Danmark er med i global aktion for miljøet
Fredag den 20. september er det World Cleanup Day, verdens største affaldsindsamling. Over 150 steder i Danmark hjælper frivillige med at fjerne affald i naturen.

Hvis mange yder selv en lille indsats for miljøet, så vil det munde ud i en stor positiv forskel. Sådan lyder filosofien bag World Cleanup Day, hvor millioner af mennesker fjerner affald i naturen.
Den globale aktion finder sted fredag den 20. september (og resten af uge 38) over hele verden. Med mindst 150 frivillige oprydninger er Danmark også repræsenteret i aktionen, som er verdens største.
Plastic Change er landekoordinator for World Cleanup Day i Danmark og bifalder den store tilslutning:
- Igen i år bidrager tusindvis af danskere til aktionen for en renere natur. Også herhjemme er der tonsvis af affald, som forurener vores byer og grønne omgivelser, siger Louise Lerche-Gredal, administrerende direktør i Plastic Change.
I Danmark er det især cigaretskodder, slikpapir, takeaway-emballage og andet engangsplastik, der ender i naturen. Dyr kan forveksle det med føde, det indeholder kemikalier og risikerer at ende i havet. Bliver affaldet ikke fjernet og håndteret korrekt, vil det i naturen blive nedbrudt til forurenende mikro- og nanoplastik.
- Indsatsen på World Cleanup Day er med til at tydeliggøre affaldsproblemet, og en årlig påmindelse om konsekvenserne ved det store forbrug af engangsplastik. Den bevidsthed er vigtigt, fordi det er første skridt på vejen mod at forebygge og løse problemet, siger Louise Lerche-Gredal.
Sidste år deltog over 19 millioner mennesker globalt og formåede at indsamle 219.000 tons affald.
Sådan deltager du i World Cleanup Day:
Alle kan deltage i World Cleanup Day - det er bare at tage en pose, eventuelt en gribetang eller gummihandsker og gå på jagt efter affald i sit lokalområde mellem den 16. og 22. september 2024.
På www.worldcleanupday.dk kan du registrere din egen oprydning eller finde åbne oprydninger, du kan deltage i.
Find mere information: World Cleanup Day Danmark
Nøgleord
Kontakter
Plastic Change kan hjælpe med kontakt til lokale oprydninger.
Silvie Ulrikke ØstebøPresseansvarligPlastic Change
Tlf:61931637su@plasticchange.orgFølg pressemeddelelser fra Plastic Change
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Plastic Change
95 lande går sammen i en fælles erklæring med krav om en ambitiøs global aftale for plastik offentliggjort ved FN’s havkonference i Nice11.6.2025 05:55:00 CEST | Pressemeddelelse
95 lande lancerede i går aftes en fælles erklæring kaldet “Nice Wake Up Call” til FN’s havkonference i Nice, med et krav om et højt ambitionsniveau, når verdens lande stævner sammen i Genevé til august for at forhandle den første globale traktat for plastik. En aftale, der skal dække hele plastikkens livscyklus fra olieudvinding og produktion til forbrug og affaldshåndtering for at mindske de omfattende negative konsekvenser for miljø, klima og menneskers sundhed.
Klimaorganisationer anmelder plastikgigant for vildledende markedsføring29.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Klimaorganisationerne Fossilfri Fremtid og Plastic Change har anmeldt virksomheden INEOS til Forbrugerombudsmanden for vildledende markedsføring.
Afgørende slag venter, efter FN-aftale mod plastikforurening er udskudt2.12.2024 08:23:29 CET | Pressemeddelelse
Forhandlingerne om en global aftale mod plastikforurening er udskudt, efter sidste planlagte møde endte uden enighed søndag. Udskydelsen giver mulighed for en mere ambitiøs aftale, lyder det fra danske Plastic Change.
149 NGO’er i nødråb under FN-forhandlinger: Vis mod og hold fast i ambitionerne!29.11.2024 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Plastikforureningen vil kun kunne bremses i fremtiden, hvis ambitionerne hæves og en række lande, herunder Danmark, træder i karakter under de aktuelle FN-forhandlinger om en global aftale, lyder det i en erklæring fra Plastic Change og 148 andre NGO'er.
Plastikforurening gør skade på alle jordens økosystemer27.11.2024 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ny forskning viser, at brugen af plastik forværrer klimaforandringerne, medvirker til tabet af biodiversitet og presser jordens naturlige systemer. Nyheden kommer i forbindelse med FN´s sidste planlagte møde for at forhindre fremtidig plastikforurening, hvor danske Plastic Change deltager.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum