Nye handelstal: Boligsalget steg i årets sidste sommermåned
Boligsidens nye handelstal viser, at det samlede boligsalg steg fra juli til august måned. Udviklingen er primært båret af salget af ejerlejligheder og sommerhuse, eftersom hussalget dalede beskedent i perioden.

Der blev i alt solgt 7.248 boliger i Danmark i august, viser nye handelstal fra Boligsiden.
Således steg det samlede boligsalg med 1,2 procent fra juli til august måned.
”Som regel stiger boligsalget fra juli til august, fordi flere danskere vender retur til hverdagen oven på sommerferien i løbet af august, hvor de boligsøgende samtidig genoptager boligjagten, som i manges tilfælde sættes i bero, imens ferien står på,” siger Birgit Daetz, boligøkonom og kommunikationsdirektør hos Boligsiden.
”Der dog tale om en forholdsvis beskeden fremgang i boligsalget fra juli til august i år sammenlignet med tidligere år. Det skyldes hovedsageligt, at der blev solgt ekstraordinært mange boliger i juli i år, hvorfor stigningen i august-salget synes lidt mindre. Der er med andre ord tale om et fint salgsresultat for august i år, som nærmer sig det gennemsnitlige salg for samme måned i årene før corona,” fortsætter hun.
Færre solgte huse i august
Mens det samlede boligsalg steg fra juli til august, faldt hussalget i samme periode. Således blev der i alt solgt 4.372 villaer og rækkehuse i august, som er 1,8 procent færre solgte huse end i juli.
Det gælder for både Region Syddanmark og Region Sjælland, at boligsalget dalede fra juli til august. Samtidig steg salget af huse i Region Midtjylland, Region Hovedstaden og Region Nordjylland.
”Det er ikke usædvanligt, at husmarkedet er lidt mere påvirket af sommerferiepausen sammenlignet med de øvrige boligtyper, fordi det ofte er børnefamilier, der køber hus, hvor hovedparten af dem holder ferie samtidig med skolernes sommerferie, som fortsætter ind i august,” siger Birgit Daetz og fortsætter:
”Men på trods af sommerferien, så overgår dette års august-salg af huse det gennemsnitlige salg for måneden i årene før corona i langt størstedelen af landet, hvilket vidner om, at hussalget fortsat ligger på et fint niveau.”
Stigende salg af lejligheder og sommerhuse
Antallet af solgte ejerlejligheder endte på 1.321 styks i august, som er 5,8 procent flere end i juli.
I Københavns Kommune, som har landets største marked for ejerlejligheder, blev der solgt 496 lejligheder i august. Dermed steg lejlighedssalget i København med 9,5 procent fra juli til august.
”I en efterhånden længere periode har vi set fremgang på markedet for ejerlejligheder med stigende handelsaktivitet og højere salgspriser. Det er en overraskende udvikling, som er sket på trods af, at boligskatterne i mange tilfælde er steget for ejerlejlighederne – særligt i hovedstaden,” siger Birgit Daetz.
”Selv om lejlighedsmarkedet for øjeblikket synes at være brandvarmt, så halter salget dog stadig efter sammenlignet med det gennemsnitlige august-salg i årene før corona med 20 procent,” fortsætter hun.
Sommerhussalget endte på 966 styks i august. Dermed steg antallet af solgte sommerhuse med 13,6 procent fra juli til august. Dette års august-salg af sommerhuse ligger desuden 5,6 procent over det gennemsnitlige salg for samme måned i årene 2015-2019.
Udvikling i boligsalget for august 2024:
|
Boligtype |
Antal solgte boliger i aug. 2024 |
Månedlig ændring |
Årlig ændring |
Ændring ift. før corona |
|
Villaer og rækkehuse |
4.372 |
-1,8% |
2,5% |
8,6% |
|
Ejerlejligheder |
1.321 |
5,8% |
-7,6% |
-20,5% |
|
Sommerhuse |
966 |
13,6% |
15,0% |
5,6% |
|
Alle boligtyper* |
7.248 |
1,2% |
1,4% |
-1,9% |
Tabellen viser antallet af solgte boliger i august 2024 fordelt på boligtyper. Dertil fremgår ændringen i procent, når dette sammenholdes med hhv. juli 2024 (månedlig ændring), august 2023 (årlig ændring) og det gennemsnitlige salg for august i årene 2015-2019 (ændring ift. før corona). *Alle boligtyper dækker over villaer, rækkehuse, ejerlejligheder, sommerhuse, kolonihaver, andelsboliger, landejendomme, helårsgrunde, fritidsgrunde, villalejligheder og lystejendomme. Kilde: Boligsiden
Nøgleord
Kontakter
Har du brug for yderligere kommentarer eller tal for de(n) kommune(r), du dækker. Kontakt kommunikationsdirektør Birgit Daetz, bcd@boligsiden.dk. Telefon: 21210284
Billeder

Hvem er Boligsiden.dk?
På Boligsiden.dk gør vi det nemt for boligkøbere at finde den bolig, de er på jagt efter. Selskabets aktionærer er ejendomsmæglere, ejendomsmæglerkæder og Dansk Ejendomsmæglerforening. Boligsidens Markedsindeks viser aktuelle nøgletal om boligmarkedet, og statistikkerne er baseret på indberetninger fra samtlige af ejendomsmæglernes boligsalg. Boligsiden.dk udgiver løbende artikler om boligmarkedet på www.boligsiden.dk/nyheder og udsender hver måned en række faste pressemeddelelser med udgangspunkt i udviklingen i handelsaktiviteten, salgspriser, salgstid, nedslag og boligudbud.
Følg pressemeddelelser fra Boligsiden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Boligsiden
Boligsalget dykker i november, men overgår stadig de fleste år18.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Boligsalget tog et mindre dyk i november, men ligger fortsat på et højt niveau, viser Boligsidens nye handelstal. Kun i 2020 og 2021 er der solgt flere boliger i november, og samlet set overgår salget til og med november 2025 klart de seneste år på tværs af boligtyper.
Ny prisrekord: Et hus i Danmark koster nu 3 millioner kroner11.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nye november-tal fra Boligsidens Markedsindeks viser igen stigende salgspriser for både huse, lejligheder og sommerhuse. Den seneste stigning betyder, at den gennemsnitlige salgspris for huse i Danmark har krydset 3 millioner kroner.
Antal huse og lejligheder til salg rammer laveste niveau i flere år4.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Boligsidens nye udbudstal viser et fortsat faldende udbud for alle boligtyper. Det hænger især sammen med en fortsat høj efterspørgsel, og for både huse og lejligheder er der tale om det laveste antal boliger til salg siden henholdsvis 2023 og 2022.
Salget af huse og lejligheder topper i oktober13.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Boligsidens nye handelstal for oktober viser igen høj aktivitet på boligmarkedet. Oktober er indtil videre måneden med flest solgte huse og ejerlejligheder i 2025, og salget af de to boligtyper når samtidig næsthøjeste niveau for oktober i hele Boligsidens statistik.
Lejlighedspriserne i København er steget 20 procent på et år7.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nye oktober-tal fra Boligsidens Markedsindeks viser, at den gennemsnitlige salgspris for ejerlejligheder i Københavns Kommune er steget 20 procent det seneste år. Huspriserne stiger også - mest i hovedstadsområdet og det øvrige Sjælland.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum