Stort fald i ventetider til behandling
Den gennemsnitlige ventetid til behandling er faldet til 40 dage i 2. kvartal 2024. Ventetiden er nu på sit laveste niveau siden 2021.

I alle fem regioner er ventetiden til behandling i somatikken faldet fra 1. til 2. kvartal 2024. Samlet set er den gennemsnitlige ventetid på tværs af landet faldet med fire dage fra 44 til 40.
Regionernes arbejde med at normalisere ventetiderne er dermed foran den plan, som Danske Regioner har lagt sammen med regeringen.
Danske Regioners formand, Anders Kühnau glæder sig på patienternes vegne over faldet.
- Det er rigtig godt nyt for patienterne. De faldende ventetider viser, at den store indsats ude på afdelingerne bærer frugt. Vi har håbet, at der på et tidspunkt ville komme en ”ketchup-effekt med et stort fald i ventetiderne. Jeg er meget glad for, at det nu er sket, siger Anders Kühnau.
Endnu flere patienter får behandling
I alt havde 151.793 behandlingsforløb opstart i 2. kvartal 2024. Det er 9 pct. flere forløb end samme kvartal sidste år. Samtidig med faldet i ventetid, er der dermed endnu flere patienter, som får behandling.
Derfor ser Anders Kühnau positivt på muligheden for at nå målet for akutplanen, hvor målet er at normalisere ventetiden til behandling til det niveau, der var før covid-19-epidemien ramte Danmark.
- Vi har længe kunnet se, at der var højere aktivitet på hospitalerne, og der er heldigvis rigtig mange patienter, som er kommet i gang med behandlingen i 2. kvartal. Nu skal vi fortsætte det gode arbejde, og så tror jeg også, at vi kommer hele vejen tilbage til niveauet fra før covid-19, siger Anders Kühnau.
Overholdelsen af udredningsretten stiger også
Ud over at regionerne allerede længe har været på det aftalte niveau for aktivitet, er også overholdelsen af udredningsretten markant forbedret. Siden midten af 2023 er overholdelsen steget med to procentpoint per kvartal.
I 79 pct. af alle somatiske forløb blev udredningsretten overholdt i 2. kvartal, hvilket er i tråd med akutplanens målsætning.
Aftalen om akutplanen mellem regeringen og Danske Regioner blev indgået i februar 2023. Ifølge aftalen skal ventetiderne være normaliseret inden udgangen af 2024.
Nøgleord
Kontakter
Pressevagt
Kontakt pressevagten på telefon 5151 1818 (ikke sms) eller pressekontakt@regioner.dk
Billeder

Om Danske Regioner
Danske Regioner er interesse- og arbejdsgiverorganisation for de fem regioner og har til opgave at yde en professionel betjening af Danske Regioners politiske ledelse.
Vi er den drivende kraft i udviklingen af sundhedsvæsenet, den førende stemme i den sundhedspolitiske debat, og vi arbejder for attraktive levevilkår og et godt miljø i alle dele af Danmark
Følg pressemeddelelser fra Danske Regioner
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Regioner
Sundheden er ekstra meget på spil til dette regionalvalg23.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag den 18. november er der regionalvalg. Med sundhedsreformen skal de folkevalgte foretage skarpe prioriteringer, der sætter rammen for sundhedsvæsenet fremover. ”Det er nu, de hårde beslutninger skal tages,” siger professor i statskundskab Ulrik Kjær, og opfordrer alle 4,8 millioner vælgere til at stemme til regionalvalget. Det samme gør Danske Regioner i en storstilet kampagne.
Medicinrådet får flere midler til at nedbringe sagspukkel10.10.2025 14:01:41 CEST | Pressemeddelelse
Regionerne øger Medicinrådets grundbevilling med i alt 41 millioner kroner de næste tre år. Rådet oplever lige nu et stigende antal ansøgninger. Pengene skal derfor sikre, at sagsbehandlingstiderne fortsat holdes nede, så nye lægemidler stadig kan nå hurtigt ud til patienterne.
Ny overenskomstaftale på plads: Den skal støtte op om kortere ventetid, kvalitetsudvikling og digitalisering hos de praktiserende speciallæger3.10.2025 07:03:50 CEST | Pressemeddelelse
RLTN og FAPS har forhandlet en ny overenskomst for de praktiserende speciallæger på plads. Den gælder for perioden april-december 2026. Den nye aftale sikrer blandt andet 123 millioner kroner til flere behandlinger og undersøgelser hos de praktiserende speciallæger. Det skal nedbringe ventetiderne.
Danske Regioner glæder sig over fælles forståelse af reform af almen praksis22.9.2025 10:35:03 CEST | Pressemeddelelse
Danske Regioner glæder sig over den fælles forståelse af reformen af almen praksis, som regeringen og Praktiserende Lægers Organisation mandag har præsenteret. Regionerne bakker op om reformen, som skal styrke det nære sundhedsvæsen og udvikle almen praksis.
Regionerne prioriterer det nære sundhedsvæsen og hurtigere behandling i budgetaftaler18.9.2025 11:51:40 CEST | Pressemeddelelse
Alle fem regioner har budgetaftaler på plads for 2026. Regionerne afsætter ekstra penge til at styrke almen praksis samt den øvrige praksissektor og det nære sundhedsvæsen. Derudover afsætter regionerne midler til kortere ventetid og bedre behandling på hospitalerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum