SDU får ny bacheloruddannelse i medicin i Esbjerg
Regeringen har netop præsenteret sit udspil til en stor reform af strukturen på sundhedsområdet, som blandt andet lægger op til en fuld udbygning af lægeuddannelsen i Esbjerg. Med oprettelsen af en ny bacheloruddannelse i medicin ved Syddansk Universitet i Esbjerg vil man efter planen kunne tilbyde både bachelor- og kandidatuddannelse i medicin fra 2026, hvilket er et vigtigt skridt i arbejdet med at sikre lægedækningen i Sydvest- og Sønderjylland.

Sundhedsstrukturreformen skal imødekomme udfordringerne med lægedækningen i landets yderområder. Et lille, men betydningsfuldt element er en udvidelse af medicinuddannelsen i Esbjerg. Som en del af reformen lægges der således op til, at der på Syddansk Universitet i Esbjerg oprettes en ny bacheloruddannelse i medicin med 50 studiepladser fra 2026, hvilket fuldender Esbjergs position som et fuldt udbygget uddannelsestilbud for læger i Sydjylland.
Kandidatuddannelsen i medicin i Esbjerg slog for første gang dørene op i 2022 med 30 studiepladser, og som en del af landdistriktsudspillet fra august i år foreslog regeringen at udvide kandidatuddannelsen med yderligere 20 pladser.
Flere læger skal uddannes, der hvor der er brug for dem
Etableringen af bacheloruddannelsen er et afgørende skridt i arbejdet med at løse de lokale rekrutteringsudfordringer efter læger. I Sydvestjylland og Sønderjylland har det i 2023 således kun været muligt at besætte henholdsvis 30 pct. og 22 pct. af de opslåede stillinger til introduktionslæger. Samtidig er uddannelsen en vigtig milepæl, der vil styrke det lokale studiemiljø i Esbjerg.
Et stort skridt for SDU i Esbjerg
Jens Ringsmose, rektor på Syddansk Universitet, SDU, er begejstret for den seneste udvikling:
“En ny bacheloruddannelse i medicin er et stort skridt for SDU i Esbjerg. Det understøtter, at flere læger uddannes tættere på de områder, hvor der er mest brug for dem. På SDU stræber vi hver dag efter at skabe den højeste kvalitet inden for forskning og uddannelser. Det gør vi, fordi det skaber værdi for og med samfundet – og fordi det er selve universitetets kerneopgave. Medicinuddannelsen i Esbjerg har vist sig at være en succes og understreger SDU’s regionale forankring i Region Syddanmark. Det er en glæde, at denne forankring nu styrkes yderligere med meldingen om, at man nu får muligheden for at tage hele sin lægeuddannelse i både Sydjylland og Odense.”
Styrket samarbejde med sundhedsvæsenet
Anna-Marie Bloch Münster, konstitueret administrerende sygehusdirektør og lægelig direktør ved Esbjerg og Grindsted Sygehus ved Esbjerg og Grindsted Sygehus, ser bacheloruddannelsen som en naturlig forlængelse af det allerede succesrige samarbejde mellem universitetet og sygehusene i regionen:
- Vi har allerede haft stor succes med vores stamafdelingskoncept på kandidatuddannelsen, hvor de studerende tilknyttes faste afdelinger på sygehuset under deres uddannelse. Dette har ikke kun forbedret de studerendes kliniske kompetencer og modnet dem i deres rolle som læge, men også styrket deres tilknytning til sundhedsvæsenet i vores område. Med etableringen af bacheloruddannelsen kan vi styrke vores praksisnære tilgang til medicinuddannelsen med et mere sammenhængende uddannelsesforløb, hvor de studerende får mulighed for at opbygge stærke kliniske praksisnære kompetencer gennem stamafdelingsmodellen. Dette vil ikke blot sikre bedre lægedækning generelt i regionen, men også skabe en endnu stærkere tilknytning mellem de studerende og de syd og sønderjyske patienter.
Education Esbjerg: "Fødekæden er fuldendt"
Også hos samarbejdspartneren Education Esbjerg, der er bindeleddet mellem studerende, uddannelsesinstitutioner, virksomheder og kommune, er der glæde at spore hos direktør Lone Saaby:
- Først og fremmest skal der lyde en stor tak til regeringen og indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde for reformudspillet og en perfekt forlængelse af landdistriktsudspillet med forøgelsen af antallet af studiepladser på kandidatuddannelsen. Det er et fantastisk skridt fremad, at Esbjerg nu får en komplet lægeuddannelse. Med oprettelsen af bacheloruddannelsen i medicin kan vi nu uddanne læger fra start til slut i byen og har dermed fuldendt fødekæden. Vi glæder os meget til at tage imod de mange nye studerende fra 2025.
En vigtig reform, der styrker det nære sundhedsvæsen
Jesper Frost Rasmussen, borgmester i Esbjerg, bifalder også etableringen af bacheloruddannelsen i medicin:
- Regeringen har i dag præsenteret en stor og vigtig reform, der tager livtag med nogle af de største udfordringer i sundhedsvæsnet. Og i den forbindelse er det især glædeligt, at man også fremhæver behovet for at uddanne flere læger uden for de store studiebyer. Med den komplette lægeuddannelse i Esbjerg øger vi sandsynligheden for at tiltrække og fastholde flere læger i Sydvestjylland. Det vil bidrage til markant at styrke det nære sundhedsvæsen og vil komme alle borgere i vores landsdel til gode.
Kontakter
Sigurd A. KristoffersenLeder af KommunikationDet Sundhedsvidenskabelige Fakultet
Tlf:30100263sikri@health.sdu.dkLinks
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Stærk interesse for SDU’s uddannelser5.7.2025 18:27:25 CEST | Pressemeddelelse
Selvom der er nye adgangskrav, oplever SDU en samlet stigning i søgningen. Universitetets uddannelser nyder stor interesse fra danske og internationale ansøgere, og nye udbud som psykologi i Esbjerg tiltrækker rekordmange ansøgere.
Mette Juel Rothmann udnævnt til professor i diabetesomsorg og brugerinvolvering2.7.2025 11:57:28 CEST | Pressemeddelelse
Et professorat med fokus på livet med diabetes: Styrket forskning i psykosociale aspekter af diabetes skal bane vejen for nye patientnære løsninger og bedre egenomsorg
Researchers develop new robot: The future of scaffolding is here2.7.2025 09:35:44 CEST | Press release
Together with the German scaffolding manufacturer PERI and several other European partners, researchers from SDU’s Centre for Large Structure Production (LSP) have developed a robot that can relieve scaffolders. The robot will be tested in real-life conditions over the next years.
SDU-forskere udvikler ny robot: Det bliver fremtiden for stilladsarbejde2.7.2025 09:35:44 CEST | Pressemeddelelse
Sammen med den tyske stilladsproducent PERI og en række europæiske kollegaer har forskere fra SDU’s Center for Large Structure Production (LSP) udviklet en robot, der kan aflaste stilladsarbejdere. I løbet af de næste par år skal robotten testes på byggepladser.
De første læger fra den regionale kandidatuddannelse i medicin i Esbjerg er uddannet26.6.2025 09:33:49 CEST | Pressemeddelelse
De første 21 nyuddannede læger fra den regionale kandidatuddannelse ved Syddansk Universitet på Esbjerg Sygehus – Syddansk Universitetshospital har 25. juni aflagt lægeløftet
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum