Folkekirkens Nødhjælp samler verden om klimafinansiering i New York

På FN’s General Forsamling har Folkekirkens Nødhjælp med en række samarbejdspartnere afholdt et event med 80 deltagere, om finansiering af klimatilpasning.
Deltagerne var ministre, embedsmænd, klimaeksperter og repræsentanter fra nogle af de største klimaorganisationer. Det resulterede i mange vigtige input til det kommende klimatopmøde COP29 i Baku.
Fra Holland, USA, Malawi, Brasilien, Samoa – verden rundt - var der enighed om behovet for stærkere partnerskaber, innovativ finansiering og globalt samarbejde.
“Nu skal der skrues op for konkret klimahandling. Der er behov for at øge den politiske opbakning til klimatilpasning. Landene skal stå sammen for at sikre, at COP29 og fremtidige møder leverer øget finansiering og handling på klimatilpasningsområdet,” siger Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp.
Yusuf Mkungula, departementschef i Ministeriet for Naturressourcer og Klimaforandringer i Malawi, opfordrede det Globale Nord til at levere på deres løfte om at fordoble tilpasningsfinansiering inden 2025.
Lotte Machon, direktør for udviklingspolitik i Udenrigsministeriet i Danmark, påpegede vigtigheden af at gøre finansiering af klimatilpasning lettere tilgængelig ved innovative finansieringsindsatser, som f.eks. privat finansiering. Der skal leveres hurtigere på projekter, og adgangen til klimafinansiering skal forenkles.
Eamon Ryan, irsk minister for miljø, klima og kommunikation, stemte i og foreslog innovative finansieringskilder, som afgifter på skibsfart og luftfart, mens han også anerkendte behovet for at løse det globale syds gældsbyrde.
Toeolesulusulu Cedric Pose Salesa Schuster, Samoas minister for naturressourcer, land og miljø, lagde vægt på, at finansiering skal være lokalt drevet, og at direkte adgang til midler skal forbedres.
H.K.K Prins Jaime de Bourbon de Parme fra Holland annoncerede, at Holland vil lancere en ny ‘Resillience Fund’ på COP29.
Ana Toni, brasiliansk sekretær for klimaforandringer, fremhævede, at klimatilpasning er en moralsk forpligtelse, og Brasilien vil sætte tilpasning i centrum i fremtiden, særligt ved klimatopmødet i 2025.
“Eventet resulterede i en række forpligtende udtalelser fra prominente og afgørende aktører indenfor finansiering af klimatilpasning. Det skaber ikke blot udgangspunkter for forhandlinger, men også netværk og relationer på tværs af aktører i hele verden. En alliance som denne bliver afgørende ved klimatopmødet i november,” understreger Jonas Nøddekær.
Folkekirkens Nødhjælps event 'Scaling up Adaption Finance and Action at COP-29' blev afholdt sammen med partnerne South South North, E3G, UN Foundation og GermanWatch i New York under åbningen af FN’s generalforsamling.
Kontakter
Poul KjarPressechef
Tlf:+45 41865975pkja@dca.dkOm Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.
Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Vi står foran en af de største nødhjælpsoperationer i nyere tid10.10.2025 15:52:22 CEST | Pressemeddelelse
Med våbenhvilen som første skridt i fredsplanen mellem Israel og Gaza forbereder Folkekirkens Nødhjælp sig på at bidrage til en af de største nødhjælpsoperationer i nyere tid. “I første omgang handler det om at få adgang til Gaza med mad, vand, hygiejne-artikler og give de hundredtusindvis af palæstinensere tag over hovedet. Behovene er enorme efter næsten to års krig,” siger Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp. “Vi håber, at det internationale samfund får adgang så hurtigt som muligt, men der går nok et par dage, før vi ser vi grænseovergangene åbne for nødhjælp. Og vi forventer, at alle overgangene bliver åbnet op både fra Egypten og Israel, så der kan tilflyde nødhjælp til befolkningen både i den nordlige og sydlige del af Gaza.” “Hvis ordlyden i fredsplanen holder stik, så vil mængderne af hjælp som et minimum være i overensstemmelse med den hjælp, der blev lukket ind i forbindelse med våbenhvileaftalen fra den 19. januar i år. Det ser vi frem til, men det er sl
Ny, uafhængig analyse af finanslovsforslaget for 2026 og dansk udviklingsbistand: Fra fattigdom til vækst7.10.2025 14:32:13 CEST | Pressemeddelelse
I en verden i opbrud sætter Danmarks udviklingssamarbejde en ny kurs. Det bekræfter Timbuktu Fondens analyse af finanslovsforslaget for 2026, der præsenteres ved et møde 9. oktober.
Adaptation Is Life: Leaders Demand Urgent Adaptation Investment and Action at UNGA 8026.9.2025 18:31:09 CEST | Pressemeddelelse
Calls for concrete adaptation finance targets, scalable investment instruments, and operational loss and damage funds intensify
Timbuktu Fonden fordobler Timbuktu Prisen og uddeler 200.000 kroner14.8.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
En kombination af kvalificerede projektforslag og et voldsomt udenrigspolitisk år har fået Fonden til for første gang nogensinde at uddele hele to priser i 2025. Den ene Timbuktu Pris går til undersøgende journalister Thomas Foght og Sebastian Stryhn Kjeldtoft for afdækning af moderne slaveri, mens den anden går til ungdomsmediet Reelly for unikke øjenvidneberetninger fra genopbygningen af Syrien.
Folkekirkens Nødhjælp opruster med nye landechefer i verdens brændpunkter12.8.2025 09:33:00 CEST | Pressemeddelelse
Folkekirkens Nødhjælp styrker sin indsats i nogle af verdens mest udfordrede områder med udnævnelsen af nye landechefer på en række strategisk vigtige poster. De nye landechefer vil stå i spidsen for nødhjælps- og udviklingsarbejde, der hver dag gør en forskel for mennesker i verdens brændpunkter. Generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Jonas Nøddekær, er begejstret for udnævnelserne: "Vi opererer i områder, hvor situationen kan ændre sig fra dag til dag. Dygtige og erfarne ledere i felten er afgørende for, at vi kan levere både akut nødhjælp og langsigtede løsninger. Og med vores nye ansættelser, er jeg sikker på, at vi står stærkt til at håndtere de udfordringer, der venter.” De nye udnævnelser omfatter: Ukraine: Peter Bo Larsen (DK) Mali: Joanne Olsen (USA). Syrien/Irak: Knud Andersen (DK). Cambodja: Janardhan Rao (IND) Sydsudan: Rama Devi Arla Hansraj (IND) Palæstina: Christian Meldgaard Cramon (DK) De nye ledere bringer omfattende erfaring inden for humanitært arbejde, konfliktom
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum