F.C. København indgår partnerskab med Røde Kors for at hjælpe udsatte
F.C. København og Røde Kors går sammen i et nationalt partnerskab for at hjælpe udsatte børn og voksne i Danmark og resten af verden. Partnerskabet lanceres den 23. september i Parken under kampen mod AaB.

Fællesskab og ansvar er vigtige værdier på en fodboldbane. Men også udenfor banen. Derfor indgår F.C. København nu et nationalt partnerskab med Røde Kors for at hjælpe flere ind i fællesskabet, tage samfundsansvar og gøre en forskel for udsatte børn og voksne i og uden for Danmark.
”Når vi siger, at vi er København, så er det helt afgørende, at vi også sætter handling bag ordene, og vi vil gerne tage ansvar. Nu har vi i nogle år haft et glimrende samarbejde med Røde Kors Hovedstaden om juleaften i Parken for udsatte, og nu udvider vi det gode samarbejde og øger vores forpligtelse til Røde Kors,” siger F.C. Københavns kommercielle direktør, Mikkel Grove Lindsted.
F.C. København har indtil nu haft et samarbejde med Røde Kors Hovedstaden, hvor de blandt andet har skabt en særlig juleaften i Parken for udsatte børnefamilier og mennesker med et begrænset netværk. Men nu udvides samarbejdet med organisationen.
Partnerskabet skydes i gang mod AaB
Partnerskabet lanceres officielt ved hjemmekampen mod AaB mandag den 23. september, hvor Røde Kors’ generalsekretær besøger Parken. Her vil F.C. København opfordre de fremmødte fans til at melde sig som indsamlere under Røde Kors-indsamlingen den 6. oktober og donere til organisationens arbejde.
”Vi er meget glade for aftalen med F.C. København. Det betyder meget for os, at så stor en klub med så stor en rækkevidde stiller sig bag Røde Kors. Vores partnerskab skal styrke både F.C. Københavns og Røde Kors’ relationer til danskerne og understøtte det fælles formål om at være 'Sammen om Byen'. Vi tager sammen et aktivt ansvar for mennesker, der står i udsatte situationer,” siger Anders Ladekarl, generalsekretær i Røde Kors.
Med partnerskabet vil F.C. København lave flere indsamlingsaktiviteter som auktioner, tøjindsamlinger og donationer ved køb af merchandise. Parken skal også danne ramme om gode fodboldoplevelser for familier i Røde Kors’ aktiviteter. De første børnefamilier fra Røde Kors har allerede været på stadion.
Nøgleord
Kontakter
Maria Krüger Torp
Chef for Kommunikation & Public Affairs
F.C. København
mkt@fck.dk
Røde Kors pressetelefonrodekors.dk/presse
Tlf:3529 9699Om Røde Kors
Røde Kors er altid til stede
Hver dag redder vi liv og ruster mennesker til at klare sig gennem kriser og katastrofer. Vi skaber fællesskaber og støtter samfundets sårbare til et bedre liv, og i kriser er vi en del af det nationale beredskab i Danmark.
192 lande er med Genevekonventionen blevet enige om at have Røde Kors som fælles hjælpeorganisation. Vi hjælper mennesker på begge sider af konflikten og i de fjerneste egne af verden. Uden hensyn til nationalitet, religion eller politiske holdninger.
Vi er verdens største humanitære organisation med omkring 12 millioner frivillige over hele verden. Vi er en bevægelse for medmenneskelighed i verden, i lokalsamfundet og dér, hvor du bor.
Følg pressemeddelelser fra Røde Kors
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Røde Kors
Nyt samarbejde mellem Røde Kors Aarhus og Restaurant Frederikshøj sikrer julemad til byens mest udsatte10.12.2025 10:51:36 CET | Pressemeddelelse
Røde Kors Aarhus og Restaurant Frederikshøj giver julemad til de mest udsatte mennesker i det aarhusianske lokalsamfund. Røde Kors i Aarhus koordinerer uddelingen af Restaurant Frederikshøjs julemad, så maden skaber glæde hos dem, hvor den også gør mest gavn
F.C. København spiller med Røde Kors på brystet i Spanien9.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Røde Kors får tildelt en særlig plads med stor synlighed på den internationale scene, når løverne spiller med det røde kors på brystet ved F.C. Københavns kommende Champions League kampe i Spanien
Stor donation fra Salling Fondene giver mere plads til fællesskaber i Gellerup3.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Salling Fondene donerer 1,7 millioner kroner til udvidelsen af Røde Kors Aarhus’ netværkshus i Gellerup. Donationen skal sikre, at Røde Kors Hus Vest fremadrettet kan tilbyde netværk, fællesskab og støtte til områdets beboere i en tid, hvor behovet kun vokser
Red Cross launches First Parametric Flood Insurance in Malawi1.12.2025 07:57:19 CET | Press release
For the first time, the Red Cross is piloting a parametric insurance product designed to provide rapid access to funds in the event of a severe flood. This pioneering project demonstrates how disaster risk financing can work in practice, both within the Red Cross and in Malawi.
Jul med afsavn og skam: Økonomisk udsatte familier må undvære frugt og grønt, og julen gør det umuligt at få pengene til at række29.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hos familier, der er pressede på økonomien, kommer højtiden til at virke som et forstørrelsesglas på deres økonomiske problemer. Det kan udløse decideret ’juleskam’ ikke at have råd til gaver og mad til hjerternes fest, viser en ny undersøgelse fra Røde Kors
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum