Dansk Metal: Indfør skattefri præmie på 100.000 kr. til nye faglærte
Danmark mangler flere hundredetusinde faglærte for at kunne løfte den grønne omstilling. For at motivere flere til at tage en faglært uddannelse, foreslår Dansk Metal nu, at kommende faglærte får en skattefri præmie på 100.000 kr. efter fuldført uddannelse.

I Danmark er vi dybt afhængige af, at vi har nok dygtige faglærte for at kunne lave den grønne omstilling. Faglærte, der skal sikre vækst, og at vi har virksomheder i verdensklasse. Det kræver, at unge og voksne ser erhvervsuddannelserne som et attraktivt uddannelsesvalg. Men søgningen til erhvervsuddannelserne er stagneret, og frafaldet er fortsat højt, trods mange gode intentioner. Derfor foreslår Dansk Metal, at nye faglærte får en skattefri uddannelsespræmie på 100.000 kr., som man vil få udbetalt, når man har fuldført sin uddannelse og arbejdet på fuld tid i et år.
– Det er nødvendigt at gøre noget drastisk og tænke nyt, fordi vi har brug for at flere gør deres faglige uddannelse færdig, siger Kasper Palm, som er forbundssekretær med ansvar for uddannelsespolitik i Dansk Metal. Han uddyber:
- Alle kneb gælder for at få flere faglærte i Danmark. Regeringens kommende investeringer i erhvervsuddannelserne er et vigtigt skridt, men i Dansk Metal tror vi, at der også kan være brug for mere tydelige incitamenter for den enkelte. Og man belønner også pensionister for at fortsætte med at arbejde, når de er nået folkepensionsalderen, med en seniorpræmie.
Dansk Metal foreslår, at uddannelsespræmien i første omgang bliver indført som et forsøg tiltænkt specifikke faglærte uddannelser, hvor der er mangel på arbejdskraft.
- Lærlinge betaler skat hele tiden under deres uddannelse og de betaler hurtigt de statslige udgifter til deres uddannelse tilbage. De er i lære på en virksomhed, hvor de får løn og betaler skat tilbage til samfundet. På de lange videregående eller andre uddannelsesområder kommer man - lidt groft sagt - ud med en gæld til samfundet, hvorimod vores medlemmer allerede har betalt deres uddannelse, siger Kasper Palm.
Arbejderbevægelsens Erhvervsråd har regnet på konsekvenserne af at indføre uddannelsespræmien. Forslaget vurderes at koste ca. 1,5 mia. kr. eller 1,15 mia. kr. efter tilbageløb årligt i mindreprovenu til staten. Begrænses tiltaget til uddannelser på positivlisten for faglærte, som er de erhverv, hvor der er mest mangel på faglærte, skønnes det at koste ca. 0,4 mia. kr. eller 0,3 mia. kr. efter tilbageløb årligt i mindreprovenu. Tiltaget kan finansieres indenfor det nuværende økonomiske råderum, som aktuelt ligger i omegnen af 60 mia. kr. frem mod 2030.
Her kan du læse mere om det nye forslag om uddannelsespræmien: https://www.danskmetal.dk/pjecer-og-udgivelser/uddannelse-loenner-sig
Kontakter
Kasper PalmForbundssekretær i Dansk Metals uddannelsessekretariat
Tlf:26187047kapa@danskmetal.dkJulie MørkebergPressekonsulent
Tlf:23311105jumo@danskmetal.dkFølg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Dansk Metal: Ny analyse viser stort potentiale for nye arbejdspladser inden for biosolutions16.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny analyse viser stort vækstpotentiale i biosolutions. Regeringens vækstteam skal nu komme med anbefalinger til, hvordan Danmark kan fastholde et stærkt og konkurrencedygtigt landbrugs- og fødevareerhverv. Anbefalingerne skal munde ud i en national vækstplan og en strategi for biosolutions, der bliver lanceret i begyndelsen af 2026.
Metalformand genvalgt som formand for 1 million industriansatte i Norden2.9.2025 11:25:02 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metals formand, Claus Jensen, tager to år mere på posten som formand for organisationen Nordic IN, som repræsenterer industriens ansatte i de nordiske lande. I dag tirsdag er han blevet genvalgt på organisationens kongres, Nordisk Forum, som finder sted i Sverige.
Lønmodtagerne får flere penge mellem hænderne29.8.2025 11:03:43 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metal roser regeringens finanslovsudspil for at holde hånden under privatforbruget og investere ansvarligt i dansk økonomi.
Vigtigt skridt i retning mod Energiø Bornholm25.8.2025 20:26:46 CEST | Pressemeddelelse
Det er godt nyt, at Energiø Bornholm rykker tættere på. Energiøen vil skabe grøn strøm, arbejdspladser og styrke forsyningssikkerheden.
Virksomheder overser oplagte løsninger – 7 ud af 10 opkvalificerer ikke ufaglærte25.8.2025 08:25:55 CEST | Pressemeddelelse
Danmark står over for en massiv mangel på faglærte, men størstedelen af virksomhederne opkvalificerer ikke deres ufaglærte medarbejdere. Det er problematisk, mener Dansk Metal.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum