Borgerstøttede butikker i vild vækst – 25 nye butikker på mindre end to år
Danmarks små landsbysamfund er klar til at kæmpe for at bevare dagligvarebutikkerne i nærområdet, og Dagrofas model med borgerstøttede butikker styrer mod rekord.

I samarbejde med lokale ildsjæle har Dagrofa fortsat succes med borgerstøttede dagligvarebutikker i de danske landsbysamfund.
I sidste uge åbnede Dagrofa butik nummer 12 i år i samarbejde med borgerne. Det skete med Min Købmand i Østerlars på Bornholm.
På kun ni måneder er de foreløbig 12 nye borgerstøttede butikker kun én færre end Dagrofa åbnede i 2023. Altså ikke færre end 25 nye butikker på knapt to år, og der er fortsat butikker på vej.
Faktisk er det borgerbutik nummer 14, men to af de 14 butikker er dog ikke nye, men nyrenoverede eller nybyggede butikker, som er flyttet til nye lokaler.
“Vi mærker fortsat en stor interesse for det samfundsløfte, vi gav tilbage i 2021 om at åbne butikker i landsbyer med mindst 600 indbyggere, hvis de lokale borgere bakker op,” siger Tomas Pietrangeli, koncernchef i Dagrofa.
“Nu har vi lige åbnet butikken i Østerlars på Bornholm. Den butik er opstået i nyrenoverede lokaler, som tidligere rummede byens gamle brugs. Vi får flere henvendelser fra lokalsamfund med lukkede eller lukningstruede brugser, og vi lytter altid, så vi sammen med borgerne kan afklare, om der er grundlag for at gå videre,” siger han.
Før 2024 etablerede Dagrofa en Landsbypulje med 15 millioner kroner, som landsbysamfundene kunne søge op til 600.000 kroner i til hjælp til at få skabt den borgerstøttede dagligvarebutik.
“Vi fik mange henvendelser, da vi havde løftet sløret for denne pulje, og meget tyder også på, at puljen bliver brugt op inden årets udgang. Det er penge, vi gerne uddeler til levedygtige butikker, så det er glædeligt, at pengene kommer ud at leve,” siger Tomas Pietrangeli videre.
En undersøgelse fra De Samvirkende Købmænd har tidligere vist, at omtrent halvdelen af butikkerne på landet er forsvundet over de seneste 10 år. Det er denne udvikling, Dagrofa prøver at knække, og det er da også blevet til mere end 100 borgerstøttede butikker over de seneste fem-seks år. Foreløbig er det også blevet til 25 nye butikker siden begyndelsen af 2023.
“Det er vigtigt at understrege, at butikkerne ikke bliver levedygtige af sig selv. Det kræver arbejde. Opskriften er en god borgerinvolvering og en god købmand, som ønsker at engagere sig kraftigt i lokalsamfundet, så butikken bliver et samlingspunkt. Samtidig handler det også om at gøre butikken attraktiv på de fysiske rammer. Selvfølgelig skal varer og priser være i orden, men butikken skal også se ordentlig ud. Derfor sikrer vi altid en god renovering og modernisering, inden vi åbner en ny butik,” fortsætter Tomas Pietrangeli.
Dagrofa forventer, at der åbner flere borgerstøttede butikker inden årets udgang, og der er også butiksåbninger på programmet i begyndelsen af 2025.
Nøgleord
Kontakter
PRESSEKONTAKTDagrofa Koncernkommunikation
Tlf:72332323presse@dagrofa.dkBilleder
Om Dagrofa
Med mere end 535 dagligvarebutikker fordelt over hele Danmark er Dagrofa en af landets førende virksomheder på det danske fødevaremarked. Dagrofa står bag dagligvarebutikkerne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb og ejer også Dagrofa Logistik og Dagrofa Foodservice, som er ledende leverandør til restauranter, hoteller og kantiner.
Følg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
SPAR styrker lokal indsats for en renere natur – nu kan kunderne også være med29.4.2025 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
For syvende år i træk støtter supermarkedskæden SPAR op om Ren Natur, hvor lokale borgere indsamler affald i naturen. Foreninger henter penge til klubkassen ved at deltage, og som noget nyt kan private også låne indsamlingskit i butikken og hjælpe med at holde Danmark rent.
Aarstiderne er flyttet ind i de første MENY-butikker25.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Aarstidernes lækre økologiske produkter har været at finde i de første MENY-butikker siden dagene op til påske. Salget oversteg forventningerne, og senere på året kommer alle MENY-butikker til at føre en lang række af Aarstidernes egne varer samt selvfølgelig frugt og grønt.
Dagrofa: Danskerne skruede op for både lam og kylling i påsken24.4.2025 11:24:10 CEST | Pressemeddelelse
En ny opgørelse fra fødevarekoncernen Dagrofa viser, at klassikere som lam og kylling fortsat i høj grad finder vej til danskernes påskebord – uanset om påskefrokosten er blevet indtaget derhjemme eller på restaurant.
Aarstiderne er flyttet ind i MENY Nærum24.4.2025 07:10:00 CEST | Pressemeddelelse
I dagene op til påske kunne kunderne i MENY Nærum møde Aarstidernes lækre økologiske produkter i deres supermarked. Butikken er blandt de første MENY-butikker, som kan præsentere disse lækre kvalitetsvarer for sine kunder. Senere på året flytter Aarstiderne ind i alle landets 116 MENY-butikker.
Aarstiderne er flyttet ind i MENY på Borups Allé24.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dagene op til påske kunne kunderne i MENY på Borups Allé møde Aarstidernes lækre økologiske produkter i deres supermarked. Butikken er blandt de første MENY-butikker, som kan præsentere Aarstidernes lækre kvalitetsvarer for sine kunder. Senere på året flytter Aarstiderne ind i alle landets 116 MENY-butikker.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum