Nyt internt specialtilbud til skolebørn ved Stavnsholtskolen
27.9.2024 13:00:00 CEST | Furesø Kommune | Pressemeddelelse
Økonomiudvalget besluttede den 25. september at etablere et lokalt specialtilbud ved Stavnsholtskolen.

I foråret 2025 åbner dørene til et nyt minimiljø ved Stavnsholtskolen for skolebørn i 0. og 1. klasse. Det er for børn med nedsat funktionsevne i 5-7 års alderen, der typisk har gået i specialbørnehaven Humlehaven lige ved siden af. Der bliver plads til 15 børn.
Med den netop indgåede budgetaftale, er der fundet penge til at etablere og drive den lokale specialskole.
”Det er afgørende, at vi skaber gode skoletilbud til alle Furesøs børn. Det her bliver tæt på Humlehaven og Stavnsholtskolen, så der skabes et trygt miljø for børnene hele vejen fra vuggestue til børnehave og skole. Samtidig bliver det muligt at samarbejde med de nyetablerede såkaldte Z-klasser, som er den nyeste del af gruppeordningen ved Stavnsholtskolen. Her er allerede ansat dygtige medarbejdere til opgaven”, siger Muhammed Bektas (A), formand for Børn og Skole.
Midlertidig løsning indtil foråret 2025
Da pavillonerne først er klar i foråret 2025, etableres der en midlertidig løsning for tre børn, der har brug for et specialskoletilbud nu. Børnene er blevet afvist af op til 12 specialskoler og vil midlertidigt blive tilbudt skolegang på Alfred Sørensensvej 4. Forvaltningen vil derfor invitere naboer til et orienteringsmøde den 9. oktober 2024 kl. 16.30-17.30 i Farum Arena.
”Jeg er glad for, at vi får etableret pavilloner ved Stavnsholtskolen og skaber et godt internt tilbud til børn med nedsat funktionsevne. Det betyder også, at vi heldigvis kun midlertidigt skal bruge Alfred Sørensens Vej og til ganske få elever. Vi har et politisk ønske om, at Alfred Sørensens Vej ikke fremadrettet skal bruges til institution, men i den aktuelle situation, er det desværre nødvendigt lidt endnu, til pavillonerne er klar. Men det er vigtigt, at naboerne bliver godt orienteret, så de er klar over hvilken type børn, der flytter ind og hvor lang tid, der skal være et midlertidigt undervisningstilbud”, siger Anders Medum Groth (B), næstformand i Børn og Skole.
Den samlede pavillonløsning koster 14 mio. kr. at etablere.
Kontakter
Muhammed Bektas (A)
Formand for Børn og Skole
Medlem af Kultur, Fritid og Idræt
Anders Medum Groth
Næstformand i Børn og Skole
Medlem af Natur og Klima
Medlem af Børn og Ungeudvalget
Kommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkwww.furesoe.dkFølg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Når fodbold bliver vejen til skoleglæde og faglighed17.2.2026 14:09:52 CET | Pressemeddelelse
Lyngholmskolens fodboldklasse søger flere holdkammerater. Der er informationsdag den 18. marts – alle elever på 7. årgang er velkomne.
Økonomi og Erhverv skal beslutte, om der skal laves flytteplaner for Bybækskolens brugere13.2.2026 17:22:09 CET | Pressemeddelelse
Der har i årevis været liv og fællesskaber på Bybækskolen. Den midlertidige brug af skolen er blevet fortsat i årevis, men alene i 2025 kostede det ekstraordinært 1,5 mio. kr. at holde liv i den nedslidte skole, og det bliver dyrere for hvert år. Nu skal Økonomi og Erhverv beslutte, om der skal laves en flytteplan for alle, der bruger Bybækskolen, og dermed også igangsættes en proces for, hvad området skal bruges til i fremtiden.
Økonomi og Erhverv skal beslutte, om der skal laves flytteplaner for Bybækskolens brugere13.2.2026 15:17:57 CET | Pressemeddelelse
Der har i årevis været liv og fællesskaber på Bybækskolen. Den midlertidige brug af skolen er blevet fortsat i årevis, men alene i 2025 kostede det ekstraordinært 1,5 mio. kr. at holde liv i den nedslidte skole, og det bliver dyrere for hvert år. Nu skal Økonomi og Erhverv beslutte, om der skal laves en flytteplan for alle, der bruger Bybækskolen, og dermed også igangsættes en proces for, hvad området skal bruges til i fremtiden.
Få indflydelse på foreningernes og aftenskolernes vilkår de næste fire år13.2.2026 12:19:15 CET | Pressemeddelelse
Det er tid til at vælge nye medlemmer til Folkeoplysningsudvalget i Furesø Kommune. Torsdag 12. marts 2026 afholdes der valg på Furesø Rådhus.
Ny sæson: Få glæde og sammenhold i sangfællesskab for nybagte mødre10.2.2026 09:59:39 CET | Pressemeddelelse
Fællesskab, nærhed og bedre trivsel var nøgleord, da en gruppe nybagte mødre i efteråret deltog i forløbet Sange med Mødre i Furesø Kommune. Det var en stor succes. Nu starter en ny sæson.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum