januar til 15. januar 2026.
Her er vinderne af Handicapprisen 2025 i Billund Kommune3.12.2025 20:13:23 CET | Pressemeddelelse
Onsdag aften har Handicaprådet i Billund Kommune kåret vinderne af Handicapprisen 2025. Prisen går i år til hhv. GGIF - Solsikkeholdet og Bofællesskabet Lyngsø.
JYSK Grindsted vinder Den Sociale Virksomhedspris 20253.12.2025 18:10:29 CET | Pressemeddelelse
JYSK Grindsted vinder Den Sociale Virksomhedspris 2025 for deres stærke og vedvarende indsats for at skabe plads til alle på arbejdsmarkedet. I en branche præget af højt tempo og konstante kundestrømme formår JYSK Grindsted at kombinere en effektiv drift med en stor social ansvarlighed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum