Nu skal du bruge ID, når du køber alkohol, nikotin, e-cigaretter og tobak på nettet
Fra den 1. oktober 2024 skal du verificere dig med MitID eller gyldigt billed-ID, når du køber nikotin-, tobaks-, e-cigaret- og alkoholvarer på internettet. Dette sker som et led i regeringens forebyggelsesplan, rettet mod børn og unges nikotin-, tobak- og alkoholforbrug.

Næste gang du skal have fyldt indkøbskurven op med nikotinposer, spiritus og cigaretter fra en webshop, skal du være klar til at fremvise gyldigt ID, inden du trykker på "bestil". Fra i dag skal du nemlig aldersverificeres, når du handler nikotin-, tobak-, e-cigaret- og alkoholprodukter på nettet. Verifikation kan ske via MitID, pas, kørekort eller anden gyldig legitimation, og metoden kan variere fra webshop til webshop.
- Mange har tidligere været vant til bare at sætte et kryds i, at de er fyldt 18 år, eller trykke ’OK’ i en pop-up-boks i en webshop. Men fra i dag skal de være klar til at logge ind med fx MitID eller fremvise gyldigt billed-ID. Den tidligere proces var ikke effektiv i forhold til at forhindre mindreårige i at bestille nikotin, tobak, e-cigaretter eller alkohol på nettet, så derfor strammes kravene, siger Stine Pedersen, kontorchef i Sikkerhedsstyrelsen.
Det nye tiltag sker som et led i regeringens forebyggelsesplan, der blev præsenteret af Indenrigs- og Sundhedsministeriet i efteråret sidste år. Forebyggelsesplanen indeholder 30 initiativer, som på sigt skal være med til at nedsætte børn og unges forbrug af tobak, nikotin og alkohol.
- Vi ser det her som et stort skridt mod at sikre, at børn og unge ikke kan få fat i produkter, som kan udgøre en fare for dem. De nye tiltag er nødvendige for at sikre en mere håndterbar alderskontrol af de her webshops, siger Stine Pedersen.
Sikkerhedsstyrelsen vil løbende udføre kontrol hos onlineforhandlere for at sikre, at reglerne overholdes, så det ikke længere er muligt for mindreårige at købe nikotin-, tobaks-, e-cigaret- og alkoholprodukter på nettet.
Eksempler på effektiv alderskontrol online, der overholder det nye krav pr. 1. oktober 2024
- Kunden bliver bedt om at verificere sin alder via MitID, som er sat op til at tjekke, om kunden er over eller under aldersgrænsen for det pågældende produkt. Købet kan kun gennemføres, hvis MitID godkender køberen til at være over aldersgrænsen.
- Kunden bliver bedt om at bruge pas, kørekort eller anden gyldig legitimation, når kunden opretter en bruger eller profil i webshoppen. Webshoppen skal forholde sig til, om legitimationen fremstår ægte, om alderen på kunden kan fastlægges på baggrund af legitimationen, og om legitimationen er gyldig (ikke udløbet).
Nøgleord
Kontaktoplysninger
Sikkerhedsstyrelsens pressevagt
Tlf.: 2238 4451
Mail: presse@sik.dk
Følg pressemeddelelser fra Sikkerhedsstyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sikkerhedsstyrelsen
Sikkerhedsstyrelsen går undercover på sociale medier for at stoppe ulovligt salg af lattergas30.6.2025 12:46:32 CEST | Pressemeddelelse
Fra i morgen får Sikkerhedsstyrelsen nye muligheder for at føre kontrol med salg af lattergas. Reglerne skal bremse brugen af lattergas som rusmiddel og forhindre ulovligt salg.
Produkter og tjenester skal være tilgængelige for flest mulige25.6.2025 09:25:36 CEST | Pressemeddelelse
Fremover bliver det lettere for forbrugere at anvende en række produkter og tjenester i hverdagen, også hvis man har en midlertidig eller permanent funktionsnedsættelse. Fra 28. juni 2025 er det et krav at leve op til EU's tilgængelighedsdirektiv og den danske tilgængelighedslov, og dermed kommer der nye krav til fx webshops, computere, betalingsterminaler og streamingtjenester. På nogle områder træder kravene i kraft straks, mens kravene skal anvendes på andre områder, efterhånden som der fx kommer nye udgaver af produkter i handelen.
Styrelser advarer: Ulovlige varer fra ferien eller nettet kan få alvorlige konsekvenser19.6.2025 09:24:45 CEST | Pressemeddelelse
Indførsel og bestilling af ulovlige nikotinprodukter kan føre til bøde, advarer Toldstyrelsen og Sikkerhedsstyrelsen op til sommerferien.
Hver fjerde butik på Bornholm solgte alkohol eller tobak til mindreårige på Folkemødets første dag13.6.2025 09:12:12 CEST | Pressemeddelelse
Flere butikker overholdt ikke reglerne om salg af alkohol, tobak eller nikotin torsdag under Folkemødet på Bornholm – Sikkerhedsstyrelsen har ført kontrol med unge kontrolkøbere.
Færre butikker solgte alkohol og tobak på sidste skoledag til børn og unge21.5.2025 09:15:50 CEST | Pressemeddelelse
Sikkerhedsstyrelsens kontrol med unge kontrolkøbere på sidste skoledag afslørede færre overtrædelser, end styrelsen normalt ser ved tilsyn med salg af alkohol, nikotin og tobak til mindreårige. Det var dog fortsat næsten hver femte butik, der brød loven.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum