Branco byder op til Den Sidste Dans i 2025
Ovenpå udgivelsen af sit nye album BABA BUSINESS III og den efterfølgende udsolgte, og storslåede koncert i Store VEGA, byder Branco op til Den Sidste Dans og drager på sin sidste headliner tour. Aflslutningen på en æra og kulminationen af det største dansk hip-hop kan byde på.

Landets største rapper takker af fra toppen. Triologien er fuldendt. Brancos mere end et årti lange karriere har overgået alle forventninger – for ham selv og for den danske musikscene - og ændret hip-hop landskabet for eftertiden ved at blive lyden af en generation.
Færdiggørelsen af det genredefinerende rap-epos, der er Brancos BABA BUSINESS-trilogi, markerer en storladen afsked. Med perlerækker af singler på toppen af de danske charts, tre dobbelt- og platincertificerede album, og tre statuetter til Danish Music Awards 2020 som årets solist, årets album og årets streaminghit, har Branco domineret den danske hiphopscene i årevis.
Om det sidste album i trilogien udtalte Branco, at det var det største han har lavet og modtagelsen af albummet undersøttede dette. Blandet andet beskrev Soundvenue albummet som ”(…) hans nok mest eftertænksomme værk.” og ”(…) et værdigt farvel, hvor han i god rapform formår at nuancere livet som rapper, gangster og familiefar.”
Foran et udsolgt Store Vega spillede han i 2024 et eksklusivt show - i efteråret 2025 byder han op til en sidste dans over fem aftener, hvor du har chancen for at vidne Brancos sidste headliner koncerter. En once in a lifetime oplevelse du ikke vil gå glip af.
BRANCO – DEN SIDSTE DANS TOUR 2025
AALBORG, SKRÅEN – 6. NOVEMBER
KØBENHAVN, POOLEN – 7. NOVEMBER
AARHUS, TRAIN – 13. NOVEMBER
KOLDING, GODSET – 14. NOVEMBER
ODENSE, POSTEN – 15. NOVEMBER
BILLETSALGET STARTER 30. SEPTEMBER KL. 12.00.
MERE INFO: ALLTHINGSLIVE.DK
Nøgleord
Kontakter
Sebastian ApelMarketingkoordinator
sebastian@allthingslive.comBilleder
Om All Things Live
All Things Live Denmark er tidligere ICO Concerts, som er en af Nordens største og ældste koncertarrangører, og er gennem mere end 30 år en af de førerende selvstændige nordiske promoters. All Things Live Denmark promoverer årligt mere end 600 shows på tværs af Danmark, Skandinavien og resten af Europa med hovedfokus på koncerter med internationale og lokale artister samt lokal og international comedy.
Vi beskæftiger os med alle typer kunstnere, og vores repertoire spænder bredt fra rock, over opera og hiphop til de allerstørste pop-navne, og vi har arrangeret koncerter med blandt andre The Rolling Stones, Rammstein, Justin Bieber, Céline Dion, Katy Perry, Sam Smith, Andrea Bocelli, Michael McIntyre, Kevin Hart, Trevor Noah, MORTEN, Fabräk, Pauline, Nabiha og lavet lokale comedy tours med Heino Hansen, Ruben Søltoft og BROS.

Følg pressemeddelelser fra All Things Live ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra All Things Live ApS
DJ Premier og The Alchemist – To legendariske producere på samme scene i København16.7.2025 16:00:00 CEST | Pressemeddelelse
To af hiphoppens mest indflydelsesrige producere mødes, når DJ Premier og The Alchemist gæster Studie 1 i DR Koncerthuset på deres ”He’s the Preemo, I’m the Chemist World Tour” 2. december.
Shing02 bringer sin jazzede hiphop til København9.7.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den japansk-amerikanske rapper bringer sin Luv(Sic) Hexalogy Tour 2025 til Europa i efteråret, hvor han blandt andet besøger Pumpehuset i København 21. oktober.
Fra Brixton til Ørestaden - NSG rammer København4.7.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Glæd dig til en aften med Afroswing i verdensklasse, når den britiske supergruppe NSG indtager DR Koncerthusets Studie 2 i København 20. oktober 2026.
FABRÄK bryder landegrænser og tager på Nordisk turné1.7.2025 12:10:00 CEST | Pressemeddelelse
FABRÄK har gennem de sidste år spredt deres eksplosive og højenergiske energi ud over de danske spillesteder. Nu er tiden kommet og duoen er klar til at bryde landegrænserne og tager på tour i Norden i 2025. Vejen går forbi Danmark, Norge, Sverige og Island, og en ting er sikkert – de nordiske spillesteder har noget helt særligt i vente.
DANSK SUPERSTJERNE SENDTE BØLGER AF EKSTASE INDOVER HORSENS HAVN13.6.2025 11:15:00 CEST | Pressemeddelelse
I weekenden blev der skrevet historie med et enormt og magisk show i Horsens Havn, da den danske supertjerne DJ, MORTEN, vendte hjem og leverede en hyldest koncert sammen med Danmarks Underholdningsorkester.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum