FH og DD: Bevar arbejdsløses ret til efteruddannelse i hele landet!
Det er enormt vigtigt, at lønmodtagere ramt af arbejdsløshed får mulighed for at opkvalificere sig, så de kan komme hurtigt og varigt tilbage på arbejdsmarkedet. Derfor er det helt forkert, når ekspertgruppen for fremtidens beskæftigelsesindsats vil forringe arbejdsløses ret til 6 ugers opkvalificering. Problemet har desværre også en meget tydelig geografisk slagside, da det især er udenfor de store byer, at rettigheden bliver brugt.

Hvis du bliver arbejdsløs og er ufaglært eller faglært, men ikke længere bruger din uddannelse, så har du i dag ret til at få en seks ugers jobrettet uddannelse, hvor du f.eks. kan lære at køre truck eller lastbil. Det giver jobrettede efterspurgte kompetencer, der kan hjælpe dig tilbage på arbejdsmarkedet hurtigt og varigt. I disse år er det særligt uddannelser som f.eks. gaffeltruck-certifikat og lastbilkørekort, som der er efterspørgsel efter, men listen over uddannelser tilpasses løbende efterspørgslen på arbejdsmarkedet, så uddannelserne altid er relevante. Men regeringens ekspertgruppe vil kraftigt forringe den rettighed, og det vil især ramme hårdt udenfor de store byer og dermed øge ubalancen i Danmark. For fakta er, at fire ud af fem, der i dag benytter sig af retten til seks ugers jobrettet uddannelse bor udenfor de store byer.
- Mange af de mennesker, der benytter retten i dag, har ikke en lang uddannelse, de har haft slidsomme jobs og så bor de oftest udenfor de store byer. Hvis man fjerne deres mulighed for at få seks ugers jobrettet uddannelse, vil man både øge den geografiske, økonomiske og uddannelsesmæssige ulighed i Danmark. Vi burde styrke uddannelse til arbejdsløse og ikke gøre det sværere. Det er helt bagvendt og jeg har svært ved at se fornuften, siger formand for Fagbevægelsens Hovedorganisation, Morten Skov Christiansen.
Stor skævhed mellem land og by
I et nyt notat, som FH har udarbejdet, fremgår det, at det særligt er i Jammerbugt, Nordfyns og Brønderslev Kommuner, at en stor andel borgere har benyttet sig af retten til seks ugers jobrettet uddannelse, mens København og Frederiksberg Kommune har den laveste andel. Det understreger, at en fjernelse af retten vil ramme enormt geografisk skævt.
- Der har gennem de sidste mange år været en udvikling, hvor danske arbejdspladser er rykket ind til de store byer, og at folk udenfor de store byer har set deres jobs forsvinde. Det har vi blandt andet set med lukningen af slagteriet i Sæby, hvor 800 ansatte pludseligt blev fyret. Det fjerner fuldstændigt livsgrundlaget for rigtig mange familier i landdistrikterne, hvor arbejdspladserne ikke hænger på træerne. Det er helt uholdbart. Derfor er det også strengt nødvendigt, at vi sikrer en mulighed for, at man kan skifte retning i livet, hvis man skulle blive arbejdsløs, siger formand for Danmarksdemokraterne Inger Støjberg.
De sidste ti år har mellem 6.500 – 12.500 årligt benyttet sig af retten til seks ugers jobrettet uddannelse, og i 2023 benyttede 7.655 sig af rettigheden.
Yderligere information:
- Pressevagten i Fagbevægelsens Hovedorganisation, telefon 26 11 97 10
- Presse i Danmarksdemokraterne, telefon 33 37 32 50
Kontakter
FH's pressetelefon
Tlf:26119710Om FH:
Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) er Danmarks største og stærkeste tværfaglige fællesskab. Vi organiserer faglige organisationer, der repræsenterer mere end 1,3 mio. lønmodtagere. Både offentligt og privat ansatte.
FH kæmper for job og uddannelse til alle, for et sikkert og sundt arbejdsmiljø og for et trygt, demokratisk og solidarisk samfund.
Vi kæmper for ordnede forhold for vores medlemmer. Vi forhandler med arbejdsgiverne for at sikre og fastholde ordentlige løn- og arbejdsvilkår. Det er det, vi kalder ”Den Danske Model”.
Vi arbejder for job til alle, og for at Danmark fortsat er et produktivt velfærdssamfund. Derfor bekæmper vi social dumping, der undergraver den danske model og vores overenskomster.
Vores værdigrundlag bygger på stolthed, lighed og fællesskab. Vi tror på, at vi er stærkere sammen end hver for sig.
Følg pressemeddelelser fra FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
FH: Nye epx-anbefalinger bringer os tættere på en virkelig god ny gymnasieuddannelse15.12.2025 13:08:58 CET | Pressemeddelelse
Tilbage i februar præsenterede regeringen, SF og Dansk Folkeparti den længe ventede reform af ungdomsuddannelserne. Særligt den nye erhvervs- og professionsrettede gymnasieuddannelse, epx, løb med opmærksomheden. I dag har den ekspertgruppe, der siden april har arbejdet med anbefalinger til indholdet af epx, offentliggjort sine anbefalinger. Nanna Højlund, der er næstformand i Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH), ser rigtig gode elementer. ”Epx skal som ungdomsuddannelse være en ’puslespilsbrik’, der skal passe til alle de forskellige erhvervs- og professionsrettede uddannelser, den forbereder de unge til. Og i det lys har ekspertgruppen nogle stærke bud. De rammer hovedet på sømmet, når det gælder deres blik på dannelse og et nyt begreb om ”gørelyst”, som skal gennemsyre alle fag,” siger Nanna Højlund. Ekspertgruppen har haft til opgave at komme med anbefalinger til at skabe en ny identitet med nyt fagligt indhold og god struktur for den nye gymnasieuddannelse, der kombinerer teori
FH-udspil: Voksenuddannelserne i epx-reform skal stå i egen ret11.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når VUC skal flytte ind på erhvervsskolerne, må voksenuddannelserne ikke ende som en parentes, lyder det fra FH’s næstformand Nanna Højlund. Derfor præsenterer FH 10 forslag til, hvordan de almene voksenuddannelser kommer styrket ud af epx-reformen.
FH finder ny forhandlingschef i egne rækker1.12.2025 13:40:37 CET | Pressemeddelelse
Teis Halsboe-Marcussen er blevet udnævnt til ny forhandlingschef i Fagbevægelsens Hovedorganisation, hvor han vil have det overordnede ansvar for forhandlinger med arbejdsgiverne.
FH: Et vigtigt resultat for Danmark med EU-dom om mindsteløn11.11.2025 10:04:46 CET | Pressemeddelelse
EU-Domstolen har givet Danmark delvist medhold i sagen om mindstelønsdirektivet. FH’s formand er tilfreds med, at EU-Domstolen har sat grænser for EU’s indblanding i lønforhold.
Flere unge får mulighed for fritidsjob med ny trepartsaftale3.11.2025 09:32:30 CET | Pressemeddelelse
Fagbevægelsens Hovedorganisation er med til at sætte sidste punktum i en trepartsaftale, der skal bane vejen for, at flere unge mellem 13 og 17 år kan få et job i deres fritid.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum